Fikir ayrılığı olmasaydı hayat daha mı anlamlı olurdu?

Fikir ayrılığı olmasaydı hayat daha mı anlamlı olurdu?

Fikir ayrılığı değil de farklı fikirlere saygı duymak, anlayışla bakmak belki hayatı daha anlamlı kılar.
Herkesin yaşam biçimi, yetiştirilme tarzı, bilgisi, görgüsü aynı olmadığı için aynı fikre sahip olması çok olası değil.

Fikir ayrılığı olmasaydı insanlar yeni bilgiler öğrenemez ve uygulayamazdı. Bir şirkette vfeya iş yerinde fikir farklılığı olması gerekir ki sorunlara veya konulara farklı bakış açısı gelsin ve daha kolay yollar bulunsun. Eğer böyle bir şey olmasaydı işleyiş aynı olur gelişme olmazdı en kötüsü insanlar tek kafa ile yaşar geniş düşünemez ve geniş bakış açısına sahip olamazdı. Fikir ayrılığı bir çok konuda tartışma yaratsada aslında en güzel ve olması gereken şeyin başında gelmektedir. Çünkü insanlar farklı düşündükçe birbirlerinden bilgi alabilme şansı artıyor. Bilgi alınca da farklı çözüm yolları bulunuyor. Fikir ayrılığı olmayan tek kafa insanlar genelde aynı yerde sayıp duran gelişmeyen, yeniliğe açık olmayan, at gözlüğü ile bakan insanlar olarak kalıyor. Bunu önlemek için herkesin farklı düşüncesi olmalı ve birbirlerine ile paylaşıp bilgi alış verişi yapmaları daha sağlıklı bir iletişim olur.
Fikir çeşitliliği olan yerde her zaman kolay ve mantıklı çözüm yolu vardır. Ve insanlar fikir ayrılığı olmadan yaşarlarsa hayatın hiçbir anlamı kalmazdı.

Bence fikir ayrılığının olması insanlara bir çok şey katıyor. Yeni bilgiler öğreniliyor, yeni görüşler farkediliyor. Eğer fikir ayrılığı olmasaydı insanlar olaylara sadece düz bakacağından etraflıca düşünmeyi öğrenmeyeceklerdi.

Fikir ayrılıkları olmasa tekdüze bir hayat olurdu ve insanlık gelişemezdi. Hayır hayat daha anlamlı olmaz daha monoton ve sıkıcı olurdu. İnsanlar hayattan bıkar ve sıkılırdı.


Fikir ayrılıkları hayatı renklendiren bir şeydir. Herkes aynı düşünse kimse kimseye bir şey öğretemez.

Fikir ayrılıkları Olmasaydı Hayat Daha Mı Anlamlı Olurdu?

Hayattaki bütün insanların fikirleri aynı olsaydı hayatın hiç de bir anlamı kalmazdı. Yani her şey daha da anlamsız olurdu. Bizi biz yapan şeyler fikirlerimiz ve tercihlerimizdir. Kimsenin fikrinin kimseye uygun olmasına gerek yoktur. İnsanlar fikir ayrılıkları sayesinde benlik sahibi olurlar. Bu yüzden fikir ayrılıkları yüzünden çıkan tartışmaları ufak tefek tatlı bir anlaşmazlık olarak görmemiz daha iyidir. Çünkü herkesin aynı fikri savunduğu, herkesin aynı rengi sevdiği bir dünya düşünülemez.

Eğer insanlar arasında fikir ayrılığı olmasaydı, insanın yaşamının ve hayatta tat almanın bir önemi de kalmazdı. fikir değişikliği değil de fikirleri sorgulamak ve herkes herkesin fikrine saygı duysaydı Hayat daha kolay yaşanır hale gelirdi. Insan hayatında herkesle aynı fikirde olmak zorunda değildir, başkalarının fikrini kabul etmek zorunda da değildir. Fakat saygı duymak zorundadır.

1 Beğeni

Fikir ayrılığı olmasaydı hayat anlamlı olmazdı. Daha doğrusu belli bir zamana kadar mutlu yaşanır fakat sonrasında ise isler istenildiği gibi gitmezdi. Fikir ayrılığının olması daha iyidirm

Fikir ayrılığı olmasaydı muhtemelen bu kadar gelişilemezdi dünya…Tartışma olmadan sabit fikirler ile yaşardık.

Fikir ayrılıkları her zaman sorun yaratmıştır.Bu yüzden kavgalar, gürültüler, mutsuz evlilikler ve çocuklar oluyor.

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1637090929-665140-argument-6080057-340.webp">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1637090929-665140-argument-6080057-340.webp

]

Ama bu fikir ayrılıkları bizi biz yapan ve dünyayı geliştiren şeydir.Eğer fikir ayrılıkları olmasaydı dünya şimdiki halde olmazdı ve hayat daha anlamsız olurdu.Hepimiz aynı düşünürsek tıpkı robotlar gibi olur sadece algoritmalara göre yaşardık(çünkü fikir üretme yeteneğimizi kaybetmiş olurduk).Fakat biz insanoğlu hep bir düşünce ve telaş içinde hayatı daha karmaşıklaştırmaya ve sürdürmeye devam ediyoruz.Yani diyeceğim o ki fikir ayrılığı hem hayata anlam katıyor hem de zorlaştırıyor :slight_smile:

Fikir ayrılığı olmasaydı muhtemelen hayat insanlar için daha anlamsız olurdu. Dostoyevski’nin şu sözü aslında bu konuyu iyi özetliyor; Bir fikir ayrılığına rağmen karşındakine saygı duyabiliyorsan, insan olmuşsun demektir.

Herkes aynı fikirde olsaydı belki bazı şeyler daha kolay olabilirdi. Hatta teknolojik ve medeniyet anlamında çok daha fazla gelişebilirdik. Ancak biz insanlar bu hayata bir şeyleri elde etmek için gönderilmedik. Keşfetmek, öğrenmek ve anlamak için gönderildik. Fikir ayrılıkları olmasaydı tüm insanlığın seri üretimden çıkmış bir robot ordusundan farkı kalmazdı. Bundan dolayı fikir ayrılıklar olmalıdır, biz istesek de istemesek de insanın fıtratı gereği olacaktır da.

Bence tam tersi olurdu, fikir ayrılığı olması daha iyi oluyor. Yeni fikirler olması konular hakkında saygılı bir şekilde fikirlerini belirtmek daha güzel

2 Beğeni

Tersine daha sıkıcı olurdu. Düşünsenize herkes aynı şeyi düşünüyor. Herkesin fikri düşüncesi aynı olsa çekilmezdi açıkcası. En anlamlı olanı ise herkesin kendine öz bir düşünce ve fikre sahip olması ve bunlara saygı duyup anlayışla karşılamak gerektiği.

3 Beğeni

Fikir ayrılığı olması bence gayet güzel bir şey çünkü herkes aynı düşünürse farklı düşünceler olmayacağı için çok sıradan bir hayat olur. Fakat fikirlere saygı duyulması yaşamı daha da güzelleştirir.

2 Beğeni