Gece ders çalışmak verimli midir? (Bölüm 1)

Gece ders çalışmak o dersten aldığımız verimi etkiler mi?

Tabi ki etkiler. Gece ders çalışırken uykumuzun gelmesi çok büyük ihtimaldir ve bu da o dersi okurken veya bir soru çözerken dikkatnizin kaymasına neden olacaktır.

Bu kişinin konsantrasyonu ile ilgili bir durum. Bazıları gündüz daha verimli çalışır bazıları da gece.

Etkiler. Bence ders gündüz çalışılmalı. Çünkü vücudun enerjisini güzel alabilmesi için güzel bir gece uykusu şart. Gece uykusu beynin düzgün çalışması içinde önemli bir etkendir.

gece ders çalışmak verimlidir çünkü gece insan beyninin daha rahat olduğu ve daha kolay odaklandığı kanıtlanmıştır.
Gece biraz daha rahat olduğumuzdan dolayı gece ders çalışmanızı tavsiye ederim, odanızda kimse sizi rahatsız etmeyecektir ,o sürede tamamen derse odaklanarak güzel bir ders çalışma ortamı elde edebilirsiniz.

Bence gündüz ders çalışılmalı çünkü gece zaten bir ağırlık çöküyor gece uykumuza ihtiyacımız var bu yüzden ders gündüz çalışılmalı.

o senin ne zaman daha uyanık, dinç hissettiğine göre değişir. mesela ben gündüz veya öğlen vakti dersten hiçbir şey anlamam, beynim uyuşuk olur. ama gece on iki bir civarı aşırı kaliteli ve verimli ders çalışırım, saat üç gibi de uyurum. ama bazıları da gece zombi gibi olur, sabahları erken saatte kalkıp çalışmak daha iyi gelir onlara.

evet verimlidir genelikle gece calşilılır

domates kako ruhu balık şeker pancarı

Merhaba canım. Ben gece çalışan biri olarak seni yanıtlamak istedim. Bu kişiden kişiye değişir bana sorarsan gece daha verimli ders çalışılır çünkü aklında günün telaşı olmaz. Mesela kapı çalmaz, sokaktan satıcı geçmez, çok fazla bildirim gelmez, herkes uyumuştur ve ders çalışmak için her şey hazırdır. Eğer devam ettiğin ve erken kalkmanı gerektiren bir yer de yoksa gece çalışmanı tavsiye ederim. Ben lise sınavına da üniversite sınavına da gece çalıştım birinden 452 diğerinden 420 aldım. Umarım yardımcı olur :slight_smile:

gece ders çalışmak kişiye göre değişebilir.çünkü mesa
ela matamatik,geometri gibi dersler gece çalışılabilir ama sözel dersler gece zor çalışılır.beyin çünkü gece meletonin salgılanır ve uyku düzenini sağlar.eğer beyni belli nokta da geç yatmaya alıştırırsanız gece sakin olduğu için algılama artabilir.ama en verimli çalışmak gündüz olur.mesela be n biyoloji öğretmeniyim.gece biyoloji çalışmak öğrenci için zor olur.algılama gece biraz daha azalır.son olarak dediğim gibi bazı öğrenciler işlemsel dersleri gece çalışmayı severler ve verim alabilirler.

Kişiden kişiye değişiyor bu sorunun cevabı bence. Gece ev ortamı daha sakin ve dikkat dağıtıcı sesler olmadığı için ben çok daha verimli ders çalışıyorum örneğin.

Bu aslında biraz kişisel bir durum. Çünkü bazı beyinler gece çalışmaya programlıdır. Bazı bünyeler de gündüz çalışmaya. Kan gurubu bile aslında bu durumda etkili olabilir.

Olumlu yönden tabiki etkiler. Çünkü ders çalışmak için öncelikle sessiz bir ortama ihtiyacımız olmalıdır. Gündüz aile halkının sesi yani gürültüsü odaklanamamıza neden olabilir. Okuduğundan hiçbir şey anlıyamazsın , kavrayamazsın.O yüzden gece çalışmak , daha iyi bir zaman. Tabiki de kişiden kişiye değişebilir bu durum.Gece bedenen ve ruhen daha rahat olduğumuz için daha çok verim alabiliriz.

Bence değil çünki gün boyu kafa dolup taşıyor yani ben anlamam kafam almaz gece ders çalışmış olsam hele kaç saat çalışsam bile sabaha geri unutacağım belki ama en doğru zaman sabah saat sabah ezanı vaktinde kafa tamamen boş olur ve ne çalışırsan kafana ilk o girecektir

Gece çalışmakta fayda degil kafa yorgun oluyor ve zor öğreniliyor. Ama şöyle de bişey duymuştum uyumadan okuyup yatınca beyne yerleşiyormuş. Bence sabah erken uyanip çalışmak daha verimli çünkü zihin dingin ve boş oluyor ne çalışırsan alıyor ben sınavlara hep sabah kalkıp çalışıyordum ezber yapıyordum daha çabuk kafama yerleşiyordu ve öğreniyordum.

herkesin en iyi anladığı saatler farklıdır gece daha iyi anlayabildiğimizi düşünüyorsak tabii ki daha verimli olur .

Herkesin aynı saatlerde ders anlamaz bazıları gece anlar bazıları ise sabah ders çalışmak ne zaman içinizden geliyorsa çalışabilirsiniz yeterki anlamak isteyin zaman farketmez anlamak için ders çalışmak için

Gece ders çalışma olur ancak bildiğin konu hakkında. Hiç bir şey bilmiyorum öğreneyim dersen vücudun uyku isteyeceği için yeterli öğrenme gerçekleşmeyeceğinden verimde yeterli düzeyde olmaz.

Her insanın bir işe odaklanma saatleri değişiktir. Mesela A kişisi Sabah Uyandığında işine daha çok odaklanabilir B kişisi Gece Olunca Daha Çok odaklanır demem o ki her kişinin bir şeye odaklanma saati kendine bağlıdır