Fobilerin nedeni nedir? Fobilerle nasıl başa çıkılır?

Fobi neden olur? Tedavisi nasıldır?

Her insanın hobi olarak yaptığı şeyler olduğu kadar fobilere de sahiptir. Fobilere insanların üzerlerinde baskı unsuru olarak çocuklukta yaşamış oldukları bazı travmalar sonucunda bir takım hayvanlardan, olaylardan korkmasıdır. Örneğin ufakken arı tarafından sokulan bşr çocuk büyüdüğünde bile arı gördüğünde o küçükken geçirdiği travma yüzünden o arıdan korkacaktır. Oysa ki çocuğa o arının faydalı bir şey olduğunu anlatsak ve korkusunun üzerine götürmek istesek bu korkudan vazgeçebilirler. Bu durum bir hastalıktan kurtulmak olarak düşünülebilir.

Benim şu anda en büyük fobilerimden bir tanesi yükseklik korkusudur. Ben bir türlü bunu yenemedim gitti. Genel olarak her insanın fobileri de mevcuttur. Bunların olmasının sebebi olabilir de olmayabilir de.

Fobiler insanın çocukluk zamanında başına gelen bir takım olaylar sonucunda meydana gelir. Fobileri yenmenin bir yolu bence üzerine gitmektir.

Çocuklukta aile hayatı veya toplumda piskolojik sorunlar nedeni ile ortaya çıkan bir durum. Çivi çiviyi söker düşüncesi ile hobi edindiğimiz korkunun üzerine giderek kurtulmak mümkün olabilir. Saçma olduğunu biliriz, ama bir türlü aklımızdan uzaklaştıramayız.

Fobilerin nedeni insanın korkularını yansıtan bir olaydır.
Kimi zaman bir örümcekten kimi zamandan yükseklik korkusundan kaynaklanan bir durumdur.

Fobi demek korkmak demektir. Fobilerin oluşması için zamanında o olayla ilgili kötü anıların olmasıdır. Bir kişiyi önceden köpek saldırdıysa hayatı boyunca köpekten korkar.

Fobiler çoğu zaman eskiden yaşadığın bir olaydan sonra ortaya çıkar. Mesela ben küçükken sulama kanalına düşecekken biri kurtardı. O günden beri kanallara ve barajlara fobim vardır. Çoğu kişide de böyle oluyor. Mesela arı tarafından sokulup uçan her şeyden korkan birini tanıyorum.

Fobiler hayatta yaşanmış ve geçmişimizden kaynaklanır. Kötü anılar korktuğumuz anlara fobiler deriz.

Freudyen bakış açısı ile değerlendirmek gerekir. Yani kişilerin /bireyin fobileri çocukluk döneminde yaşadığı olaylardan ileri gelir çoğunlukla.

yaşanmışlıkla alakalı bir şey sonuçta çok farklı nedenden oluşabilir hayvanlardan korkmak örnek olarak daha önce bir öpek sizi ısırmışsa gibi bir çok neden vardır

Genelde küçükken bilinç altımıza yatan bir korku türüdür, bilinç altı neyi algılamışsa o bizim fobilerimizi oluşturur böylece.