Fakirlik ve rızık korkusu neden kaynaklanır?

Fakirlik ve rızık korkusu neden kaynaklanır? Kısaca açıklayınız.

insanların fakirlik korkusunun nedeni aratık hiç bir şey bulamayacaklar kimse onlara yardım etmeyecek rızık ise genelde haram ile ilgili oluyor.

Bir insan zenginse,zenginliğe ve paraya alışmışsa sonra fakir kalmasından korkar.Rızık korkusu çeken insan da imanı zayıf olan insandır.ALLAH’a güven ve iman olduktan sonra hiçbirşey için korkmaya gerek yok.Rızkı veren o dur…

Fakirlik ve rızık bir noktaya kadar senin elinde değildir. Mesela fakir bir ailede doğmuşsundur elinden bir şey gelmez. Ama büyüdüğün zaman fakir olarak kalmak senin seçimindir. İstersen çalışır kazanırsın.

İnsan rızkını zor kazandığını düşündüğü için kaybetme korkusu yaşar.fakat rızkın allahtan geldiğinin bilincinde olan insanlar bu korkuyu yaşamazlar.

İnsanlar kaderlerini kabullemeyip zengin olma peşinde koşuyorlar ve ondan dolayı bu korkular artıyor ve kaygılar oluşuyor

Fakirlik ve rızık korkusu zengin insana göre paralarım bitecek, malım bitti, iflas ettim ve zengin degilim korkusuyla yaşamalıdır. Fakir insanlar aç kalmayalım çabasında ve ileride büyüyünce aileme her şeyi alacam diyerek hayallerini isterler. Fakirlik ve rızık hiç kimsenin elinde asla değildir. Alan ve verende Yüce Allah’dır.

Malının Birgün çok kötü bir şekilde biteceğini düşünmeden kaynaklanır


Elindeki herşeyi kaybetme korkusu insanlarda bu korkuyu oluşturabilmektedir. Rızık konusuna gelecek olursa bu dünyada herkesin bir rızkı olduğuna inanıyorum. Yüce Yaradan bizi rızkımızla göndermiştir.

Aile geçindirmek veya aç kalmamak için bu korku ortaya çıkar. Bunların yaşanmaması için de insan elinden gelenin fazlasını yapmak zorundadır ki bu da modern kölelik sistemidir.

Fakirlik korkusu aslında küçük yaşlarda çekilen sıkıntılardan sonra ileriki yaşlarda zengin olur yada eskisinden daha çok para kazanmaya başlarsa eski sıkıntıları hatırlamasından ötürü içinde ya aç kalırsam ya param biterse gibi düşünceler dolaşmaya başlar. Aslında fakirlik korkusu budur. insan her türlü zorluğa bir süre sonra alışır ama kazandıktan sonra kaybetmekten korkar.

Fakirlik insanın kendisinde araması gereken bir konudur. Çünkü fakirlik insandan insana değişim göstermektedir. Kimisi için bir bisiklet zenginlik iken, kimisi için bir jet ve yat sahibi olmak zenginlik değildir. İnsanlar kazandıklarına kanaat ederlerse zengin olmuş olurlar. Rızk Allah’tandır. Ancak insanlar rızkları için çalışmak zorundadırlar, alınlarından ter gelmelidir, yani helal kazanmalıdırlar. Şayet harama tevessül ederler ise Allah rızklarını ellerinden alır. Haramdan uzak durulmalıdır. İşte o zaman bereket gelir. Rızk korkusu; kazanılan rızk içinde haram şüphesi oluşmasıdır. Şayet kişi haramdan korkuyor ise rızkı temiz olur. Allah helal rızk yemeyi nasip etsin. Amin.

Dünya sevgisinden kaynaklanır.Bir insan yaratıcısına inanıp ona dua edip hayırlısını ister ise zaten her türlü bir şeyler olur.Ama bunların hiç olmayacağı korkusuyla yaşamak dünyevi istekleri tetikler.

Daha önce yaşanılan bir durum ise bundan kaynaklanabilir. Ya da çevresinde etrafında bu durumu yaşayan birilerinin hayatına şahitlik ettiler ise. Bir aileleri var ise ve bu aile çocuklardan oluşuyor ise. Onları doyuramama düşüncesi bir şeylere veya birilerine muhtaç etme düşüncesi bir babaya fazlasıyla ağır gelir. Bu yüzden yoksulluk ve fakirlik korkusu gerçekleşir. Elindekini kaybetmekten korkarlar. Sevdiklerine yetememekten korkarlar. Bir gün bir şeylere ihtiyaç duyar ve karşılayacak güce sahip olmazlarsa gibi düşünceler insanı bu korkulara iter. Atlatmak kolay değildir. Ne kadar atlatılıyomuş gibi görünse de insanın içinde biryerlerde her zaman kalır. Bir aileye sahip olan insanın içinde bu korku hep vardır.


Fakirlik korkusu geçimini sağlayamamakdan, işlerin olumsuz gitmesinden,masrafların artmasından korkarlar.Rızık korkusu ise imanı zayıf olan insanlardır.Rızkı veren Allahtır onun için bolca iman etmeliyiz.

Bence fakirlik korkusu insanın karakterine bağlı bir şeydir insan cimri parayı aşıro seven birisi olmazsa fakirlikten korkmaz ama cimri olursa fakirlikten korkar

İnsan sürekli toklukla terbiye olmuş bir canlıdır. Bu on binlerce yıllık insan tarihi boyunca insanın genetik koduna işlemiştir. Fakirlik ve rızk korkusu insanın otomatik olarak istemsizce güttüğü bir kaygıdır. Mesela annelerle annelik hormonlarının etkisiyle çok daha yoğun görülen bir kaygıdır. Bizim toplumumuzda için de durum böyledir. Bizler fakirlik ve rızk korkusu yaşarız. İslamiyet insanlara zengin olmasını öğütleyen ve zenginliği yücelten bir dindir.