Finlandiya eğitim sistemi nedir? Özellikleri nelerdir?

Finlandiya eğitim sistemi nedir? Genel bilgi verir misiniz?

Okula başlama 7 yaş olup sorumluluk sahibi bir ebeveyn yoktur. Çocuklar okula yürüyerek veya bisiklet ile gitmektedir.
Öğrencilere normal dersten çok ihtiyaçlarına göre eğitim verilmektedir.
Öğretmenlerin eski yeni ayrımı yok yani hiçbir eğitmenin işten atılma korkusu yoktur. Bu da öğretmenlere daha keyifli ders anlatma arzusu verir.
Öğrencilere ev ödevi verilmemektedir çünkü eğitim verilmenin ve öğrenim yerinin okul olduğunu düşünmektedirler.
Finlandiya’da rekabet yok. Rekabet yerine dayanışma kültürü vardır. Bu yüzden özel okul yoktur. Ve eğitim için olan harcamalar devlet tarafından karşılanmaktadır.
Finlandiya okullarında 6 sene hiçbir sınava tabi tutulmamaktadır. 16 yaşında ülke çapında tek bir sınava tabi tutulmaktadır.

Öğrencilere ev ödevi verilmemektedir çünkü eğitim verilmenin ve öğrenim yerinin okul olduğunu düşünmektedirler.
Finlandiya okullarında 6 sene hiçbir sınava tabi tutulmamaktadır. 16 yaşında ülke çapında tek bir sınava tabi tutulmaktadır.
Öğretmenlerin eski yeni ayrımı yok yani hiçbir eğitmenin işten atılma korkusu yoktur. Bu da öğretmenlere daha keyifli ders anlatma arzusu verir.

Finlandiyada okula başlama yaşı 7.
Çocuklar ilk yıllarından itibaren okullarına servisle değil yürüyerek yada bisikletle gidiyorlar.
Fi kandıysa basit bir müfredat usturulmus ve bu hiç değişmiyor
Finlandiyada oylum ilk y yılı kesinlikle çocuklara nit verilmiyor.
Finlandiyalı öğrenciler 16
yaşına geldiklerinde bir sınava tabi tutuluyorlar.
Fi kandıysa eğitim sisteminde öğrenciler nöbetleşe okulun ve sınıfın temizlik işlerini yapıyorlar.
Finlandiyada günlük ortalama sadece 4saat dera işleniyor.
Finlandiyada öğretmenlik mesleği tohumda çok saygın bir yerde bulunuyor.
Finli öğrenciler okulda başarısız olursa öğretmen değil öğrencinin öğrenim güçlüğü yaşadığı üzerinde duruluyor.

Finlandiya eğitim sistemi dünyada ilkler arasındadır. Her öğrenci için öğretmenler ayrı ayrı ilgilenir. Her konu için öğrencinin anlayıp anlamadığını gözlemleyip anlamayan öğrencilere tekrar konuyu anlatırlar. Bu sayede en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler arasındadır. Ülkemizde de bu şekilde eğitim sisteminin uygulanmasını umut ediyorum.

Finlandiya eğitim sistemi bence çok başarılı bir şekilde düşünülmüş ve uygulanmış bir eğitim sistemidir. Öğrencilere belli yaşlarda kaldırabilecekleri kadar yüklenilmekte, onları çok zorlayacak şekilde değil de daha çok eğlendirme ve eğlendirerek Öğretme amaçlı bir eğitim sistemine sahiptir . Bu da okulu sevmeye ve okul fobisi gibi durumların oluşmamasına ortam hazırlar. Öğrencilere yüklenilen ev ödevleri , sınavlar ve sınav stresli gibi uygulamalar yoktur .

Finlandiya’da düşük ders saatleri vardır. Çocuklara eğlenceli ve kaliteli vakit geçirerek aynı zamanda öğretmek planlanır. Dünyanın en iyi eğitim sistemleri arasında sayılır.