Fıtık nedir ve Çeşitleri nelerdir?

Fıtık nedir ve Çeşitleri nelerdir? Bilgi veriniz?

Fıtık, belde,boyunda,kasıklarda vb. yerlerde meydana gelebilir.Bir iç organın normalde içinde bulunduğu bölgede zayıf bir yerden dışarı çıkmasıdır. Ancak bu durum doğuştan meydana gelebileceği gibi çeşitli faktörlere bağlı olarakta meydana gelebilir.Çok basit bir olay gibi görünsede ciddi sağlık sorunları yartabilir. Çeşitleri;Boyun fıtığı disklerin zamanla deforme olmasıdır, bel fıtığı tıpkı boyun fıtığında olduğu gibi beldeki disklerin zarar görmesi ve zorlanması nedeniyle oluşan yırtık sonucunda oluşan fıtıklardır. Kasık fıtığı , kasıklarda şişme ve ağrı anlamına gelir.Göbek fıtığı, doğum sonrasında kadınlarda görülmesi sıkçadır. Ameliyat sonrası fıtık,ameliyat sonrasında meydana gelir , hapşırma,öksürme veya idrarda zorlanma sonrası oluşur.

Fıtık olmanın birçok çeşidi vardır boyun fıtığı bel fıtığı karın fıtığı yani insanların birçok vücut bölgesinde fıtık oluşabiliyor genellikle en yaygın olan fıtık çeşitleri boyun karın bel fıtığıdır.

## Fıtık Nedir? ##

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1575282533-307811-bel-fitigi-omurilik-sirt-agri.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1575282533-307811-bel-fitigi-omurilik-sirt-agri.jpeg) Organlarımızın yerinde durmasını sağlayan bir takım kas ve doku sistemleri mevcut. Bu doku ve eklemlerin zarar görmesi, kayma yapması sonucu oluşan probleme fıtık denilmektedir. Kişilerin çalışmasını, günlük aktivitelerini yerine getirmesini ve hatta kişisel ihtiyaçlarını gidermesini engelleyen kötü bir problemdir.

## Fıtık Çeşitleri Nelerdir? ##

Genel olarak ülkemizde en popüler olan bel fıtığı ile anımsarız bu problemi. Fıtık denildiği zaman aklımıza ilk olarak bel fıtığı gelir. Fakat bir çok fıtık çeşitleri var. Bunları aşağıda maddeler halinde sıralıyorum.

  • Bel fıtığı
  • Göbek fıtığı
  • Kasık fıtığı
  • Kesik yeri fıtığı
  • Boyun fıtığı
  • Fıtık bel fıtığı ,kasık fıtığı ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklardan oluşur. Ani hareket yada ağır kaldırma gibi nedenlerden meydana gelebilir ,bazı fıtık rahatsızlıkları cerrahi yöntem ile ameliyat edilmektedir bazıları ise fizik tedavi merkezlerinde tedavi görerek iyileşmektedir.Hastalığın durumuna göre değişiklik gösterir.

    Fıtık eklem bölgelerinde ortaya çıkan bir rahatsızlık ağrılı bir hastalıktır. Fıtık bel, boyun ve eklem fıtığı gibi çeşitlere sahiptir. Fıtık sinir damarlarının kas yada iki kemiğin arasına girmesi sonucu oluşan ve insanların yaşamını zorlaştıran günlük faaliyetlerin aksamasına ve sancılı geçmesine sebep olan rahatsızlıklardan biridir. Fıtık ortopedi yada beyin cerrahisi gibi klinik olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır.