Fobiler

Bildiğiniz en ilginç fobi türleri nelerdir?

masa tenisi. satranç ve buna benzer bir çok oyun olarak hobiler mevcut

Muz yiyemeyen, balık pişirip yiyemeyen, havada tix uçarken burnuma kaçtı diyip herseferinde doktora gidenini bile gördüm.

fobi yani korku uyandıran durum hobi değil :rofl:

Muz fobisi çok ilginç gelmişti bana. Bazı insanların dilleri çok duyarlı oluyormuş muzun yumuşak dokusuna ve daha çok çocuklar olmak üzere bazı insanlar muzu görünce korkuyorlarmış.

Bir kuzenimin şeftali fobisi varmış. Ben ilk defa onda duymuştum. Ben de şeftaliyi çok severim. Tam yerken gelince çekip gitmişti. Başta anlamadım. Sonradan söylediler öylelikle öğrendim. Şeftalinin tüylü tabakasına ve yenmesine bile sinir oluyormuş.

Duyduğum en ilginç fobilerden bir tanesi Venüstrafobi. Güzel kadınlardan kaçma ve korkma durumu. Genelde erkeklerde görülüyor ve nedeni bilinmiyor. Bir diğeri hemen herkeste biraz olan penyafobi yani fakirlik korkusunun aşırı hali. Mantıklı bir açıklaması var en azından. Otofobi ıssız yerlerde tek başına kalma korkusudur. Bunun kaygı bozukluklarıyla ilgisi olabilir. Batofobi biraz da benim yaşadığım bir durum. Yüksek yapı ve binaların yanından geçme korkusu. Nedense yüksek araçların yanından geçerken biraz rahatsız oluyorum. Atelofobi mükemmel olamama korkusu bazen tehlikeli olabilir diye düşünüyorum. En ilginçlerinden biri deipnofobi. Akşam yemeği esnasında yapılan konuşmalardan korkma. Bence tekinsiz işler çeviren kişilerin yaşadığı bir korku olabilir. Duyduğum en saçma fobi de anatidaefobi. Bir ördek tarafından takip edildiği hissine kapılma durumuna denir. Neyin kafası merak ettim. Gametofobi anlaşılır bir durum çünkü evlilik korkusu demek. Allodoksafobi diğer insanların düşüncesinden ve düşüncelerin farklı olmasından korkmak. Çoğu antisosyal kişide görülür yaygındır. Son olarak adını çok zor yazacağım hippopotomonstrosesquippedaliophobia. Bu nedir kardeşim diyecektir okuyan. Literaturde en uzun fobi ismi ve anlamı da uzun kelimelerden rahatsız olma onları okumak görmek istememe. Küfür eder gibi olmuş.

Limon görünce değişik huyları olanlar, bir erkeğin özellikle köpek korkusu gibi fobiler ilginç biraz.

İnsandan insana değişen birçok fobi vardır. Bunlardan başlıcaları limon, şeftali ve kivi görünce veya karşısında birisi yediğinde değişik hallere giren var. Kediden korkan insanlar var.

En ilginç fobiler ; caddelerden karşı karşıya geçme korkusu , ıssız yerde kalma korkusu , simetrik olmayan şeylerden korkma , flütten korkma gibi.

En büyük fobilerimden birisi yüzmek. Kendimi boğulacakmış gibi hissediyorum.

Doğrusu şahit olduklarımdan en farklısı sinek görünce korkan kişi idi. Trafikte olmasına rağmen araçta sinek olduğunu görünce hemen sağa çekip aracı durdurup sineği çıkarmaya çalışmıştı.

Kanat sesi fobisi. Bir belgeselde görmüştüm kanat çırpma sesinden korkuyordu.

Fobi olarak en ilginci benim kuzenim de var . Kuzenim in resmen domates fobisi var , ilginç olduğu kadarda biraz da korkutucu , düşünsenize , domates fobisi olmak inanilmaz.

Muz, Limon, Kaysı, Erik, Yılan bunlara Fabileri olan çok insanlar var.

İnsanların çok garip fobileri olabiliyor ya. Kimi limon görmekten kimi domates görmekten bile korkabiliyor .