Farelerden bulaşan hastalıklar nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Farelerden bulaşan hastalıklar nelerdir? tedavisi var mıdır?

Farelerden veba, leptospiroz gibi pek çok hastalık bulaşabilir. Temiz olmayan yerlerde yaşadıkları için pek çok mikrobu taşımaktadırlar. Her ne kadar mikrop taşısalar da farelerin ekosistemin bir parçası olduğunu ve zulüm edilmemesi gerektiğini hatırlatarak, günümüzde bu hastalıkların tedavisinde başarı şansının eskiye oranla daha yüksek olduğunu söylemek isterim.

Farelerden insanlar için çok tehlikeli hastalıklar bulaşmaktadır.Bu hastalıklardan bazıları "Hantavirüs,Leptospiroz ve Hıyarcıklı Veba"dır.Günümüzde modern antibiyotiklerle tedavisi yapılabilmektedir.Fakat kapalı bir mekanda bulaşma ihtimaliyle karşılaşmamak için fare ilaçlama merkezleriyle çalışmakta fayda vardır.

Farenin birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları fındık faresi, çatı faresi, lağım faresi gibidir. Fareler son derece tehlikelidir. Fareler insan hayatlarının içinde yaşam tarzı sürdürebilmektedir.
Fareler dışarı hayatta yaşayabilen insanlarla aynı ortamda bulunduğunda birçok sorunlar ortaya çıkmaktadır bu sorunlardan bazıları açıkta olan besinleri tüketen evinizin eşyalarına zarar verebilen evde her türlü yangın çıkmasına sebep olan kabloları yiyen insanlara bile zararı olan insanın burnunu kulağını elini ayağını ve bütün vücudunu ısıran hem insana zarar vermekle kalmayıp ölüme bile yol açabilir.
Özellikle üzerinde taşıdıkları virüsler insana çok fazla etki edip zarar verebilen türdendir are pistinde idrar yolunda da çok fazla olabilmektedir. İnsanı ısırdıkları için o mikrop daha fazla yayıla bilmektedir.
özellikle baş ağrısına, kas ağrılarına, ateş akciğerlerde kanama, menenjit gibi çok kötü rahatsızlıklara sebep, olabilir böbrek yetmezliğine çok fazla kanamaya sebep olmaktadır. Bundan kurtulmanın yolu ise yetkili kişilerden ilaçlama yönünde hizmet alıp evi ilaçlatmak başka çaresi mümkün değildir.

Fareler en çok mikrop taşıyan hayvanlardan birisidir. Eski çağlarda Avrupayı yok etme derecesine getiren veba salgını fareler yüzünden yayılmış ve bir çok kişi yaşamını yitirmiştir. Bu hastalık avrupa da kara veba olarak bilinir. Farelerden korunma yöntemi tuzak kurmak yada ilaç kullanmak olabilir kesin çözümler değildir ama büyük oranda fare istilasını engelleyerek insanların olduğu yerlerden uzak tutar.

Farelerin ısırma ve kemirme gibi durumları olduğu için hastalıklar daha çok bulaşmaktadır. Farelerden bulaşan hastalıklar: hıyacıklı veba, Leptospiroz ve Hantavirüs hastalıklarıdır.

Genellikle farelerde bulaşılan hastalıkların çoğu insanlarda görülmektedir.Aslında birçok deney yapılmaktadır.Bu deneyler fare üzerinde yapılma sebebi ise insanların bünyesinden alınan tepki neredeyse birebir aynıdır. Bu sebepten dolayı insanlarda bulunan hastalıkların bir kısmı farelerde bulunur ve tedavi olasılığı genel olarak yüksektir.

Hanta virüstür.Geçtiğimiz günlerde bir insan çinde öldü bu virüs yüzünden.

Hanta virüstür farelerden bulaşır tehlikelidir korona derken bide bu çıktı

belki de en tehlikelisi olan hıyarcıklı veba farelerin pireleri vasıtasıyla bulaşıyor ve son derece tehlikeli bir hâl alıyor

Farelerden Bulasan Hastalıklar Dan Bir Kacı Laptospirosis:İleri derecede böbrek ve ciğer tahribatına yol açan Bir Hastalıktır Kara Veba:Bulaşıcı bir hastalık olan veba, bakteriyel enfeksiyonlar arasında en ciddi olanlarından bir tanesidir. Oldukça tehlikeli olan veba, bulaşıcı olmasının yanı sıra aynı zamanda ölümcül bir hastalıktıryersinia Pestis isimli bakterinin yol açtığı hastalık olarak da bilinir. Yersinia Pestis bakterisi genel olarak hayvanlarda bulunur ve en çok da Fareler aracılığıyla insanlara bulaşır