Futbol nasıl bir oyundur kaç kişiyle oynanır?

Günümüzfeki futbol nasıl bir oyundur kaç kişiyle oynanır?

Futbol 11 e 11 yani 22 kişi ile oynan topa el hariç diğer bölgelerle dokunmanın serbest olduğu ve rakip takımın kalesine gol atmaya çalışarak kendi kalesini gole kapatarak oynanan bir oyundur.

iki takım 11 er kişi ile oynanır oyun olarak hıza ve tekniğe dayalıdır

Futbol iki takım arasında ve 11’e 11 bir futbol topu ile sahada bulunan kaleleri gol atıp üstünlük sağlamaya çalışarak oynanmaktadır. Her ülkenin kendi ligleri vardır. Şampiyon olan ve belli bir sıralamada bulunan takımlar Uluslararası maçlarda katılıp kulüplerine hem para kazandırmak hemde tanıtmak amaçlı uğraşırlar. Tüm dünya tarafından en sevilen spor dalıdır.

Futbol Dünya’da oynanan en yaygın oyundur. 11’ er kişiyle oynanır. İki takımdan oluşur. 1’er kalecileri vardır. Genelde ayakla paslaşarak karşı takıma gol atmaya çalışılır. Elle temas faul sayılır.

22 kisiyle oynanan bir oyundur. Gol atma amacli bir oyundur. Top a el le dokunmadan oynanan bir oyundur.

Futbol, 1 takım 11 kişiden oluşmak üzere toplam 22 oyuncu ile oynanan bir spordur. Her takımda 1’er kaleci bulunur. Her takımda 1’er takım kaptanı bulunur. Ve maç içerisinde orta hakem, 2 yan hakem, tabela hakemi olmak üzere 4 hakem bulunur. Bazı müsabakalarda kale arkası hakemleri de mevcuttur. Bazı liglerde ‘VAR’ uygulaması kullanıldığından kale arkası hakemlerine ihtiyaç yoktur. Futbol ayak ile oynanan bir oyundur. Kaleci haricinde diğer oyuncular topu sadece taç atışında el ile kullanabilir. Her takım gol yedikten sonra orta bölgede kendi alanına geçer ve santra ile başlar. Devre arasında 15 dakikalık dinlenme süreci vardır. 2. Devrede takımlar kaleleri değişir. Ceza sahası içerisinde yapılan müdahalelerde hakem penaltı noktasını gösterdiyse beyaz penaltı noktasından penaltı atışı kullanılır. Penaltı vuruşunu sadece bir oyuncu topun başına geçerek yapabilir. Diğer oyuncular rakip takım da dahil olmak üzere ceza sahası çizgisinin gerisinde olmak zorundadırlar. Kaleci kendi alanı dışarısında topa el ile müdahalede bulunursa çift vuruş olur. Çift vuruşta oyuncu topa tek dokunuş ile vurup gol olursa gol geçerli olmaz. 2 kere sarı kart gören veya tek seferde kırmızı kart gören oyuncu oyundan atılmış olur ve takım geri kalan sürede eksik oynamak zorundadır. Oyuncu değişikliği kalmadığı takdirde kaleci kırmızı kart görürse oyun dışı kalır ve kaleye saha içerisinden bir oyuncu geçer. Normal süresi 90 dakika süren bir futbol müsabakasında takımların 3 kez oyuncu değiştirme hakkı vardır. Bir maç uzatmaya giderse 4. Oyuncu değişikliği yapmaya hak kazanmış olurlar. Uzatma bölümünde de eşitlik bozulmadıysa karşılaşmanın galibini seri penaltı atışları belirler.

Ben 12 kişi ile oynanır biliyorum 6bir takım 6bir takım olmak üzere

Futbol erkek oyunudur ve topla oynaniyor genellikle iki takım arasında yapılan küçük bir maçtır sayı olarak en az 4 kişi olmasi lazımdır iki guruba ayrılıp oynanan bir spor dalidir