Fal bakmak ve baktırmak şirk koşmak mıdır?

Fal bakmak ve baktırmak şirk koşmak mıdır? Bununla ilgili Kuranda bir şey yazıyor mu?

Kuranı Kerimde fal baktırmaktan ziyade fal oklarının haram olduğuna dair Maide suresinde 90. ayette bir ibare var. Öte yandan Enam suresi 59 ve Cin suresi 26. ve e27. ayetlerde gelecekten kimsenin haber veremeyeceğine ilişkin kesin bir hüküm vardır. Sonuç olarak fal baktırmak hem haramdır, hemde yasaktır. Bunlar Kuranda geçen ifadelerdir. Öte yandan bu işi sırf muhabbet için yapmanın veya muhabbet olsun diye fal baktırmanın. Faldan, gelecekten rivayetlere göre medet ummadan eğlencesine yapılmasınında uygun olmadığı belirtilmektedir. Çünkü sonuçta bu bir zaman kaybıdır. İçki içmek gibi ilk başlarda serbest olan bu faaliyet insanların kendi aralarında zaman kaybetmemesi, kendilerini ibadetten ve diğer faydalı işlerden alıkoyması sebebi ile yasakalanmıştır.

Fal bakmak bir nevi gaybtan haber almak demektir. Dinimizde yasaklanmış ve günahtır. Fal bakmak şirk değil ama şirke eşdeğerdir. Bununla ilgili ayet ve hadis bulunmaktatır.
Deki: “Göklerde ve yerde olan gaybı, Allah’tan başka bilen yoktur.”
(Neml, 27/65)
“Her kim bir arrafa gidip de ona bir şey sorarsa, kırk gecelik namazı kabul olmaz.” (Müslim)
“Kim bir kâhine gider, dediklerini doğrularsa; şüphesiz ki Muhammed’e indirilmiş olanı inkâr etmiş olurr.”(Ebû Dâvût)

kaderi yalnızca yaradan bilir inanarak yapılan kaderi okumak, fal bakmak gibi faliyetler şirktir.

Gaybı yalnızca Allah bilir.Falcılara,üfürükçülere inanıp bu tarz şeylere umut bağlamak,Allah’a şirk koşmaktır ve işlenilen en büyük günahların başındadır.Fal bakmakta,baktırmakta çok büyük günahtır.Allah,Cinler alemi ile bizim alemimiz arasına sınır koymuştur.Bazı insanlar bu sınırı aşarakta büyük günah işlemektedirler.Masum insanların başına musallat açmaktadırlar.Fal ile geleceği öğrenemezsiniz ancak Cinlerin ve Şeytanların vesvese vermelerine olanak tanıyabilirsiniz.Örneğin,bir falcı size 10 gün sonra kaza yapacaksın dediği zaman,siz sürekli bunu düşünmeye başlarsınız ve şeytan size vesvese vermeye başlar.Siz şeytanın vesveseleri sonucunda gerçekten de o gün kaza yapabilirsiniz.Ancak bu falcının geleceği bilmesiyle alakalı bir durum değildir.Tamamen sizin odaklanıp,şeytanın vesvese vermesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْاَنْصَابُ وَالْاَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
‘‘Fal okları birer şeytan işi pisliktir’’ Ayetin bir kısmının meali.Açık bir şekilde Allahu Teala bu tarz şeyleri kesinlikle reddetmiştir.Birer Cahiliye Dönemi adetlerindendir.Kimse gelecekten,gelecekte olacak şeylerden haber veremez -ki söylediği şeyler kişinin hoşuna giden zengin olacaksın gibi kandırmaca şeyler- ve verildiği sanan cinler bile Hz.Süleyman’ın ölümünü görememeleri ve bilememeleriyle ortaya çıkmıştır:Hz.Süleyman cinlere mescidi(Süleyman Mescidi) nin tamamlaması için cinlere emir verir ve bir kenardan bastonuna yaslanarak onları izler.Tabi Allah’ın izniyle Hz.Süleyman orada o durumda bastonuna daayanık vaziyette vefat eder ve düşmez.Cinler yoruldukları halde Hz.Süleyman’ın kendilerine baktıklarını gördükleri için çalışmaya devam ederler ve mescidi bitirirler.Hz.Süleyman’ın bastonu kırılınca cinler Hz.Süleyman’ın öldüğünü görürler.Yani cinler haber veremezken falcıların güya cinleri kullanarak gelecği gördüklerini iddia etmeleri komik.

Aslında evet fal baktırmak şirk koşmaya hemen hemen denktir çünkü Allahın size yazdıgı kadere degilde o fincanda yazanlara uyup ona göre hareket ediyorsunuz ve ona göre mutlu, hüzünlü oluyorsunuz kısacası şirktir ve günahtır denebilir.

Fala inanmak veya medet ummak günah ve tehlikelidir. Gaybı sadece yüce yaradan bilir.

Fala inanmıyorum yani fal meselesini kullanan insanlar benim kanatımca büyük günah işliyorlar.

Fala inanma Falsizda kalma demişler şahsen ben cafelere falan gittiğimde fal baktiranlari görünce saçmaliyorlar diye düşünüyorum ama birinin sizi motive etmesi güzel birşey bence yada bir beklentiye sokmasi çünkü tam olarak öyle oluyor falcı sana güzel bir haber gelecek diyor sen o güzel haberi bekliyorsun bir babayiğit görüyorum diyor sen o babayiğiti bekliyorsun yani fal baktirmak bana ne kadar saçma gelsede güzel bir motivasyondur bence.

Finimiz gereği fal baktırmakta bakmakta çok büyük günahtır. Çünkü fal şeytanın işidir Allah cc yasaklamıştır çünkü gelecekte olanları yaradan dan başka kimse bilemezdir.

