Futbolda çift maçlı eliminasyon sistemi nedir? Bu sistemin kuralları nelerdir? Nasıl uygulanır?

Futbolda çift maçlı eliminasyon sistemi nedir? Bu sistemin kuralları nelerdir?

Nasıl uygulanır?

Her iki takımın da ev sahibi olarak oynadıkları maçların toplam gol sayısı üstün olan takımın tur atladığı sistemdir.Gol sayıları eşit ise deplasmanda en çok golü atan takım turu geçer.

Bazı sporlarda iki takımın,her biri bir takımın iç sahasında olmak üzere karşılaştığı bir yürütme modelidir.

Bir turnuvada üst tura geçeni belirlemek için doğal olarak maç yapılması gerekir ama tek bir maç olursa hangi takımın sahasında oynanacağı belirlenemez ve adaletsizlik olur. Iki maçın sonunda hangi takım daha çok gol attıysa o bir üst tura çıkar. Eğer iki takım da eşit gol attıysa deplasmanda daha fazla gol atan takım turu geçer. O da eşitse kazanan penltı vuruşlarıyla belli olur.

Bu sistem kupa maçlarında olur. Her takım kendi evinde yani sahasında oynamasını sağlar. Bu sayede takımlar kendi taraflarının olduğu stadyumda maç yaparlar ve bu takımlar için avantaj olur. Averaj sistemi vardır. Kendi sahanda yediğin gol senin için dezavantaj olur evinde gol yemeden deplasmanda yenmek için uğraşır takımlar.

Her iki takımın da deplasmana gittiği maç türüdür. Deplasman takımının attığı her normal golden 0,25 daha fazladır.

iki takımında kendi sahasında birer maç yaparak tur atlayanın belirlendiği sistemdir.galibiyet üç puan beraberlik bir puan olarak hesaplanır.İki maç sonunda en yüksek puanı toplayan takım tur atlar.Puanlar eşitse takımların iki maçta attıkları toplam gol sayısına bakılır fazla gol atan takım tur atlar.Bunlar da eşitse rakibinin sahasında fazla gol atan takım tur atlar.Şayet bunlar da eşitse ikinci maç uzatmaya gider ve yirmi dakika daha oynanır.Eşitlik yine bozulmazsa seri penaltı atışlarına geçilir ve penaltı atışları sonucunda kazanan takım tur atlar.

Çift maç kuralı her iki takımın evinde(sahasında)birer maç yapılarak yani toplam iki maç kuralı ile oynanan turlardır.Bu turlarda iki maçta skor avantajını elde eden turu geçer.Örneğin X takımı evinde Y takımını 2-1 mağlup etti.Deplasmanda ise X takımı Y takımına 3-1 mağlup oldu yani 3-1 yenildi bu turun sonucunda Y takımı turu atlamaya hak kazanıyor.Eğer her iki maç aynı sonuçla biter ise uzatmalara,uzatmalarda gol veya goller gelmezse penaltılara uzar.Bu uygulama günümüzde en çok kullanılan sistemdir.

Bir müsabakada iki takımın iç sahasında iki kez karşılaştığı ve kazanan belirlendiği sistemdir.

2 maç yapılır ve bu maçlar iki takımın sahalarında yapılır. İki maç sonunda oluşan skora bakılarak kazanan belirlenir hatta bazı durumlarda eşitlik olur uzatmaya veya penaltılara geçilir

Her iki takımın da sahasında iki maç yapılır. İki maçın toplamında daha fazla gol atmış takım bir üst tura çıkar. Eğer takımların gol sayıları eşitse deplasmanda daha fazla gol atan takım bir üst tura çıkar. İki maçın da skorları aynı ise bu sefer 15 dakikalık iki uzatma devresi uygulanır ve bu devrelerde de eşitlik bozulmazsa seri penaltı atışları ile bir üst tura çıkacak olan takım belirlenir.

Çift maçlı eliminasyon sisteminde hangi takım total de diğer takıma daha fazla gol atarsa o bi üst tura yükselir fakat gol sayıları eşitse bu sefer deplasmanda kim daha çok gol attıysa o takım bi üst tura yükselir

her iki takımın ev sahibi olarak oynadığı 2 maç sonunda atılan gollerin ve deplasman gol kuralına göre kazanın belirlendiği sistemdir bu sistemin sonunda kaybeden takım elenir. Kurallar ise x takımının evinde oyadıgı ve deplasmanda oynayıp attığı gollerin toplamı olarak kaybedip kazandıpı ortaya çıkar. Uygulanması ise şöyledir X takımı evinde oynadığı Y takımı ile 2-1lik sonuçla galib ayrıldığını varsayalım. X takımı deplasmanda eğer 2-1 yenilir ise maç uzatmalara gider. 3-2 gibi bir skor ile X takımı yenilir ise deplasman gol kuralına göre deplasmanda daha fazla gol attığı için turu geçer.

büyük turnuvalarda görülür. İki takımın evinde de oynanır maçlar sıra ile en çok gol bulan yada deplasmanda diğer takıma göre fazla gol bulan takım tur atlar

Genelde kupa maçlarında görürüz bu uygulamayı. Maçlar iki ayaklı oynanır. Kura ile ilk maçın nerede oynanacağı belli olur. İkinc maç ise rakip sahada olur. Turu geçen iki maçın sonuçlarının toplamına göre olur. Deplasmanda gol atmak çok önemlidir. Deplasmanda atılan gol 2 puan sayılır. Misal ilk maç 2-2 bitti ve ikinci maç 1-1 bitti toplamda 3-3 eşitlik oldu. Ama ilk maçta deplasmanda 2-2 kalan takım deplasmanda daha çok gol attığı için turu geçer.