Futbolda bonservis bedelleri nasıl belirlenir?

image">image

Bonservis bedeli yaş ve yetenekle direk bağlantılı olsa da her ticarette olduğu gibi arz - talep iliskisinede bakar. Bazı futbolcular vardır her zaman piyasaları vardır. Gittikleri yerlerde hayal kırıklığına ugratsa piyasası sayesinde yine yüksek bir bonservis bedeliyle başka takımlara gidebiliyor. En son yaşadığımız örnek Ozan kabak. Adam 19 yaşında şampiyonlar liginde mücadele edince piyasası oldu ve yüksek bir bonservisle Stuttgart’a transfer oldu.

Bonservis bedellerini belirleyen önemli şey oyuncunun kalitesidir. Bunun yanında kaç yaşında olduğunu da önemli bir ayrıntıdır.

Futbolda bonservis bedelleri ne belirlemenin yolu çok basittir yurtdışında yetişen genç bir futbolcu aynı zamanda müthiş yeteneklere sahip ise bu futbolcunun değerini oynamış olduğu kulüp belirler atıyorum 18 yaşında müthiş yeteneklere sahip geleceği parlak bir çocuk kulübü tarafından 70-80 milyon euro değer biçiliyor ve bunu büyük takımlar örnek Real Madrid verip alıyor fakat ülkemizdeki bonservis bedelleri ise oldukça düşüktür nedeni ise futbolumuzun vizyonsuzluk olduğunu düşünüyorum Çünkü biz de çok güzel yetenekli çocuklar keşfediyoruz kulüpleri alıyoruz fakat Arzu ettiğimiz fiyatları asla satamıyoruz.

Futbolcunun yeteneği,performansı,yaşı vb bir çok değişken vardır ama önemli olan performansidir

Futbolda bir oyuncunun bonservis bedelini futbolucunun takımı belirler. Tabi bunu istediği kadar yapamaz bunu belirleyen en büyük etken oyuncunun kalitesidir. Oyuncu iyi oynuyorsa bonservis bedelide doğru orantılı şekilde artar.