Fal bakmak ve baktırmak şirk koşmak olmasa da dinimizce günahtır bu konuda ayetler gayet açıktır,falın şakasına bile bakılması günah çünkü karşıdaki insanın negatif enerjisini yükleniyorsunuz o ağırlık stres size geçiyor.Bu konuda başıma bir olay geldi ben şakasına bazen arkadaşlarıma fal bakardım ısrar ederlerdi bir keresinde bir kafede arkadaşın falına baktım tam kendi falıma bakacakken fincan tabağıyla beraber ileri doğru hareket etti resmen birisi ittirdi bende dedim ki Allah beni uyarıyor çok günah şakasına da olsa bakmayacağım dedim artık ilgilenmiyorum kesinlikle.

Gibi gibi çünkü ileriyi bir tek Allah (cc) bilir bunun bilincinde olaraktan bu tür şeylere kulak asıp ümit bağlayım ve ya bundan dolayı bir bekleyişte olmamız doğru birşey değil diye düşünüyorum.

Maide suresi 90. ayette; “Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” diye buyurmaktadır Rabbimiz. Bu ayet aslında çok açık ve nettir. Fal bakmak şeytanın insanı tuzağa düşürüp Allah’a şirk koşmak için hazırladığı bir zemindir. Bu eylemi yapan Allah’a şirk koşar ve şirk Allah’ın affetmeyeceğim dediği günahlardan biridir.Cinler Meleklerin yani sema halkının konuştuğu şeylerden kulak hırsızlığı yaparak parça pinçik öğrendikleri şeyleri gelip insanların kulaklarına fısıldar. Yalan yanlış öğrendikleri için bazıları tutar bazıları tutmaz. İnsanlarda buna inanır ya bu kadın ya da adam vs. her şeyi biliyor der. Bir öncelikle bir insanın gaybı bileceğini dair o kişiyi bildi diyerek Allah’a şirk koşmuş olur. İki kendisi de o kişinin dediklerine inanarak Allah korusun dinden bile çıkabilir. Bazı basit gelen meseleler imanımızın gitmesine sebep olabilir. Düşünün insanlar günah olan bu şirki işlemek için bir de üstüne para veriyorlar. Sübhanallah. Fal bakma merkezlerine gidip falcılarda sıra bekliyorlar. Avuç içlerini açıyorlar, kürelerin önlerinde bekliyorlar. Kağıtların onun hakkında yorum yapacağını bir de bu yorum üstüne üzülüp seviniyorlar. Bakın gaybın bilgisinin kimde olacağına dair başka bir ayet daha;
“De ki: Göklerde ve yerde Allah’dan başkası gaybı bilmez.” (Neml, 27/65). Sübhanallah. Bu ayetler anlaması ne kadarda kolay hiç bir şek ve şüpheye yer vermeyen ayetler. Rabbimiz çoğu ayeti şu şekilde bitirmektedir. Bizde sözümüze o şekilde bitirelim; Hala düşünmez misiniz?

Fal bakmak ve baktırmak, bence eğer o fala inanılırsa günahdır. Ama öylesine can sıkıntısından bakılıyorsa sorun yoktur bence. Lâkin fal ve şirk ile ilgili ayetler vardır. Örneğin; “Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır, Başkası onu bilemez”. Ve devam eder; "De ki Allahtan başka ne göklerde, ne de yerlerde hiç kimse gaybı bilemez " diye ayetlerde vardır.

Falda amaç geleceği ve bilinmezi görmek ve bilmek olduğu için ve bunları bilen sadece Allah olduğu için onun mevkisine erişmek gibi bir çıkarım yapılabilir.

Kuranı Kerim’de insanlar için içki ve fal okları Şeytan İşi pislikler olduğu ile ilgili bir ayet bulunmaktadır Bu ayetten yola çıkıldığı zaman sonra dikkat etmek gereklidir Bu tür davranışlar yani fal bakmak yada baktırmanın insanların geleceği ile ilgili birtakım Sözde bilgi vermek durumlarını Allah’a şirk koşmak olduğunun bilinmesi oldukça mantıklıdır bunun temel sebeplerinden bir tanesi geleceği sadece Allah bildiği için bu tür İnsanlar kendilerini de geleceği bildiğinden haberdar edeceğinden diğer insanları Bununla ilgili birtakım bilgi verdiklerini beyan etmektedirler bu tür bilgiler kesinlikle yanlıştır ve yapmış oldukları şeyin geçerli bir yanı yoktur Zira geleceği hiç kimse bilemez. Bu yüzden Allah’a şirk koşulmuş olur.

Fal bakmak veya baktırmak İkisi de aynıdır fal bakmak Allah’a şirk koşmaktır. Faldan çıkan geleceği ile lgili her şeye İnanır. isterseniz. Fal bakıp inanmayın ya da inanın ikisi de aynı anlamda Allah’a şirk koşmaktır. Fala sadece bakıp inanmayan biri bile 40 gün ne Kader namazı ve ibadeti kabul olmaz.

fal baktırmak bakmak niyet önemlidir. Eğer kendi aranızda öğle eğlencesine yapılan bir şeyse sorun olmaz bence ancak buna inanıp gerçek sanılırsa o şirk koşmaktıdır. Gaybı yanlız allah bilir.

Fak baktırmak aslında dinimizce uygun karşılanan bir şey değildir. Çünkü geleceği yalnızca Rabb’imiz bilir. Bazı insanlar geleceği bildiklerini iddia ediyor olabilirler. Bu insanların dediklerine inanmamak gerekiyor. Sadece öylesine bakıyorsanız olabilir; fakat bunu geleceği gorebildiğini düşünerek baktırmak yanlış olur. Allahın sıfatlarından birini normal bir insanın yapabilmesi mümkün değildir