Evliliklerde maddi farklılığın doğurduğu sonuçlar nelerdir?

Evlilikte maddi açıdan bir tarafın durumu diğerinden yüksek olması durumunda ne gibi sorunlar olut

Bence olmamalı sonuçta para aynı eve giriyor. Bana göre herkes eşit miktarda parayı ortaya koyarak ev masraflarını ödemeli devamı kendilerine kalmalı.

Şimdi dış gözle baktığımız sorun olmamalı diyoruz ama gelir çok değilse ve taraflardan biri yan gelip yatıyorsa er yada geç laf yapılır hatta günü gelince yüzüne bile vururlar.

Keşke olmasa ama araya aileler girince genelde oluyor. Bunu dert etmeyecek insanları tercih etmeli.

Ego sorunu olabilir. Parası fazla olanı diğerini ezebilir. Az olan aşağılık komplesine girebilir.

bence çifteler zaten anlaşa biliyorsa bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum ama tabii ki de kişiden kişiye

değişir

bence sorun olamamalı ama öyle bir zamandayız ki insan bırakın babasını bile tanıyamıyor yeri geldiğinde . Bence gelir durjmu felan eşit olmalı yoksa onu ben yaptım bunu sen yaptın muhabbetleri felan olur.

bence sorun olamamalı ama öyle bir zamandayız ki insan bırakın babasını bile tanıyamıyor yeri geldiğinde . Bence gelir durjmu felan eşit olmalı yoksa onu ben yaptım bunu sen yaptın muhabbetleri felan olur.

Maddi farklılık bir evlilikte asla sorun olmamalı. Maddiyat bir evlilikte önemli ise bu konuda biraz düşünülmeli bence…

maddi farklılık birçok olumsuz yönde sonuçlar doğurabilir bunlardan birkaçtanesini sıralamak gerekirse istediği gibi yaşamadığı için eşler arasında gerginlik kargaşa

maddi farklılık olunca kavgalar çok olur yok olsun yok o olmasın bunun sonu gelmez

parası fazla olanın biraz siz anladınız :smiley: ego sorunuda olabilir parası fazla olan kendini üstün görebilir.

Birbirlerini aşağılama, küçük görme gibi şeyler yaşanabilir. ama önemli olan sevgi olmamalı bunlar ne farkeder ki

Bu durumda maddi açıdan yetersiz olan kişi kendini küçük görüyor. Bu yüzden insanın zoruna gidebiliyor.

Maddi farklılıklar aslında insandan insana göre değişir 2 tarafta birbirleriyle anlayışlı küçümser davranışlar yapmıyorsa bu durum pek bir şey ifade etmez. Fakat maddi farklılık eğer saygı anlayışlılık yoksa küçük görme durumu ortaya çıkar.

İki kişi gerçekten birbirini seviyorsa benim param senin paran durumu olmayacağı için bir sonuç doğurmaz. Ama eğer böyle bir ayrım yaşanırsa da bencillik ve kalp kırmaya kadar, karşındakini aşağılamaya kadar gidebilir.

Evlilik iki insanın birbirlerini görme, tanışma ve tanımadan başlayarak, flört, söz kesme, nişan, nikah ve düğün gibi aşamaları olan bir süreçtir. Evlenmeden önce hem kendini, hem de birbirini iyice tanımak evliliğin başarısını arttırır.

Biz olabilmek için önce “ben olmak” kendini tanımak, birey olarak kendi sınırlarını, sınırlılıklarını keşfetmek, ilişki yürütmek için gerekli olan duygusal olgunluğa erişmiş olmak ve evlilikten beklentilerinin de neler olduğunu bilmek gerekir. Ayrıca eşinin kişiliği ile evliliğe bakışının kendisinin algısına uygun olup olmadığını gerçekçi bir şekilde değerlendirebilmek önemlidir.

“Biz” olmaya çalışırken “ben” olmayı da unutmamak gerekir.

Farklı olunan noktalarda birbirini aynı olmaya zorlamak yerine onu olduğu gibi kabul edebilmek ilişkiyi gereksiz çatışmalardan uzak tutar. Birlikte keyif alarak zaman geçirebilmek, ortak bir yaşamı sürdürebilmek önemli ama bu evlilikte her şeyin hep birlikte yapılacağı anlamına da gelmez. Zaten böyle olması sağlıklı da olmaz, çünkü ortaklaşa yaşam sürdürürken iki farklı insanın orta noktayı yakalabilmek için aslında kendi duygu ve düşüncelerinden bir miktar uzaklaşmasının gerektiği durumlarla karşılaşılır. Sürekli birlikte olmak, her konuda aynı düşünmeye ve hissetmeye kendini zorlamak, insanın giderek kendi benliğinden uzaklaşmasına ve bağımlılık duygusunun gelişmesine yol açar ve kişisel gelişim engellenir. Üstelik her şeyi birlikte yaşadıkları için artık birbirlerine katacak bir şeyleri de kalmaz ve ilişki giderek durağanlaşır. Bu nedenle eşlerin kendilerine ait özel alanları da olmalıdır. Bu hem kişinin kendi bireyselliğinin, ruh sağlığının devamı için hem de evlilik yaşamının mutlu, sağlıklı olması için gereklidir.

En ufak bir tartışmada para konusu açılabilir,gurur kırıcı şeyler söylenebilir.