Futbolda kaleci dokunulmazlığı nedir? Hangi bölgede uygulanır?

Futbolda kaleci dokunulmazlığı nedir? Hangi bölgede uygulanır?

6 pas içerisinde kaleciye herhangi bir temasda bulunulur ise faul ile sonuçlanır

ceza sahası içinde ki dikdörtgen kısmında kaleciye temas faul ile sonuçlanır.

Ceza sahasın içinde altı pas diyede gecen alan içinde kaleciye temas yada kural dışı müdahale direk fauldür.

Ceza sahasının içinde yer alan altı pas bölgesinde kaleciye yapılan her müdehaleye karşı, kaleciyi koruyan bir sistem.

Futbolda kaleci dokunulmazlığı Tabii ki vardır ve kaleci herhangi bir müdahale yapıldığında gol bile olsa geçerli sayılmaz Çünkü kaleciler dokunulmazdır Bu yüzden herhangi bir müdahale yapıldığında hemen hakem faul verir demişsin ki dokunulmazlığı nerede geçerlidir kaleci altıpas içinde herhangi bir müdahale ve dokunun dokunamazsınız yani futbolun en keyifli anlarından birisi de budur kalecinin dokunulmazlığı kalecilerin ellerini kullanabilmesi aynı zamanda Ayaklarında kullanabilmesi Cidde’den futbol zevkli bir oyundur delikleri gibi Top yuvarlaktır ne olacağı belli olmaz Tekrar sonra cevap vereyim kaleciye dokunulmazdır kaleci dokunamazsınız ve dokunulmazlık özelliği altıpas içinde geçerlidir

futbolda ceza sahası içinde bulunan ve kaleye 5.5 metre (6 yard) uzaklıktaki çizginin içinde kalan bölgedir. Alanın boyutu 18,32 x 5,50 metre’dir.
Altı pas alanı, 5.5 metre, yani 6 yard, olduğu için altı pas adını almıştır.
Kalecilerin, bu alan içinde dokunulmazlığı vardır. Yani bu alan içinde kaleciye, topa hamle sırasında temas yapılırsa, kalecinin dahil olduğu takım lehine serbest vuruşa hükmedilir.


“Altı pas” diye adlandırdığımız bölgede kaleciye herhangi bir müdahele fauldur.