Futbolda ‘Hakem Atışı’ nedir? Hangi durumlarda gerçekleşir? Topun hangi takıma verileceği neye göre belirlenir?

Futbolda ‘Hakem Atışı’ nedir?

Hangi durumlarda gerçekleşir?

Topun hangi takıma verileceği neye göre belirlenir?

Futbolda hakem atışı top oyunda iken maçın dış etkenler nedeni ile durması sonucu hakem atışı yapılır

Futbolda maç esnasında hiç bir kural olmaksızın yani bunun herhangi bir kuralı yoktur. Hakem maçı durdurur. Daha sonra hakem topu bulunduğu yerde elinden yere bırakır ve hakem atışıyla maç başlamış olur. Bunada hakem atışı denir.

futbolda hakem atışı, eğer ki karşı takımdan biri oyunun içindeyken sakatlanır ve topta bizde iken biz topu dışarı atarsak fair play gereği oyun hakem atışı ile başlar, ya da oyun başka etkenlerden dolayı durursa örneğin kar yağışı hakem oyunu durdurur. Oyunun başlangıcı hakem atışı ile kaldığı yerden devam eder.

Faul olmadan başka sebeplerden dolayı oyun durduğu zaman yapılır. Hakem topu koyar ve ilk alan topla devam eder.

Futbol dışı oyunun hakem tarafından veya başka bir etkenle durması halinde hava atışı yapılır. Top en son hangi takımın kontrolünde ise oyuna hakem atışı sonrasında devam etmesi etik olandır.

herhangi bir müsabakada, anlaşılamayan fauller veya değişik durumlarda hakem topu havaya atar ve kim alırsa o hücuma devam eder.

Futbol kuralları dışında gerçekleşen olaylarda hakem atışıyla mücadeleye başlanır.

hakem atışı iki gün önce yapılan yeni kuralla tekrar değişti top hakeme çarptığında yine hakem atışı yapılacaktır fakat ortadan başlamayacaktır hakeme çarpmadan önce top kimdeyse o takım atağa kaldığı yerden devam edecektir ve rakip takım oyuncuları 5 metre uzakta olacaktır.

Hakem atışı top hakem ve oyun dışı kişilere değer ise akım atışı olur.
Hakem topu yine aynı takıma verir takım devam ederken karşı takım 4-5 metre geride başlar

Hakem atışı top hakem ve oyun dışı kişilere değer ise akım atışı olur.
Hakem topu yine aynı takıma verir takım devam ederken karşı takım 4-5 metre geride başlar

hakem atışı 2 takımın birer oyuncusunun arasına hakem tarafından topu havaya atılarak oyuna başlama biçimidir

Fair play yaşanan tüm durumlarda, faul dışında oyun durduğunda an itibari ile topa sahip olup oyunun durması için topu dışarı atan takım hakem atışı ile maça başlar.

hakem maçı dış etmenler nedeni ile veya bir sakatlık, acil durum gibi nedenlerle durdurduğunda yapılır. Topun verileceği taraf konusunde net bir kural yoktur. Sahadaki 22 kişi de hakem atışına dahil olabilir. Ama genellikle topla son oynayan açıkça belirgin ise top onun önünden rahat bir pozisyon ile oyuna sokulur.

örnegin iki futbolcu carpıştı ve biri sakatlandı hakem macı durdurur sonrasında oyuncu tedavi edildikten sonra hakem ahava atışıyla oyunu başlatır ve carpışmanın oncesinde top hangi takımdaysa oyuna o devam eder

hakem atışı top bir takımın kontrolündeyken oyun herhangi bir sakatlık, dış etken olayla durduğunda yeniden oyuna başlamak için hakemin topu top kontrolü olan takıma vermesidir.Son kural değişikliğine göre hakeme top çarparsa bu durum da hakem atışı gerektir.Hakem topu 1 metre kadar yüksekten yere herkesin görebileceği şekilde bırakır ve oyun kaldığı yerden devam etmiş olur.