Fosil yakıt kullanımını azaltmak için neler yapılabilir?

Fosil yakıt kullanımını azaltmak için nasıl önlemler alınmalıdır?
image">image

Fosil yakıt kullanımını azaltmak için neler yapılabilir?

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1621926013-774383-indir-11.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1621926013-774383-indir-11.jpg)

 • Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır.
 • Toplu taşıma araçlarına binilmelidir.
 • Elektrikle çalışan otomobiller üretilebilir.
 • Binaların yalıtımı yapılabilir.
 • Enerji tasarrufu yapılabilir.
 • Araç seçiminde elektrikli araçların tercih edilmesine teşvik edilmeli. Ve bu araçların tüketeceği enerjiyi de yenilenebilir kaynaklardan sağlamak için yatırımlar yapılmalı ve uzun vadeli eylem planları hazırlanmalı.

  yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve toplu taşımaya binmek gibi şeylerle fosil yakıt kullanımı azaltılabilir.

  okulda derslerden öğrendiğim kadarıyla yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı örnek olarak güneş enerjisi rüzgar enerjisi biyokütle enerjisi vb. ve toplu taşıma aracları kullanılmalı çünki herkesin kendi arabası olduğunda egzozlardan çıkan dumanlar ve kullanılan fosil yakıtlar yüzünden dünyanın ozon tabakası zarar görür

  Rüzgar enerjisi, su enerjisi kullanılabilir.

  Fosil yakıt tüketimini azaltmak için rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve barajlardan elde edilen enerjiyi daha çok kullanmakla fosil yakıt tüketimini azaltabiliriz.

  Doğal kaynakların kullanımı artırılmalıdır. Yenilenebilir kaynakları kullanmayı artırmalıyız. İnsanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Enerji tasarrufu da yine yapılacaklar arasında yer alır. İnsanlar daha bilinçli davranırsa dünyamız için daha sağlıklı olur.

  dogal enerji kulanılmaıldıdır geri dönüşüm yapılmalıdır dogal geri dönüşüm alanında etrafa cam şişeler için ayrı bir çöp kutusu plastik şişeler için ayrı bir çöp kutusu konulabilir dogal enerji olarakta güneş en büyük enerji kaynagımızdır sonra rüzgar bunlar yeterli olucaktır.

  Hızla yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaşması sağlanmalıdır. Karbon salınımıni azaltıcı sistemler kullanılmalıdır.
  Elektrikli araçlar, güneş ve rüzgar santralleri geri dönüşüm sistemlerinin yaygınlaştırılması yapılabilecek bazı adımlardır.

  Tabiki yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak gerekir. Güneş. Rüzgar, hidroelektirik,jeotermal,biyokütle,dalga enerjisi, gelgitten faydalanma vb.

  İlk olarak rüzgar tribünleri, güneş enerjisi panelleri ve hidroelektrik santral sayıları arttırılmalıdır.
  İkinci yapılacak şey elektrikli araç sayısı ve bu araçları şarj edebileceğimiz istasyonlar kurulmalı.
  Üçüncü yapılacak şey ise Dünya üzerinde ki kapitalist düzenin ortadan kalkması lazım çünkü bu kapitalist düzen yüzünden fakir halk miktarı fazla ve her gelen felaket sonrası artmaya devam ediyor
  Fakir halk sayısı azalırsa emin olun fosil yakıt kullanımı azalır.Neden mi azalır?
  1)Soba artık kullanılmaz ve herkesin durumu yeterli olduğu için ya doğalgaz sistemine sahip bir eve geçerler ya da elektrik faturasını sorun etmeyip elektikli ısıtıcılar ile ısınırlar.
  2)Fakir halk sayısı azalırsa çevre kirliliğine neden olan fabrikalarda insan bulamazlar ve bunun sonucunda mecburi olarak daha çevreye duyarlı insan gücü gerektirmeyen sistemler geliştirmek zorunda kalacaklar.

  Herkes kişisel araç almak yerine toplu taşıma araçlarını kullanmalı, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı, fosil yakıtların kullanımı konusunda tasaruf yapılmalı, elektrikli otomobiller kullanılmalı.

  Fosil yakıtların en büyük zararı hava kirliliğidir. Küresel ısınmaya yol açar ortaya çıkan bir çok doğa olaylarının sebebidir. Karbondiotsit oranını arttırır iklim değişikliklerine bile neden olabilir.

  Bir ülkenin gelişim ve refah seviyesinin iyi olması için öncelikle kendi enerjisini kendi üretmesi gerekir bu sebeple, ülkemizin güneş rüzgar ve akarsularımız başta olmak üzere GES projelerine arge yatırımı yapması gerekir, fosil yakıt kullanımı, atmosfere verdiği zarardan daha çok yeryüzüne de zarar vermektedir, yerkürenin altını üstüne getiriyoruz ve doğal afetler önceliği depremlerle kendini gösterip sel toprak kaymalarıyla devam ediyor, atmosfere verdiği zararlar da insana çeşitli hastalıklar olarak geri dönüyor…

  Fosil Yakıt Kullanımını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

  Fosil yakıtların diğer ismide karbon yakıtlardır. Doğal yollarla yandığında ya da insanlar tarafından yakıldığı zaman fosil yakıtlar , çevre kirliliğine neden olur. Hepimizin bildiği petrol , kömür , doğal gaz ve odunlar buna örnektir. Isınma kaynağı olarak bu Fosil yakıtları kullanmaktayız. Çevreye verdiği büyük zararlardan dolayı bu fosil yakıtlar yerine yenilebilir enerji kaynaklarını daha çok ön plana çıkarmalıyız. Yenilebilir enerji kaynaklarına örnek verecek olursak elektrik enerjisi , güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi tüketimi arttırılmalıdır. Geri dönüşümü mümkün olan bu enerjilerin hızlandırılması ve çoğaltılması devlet desteği ile mümkündür.

  ">

  1- Bireyler araçlar yerine toplu taşıma araçlarını kullanmak. Otobüs , dolmuş , minibüs , midibüs , metro ve diğerleri.

  2- Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak. Elektrik enerjisi , Güneş enerjisi ve Rüzgar enerjisi

  3- Petrol bazlı tüketim yapan araçlar yerine , elektrikli araçlar kullanmak.

  4- Binaların dış yalıtımlarını güçlendirmek.

  5- Fosil yakıt olan petrol , doğal gaz , odun ve kömür vergilerinin arttırılması.

  6- Kullanılması zorunlu durumlarda fosil yakıtlardan tasarruf edilmeli.

  7- Fosil yakıt kullanan gelişmiş motorlar ve makineler üretmek.

  ">

  ">

  Güneş enerjisi rüzgar enerjisi gibi doğayla barışık enerji çeşitlerinin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.


  Fosil yakıtlar (karbon yakıtlar) benzin, kömür, doğalgaz… bunlar çevreye çok fazla zarar veren yakıtlardır. Bunların yerine yenilenebilir ( güneş enerjisi, rüzgar enerjisi…) kaynaklara yönelinmelidir

  Doğal kaynaklara yönenilmeli. Fosil kaynaklar yerine yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır. Bireysel araçlar yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir. Elektrikle çalışan araçlar kullanılmalıdır.

  Doğal enerji kaynaklarına yönelinebilir. Yani güneş enerjisi, rüzgar enerji ve benzerlerinden yararlanılabilir.

  1 Beğeni