Fulbright Programı nedir?

Fulbright yasası nedir ne zaman imzalanmıştır amacı nedir.

FULBRİGHT PROGRAMI
Milli Eğitimin 27 Aralıkta imzaladığı ve “Fulbright Anlaşması” olarak geçen Türkiye ve Amerika arasında eğitim komisyonu kurulması hakkındaki anlaşmadır fakat bu anlaşma bütünüyle Amerikalı uzmanlar ve CIA tarafından Amerikan çıkarları doğrultusunda kullanılmıştır.

İmzalanan eğitim komisyonuyla ilgili anlaşmanın 5. maddesi şu şekildedir:

“Komisyon,_ dördü TC vatandaşı ve dördü ABD vatandaşı olmak üzere sekiz üyeden kurulu olacaktır. Bunlara ek olarak Türkiye’deki ABD diplomatik heyetin başı, (Amerikan Büyükelçisi) komisyonun fahri başkanı olacaktır.Komisyonda oyların eşit oluşması durumunda kesin oyu misyon şefi (Amerikan büyük elçisi) verecektir.”

Yukarıdaki maddede göründüğü üzere Türklerin değil de ABDlilerin söz hakkı üstünlüğü ortaya konmuştur.

">

Milli Eğitimin 27 Aralıkta imzaladığı ve “Fulbright Anlaşması” olarak geçen Türkiye ve Amerika arasında eğitim komisyonu kurulması hakkındaki anlaşmadır.

FULBRİGHT PROGRAMI NEDİR?

Fulbright ABD’nin burs programıdır. Ancak asıl amaç kültürler arası etkileşim ile gelişimi sağlamaktır. Anlaşma sağlanan devler ile karşılıklı öğrenci değişimi yaparak ülkeler arası kültürel farklılıkları tanımak ve araştırma yapmaktır.

Türkiye ve ABD arasında 1949 yılında bu program oluşturulmuştur. Şu ana kadar 6.500 kişi bu burstan faydalanmıştır. Yıl ve öğrenci sayısı karşılaştırması yapılınca anlaşılacaktır ki bursu almak ve faydalanmak oldukça zordur.