Gece görüşü dürbünleri nasıl çalışır?

Gece görüşü dürbünleri nasıl çalışır?Kullanım yerleri ve amacı nedir?

Gece görüş dürübünleri askeri bir cihaz olarak da çokça kullanılan ve gece bazı ışınların yardımıyla görebilmeyi sağlayan bir dürbündür. Kızılötesi ışınları toplama yeteneğine sahip olan bu dürübünleri askeri operasyonlarda akşam karanlığında yapılan operasyonlarda kullanılır.

Gece görüşlü dürbünler akşamları etrafı yeşil gösteren ve yeşil renkte en fazla parlayan renktir.

Gece görüşü dürbünleri bir hayvanın gözlerinden yararlanılarak bulunmuştur ve bu hayvan tahminlerimce baykuştur veya fotoğraf makinelerinde kullanılan yılan gözüdür bildiğiniz gibi ilk fotoğraf makinesi yılan dediğimiz hayvanların gözünden esinlenerek yapılmıştır ve ardından profesyonel bir kalitede çekilecek kameralar yapılmıştır ayrıca günümüzdeki fotoğraf makineleri de yılanlarda esinlenerek yapılanlar vardır.Yılanlar fotoğraf çekme özelliği gibi özelliklere sahip olduğu gibi eşini öldüren kişilerin fotoğrafını çeker ve onu yıllar sonra da görse güçlü hafızası ile birleştirerek size zarar verebilir hatta bazen ölümcül olabilir gibi söylentiler de olsa aslında onlara fazla kulak asmamak en iyisidir.

Gece görüşlü dürbünler etrafı karanlık ortamlarda siyah rengini ortadan kaldırarak etrafın daha farklı renkte ama görünmesini sağlar.

Bütün cisimler mutlak sıcaklık değerinin üzerinde ışıma yapmaktadır. Çok zayıf ışık ortamlarında mevcut ortam ışığı Gece görüş cihazı içerisindeki görüntü geliştirme tüpünde toplanarak, insan gözünün görebileceği duruma getirilir. Zifiri karanlıklarda bile kızılötesi ışık kaynağı ile görüntü elde edilebilmektedir. Buraya kadar bahsedilenler görüntü geliştirme tekniği ile anlatılan gece görüş cihazlarıdır. Bir diğer gece görüş cihazı da termal kameralardır. Termal kameralar tüm canlıların ısı yaydığı hatta bir takım cansız varlıklarında ortam sıcaklıklarını yansıttığı prensibinde hareketle geliştirilmişlerdir. Termal kameralar bu yayılan bu ısıları görüntü olarak insan gözüne aksettirirler. Gece görüş dürbünleri bu gün ağırlıklı olarak askeri ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Pointer diye tabir edilen silahın ucuna takılan kızılötesi belirleyiciler sadece gece görüş cihazı ile görülebilir. Bu sayede asker sadece gece görüş cihazı ile görünen noktayı hedefin üzerine getirerek tetiğe basar ve hedefi vurur. Bunun haricinde gece yapılan keşif, gözetleme faaliyetlerinde sıkça kullanılır. Helikopter pilotlarının gece görüş cihazları ile uçtukları bilinen bir olaydır. Gece görüş dürbünlerinde ortamın ışık kalitesi, görüntü kalitesini belirler. Mesela dolunaylı bir gecede harika bir görüntü elde edebilirsiniz ve çevrenizi hayranlıkla seyredebilirsiniz ancak ay olmadığı zamanlarda eğere yeteri kadar yıldız ışığıda yoksa görüntü karlı tv gibi olur. Bu handikap Termal gece görüş dürbünlerinde yoktur. Çükü termal kameralar ısıya duyarlı olarak çalışmaktadır. Öte yandan termal kameralar ısılar baskılanarak yanıltılabilir. Örneğin güneydoğu bölgesindeki teröristlerin termal gözetleme olan yerlerden geçerken suyun içinde bekletilmiş naylonları vücutlarına sarmaları gibi durumlar operasyon bölgelerinde yaşanmıştır. Gece görüş cihazları dürbün ve gözlük olarak üretilmektedir. Dürbünler elde kullanılacağı gibi uygun aparatlarla silahlara monte edilenilmektedirler. Gözlükler ise kask ve baş bölgelerine yapılan uygun aparatlar ile gözlük gibi takılıp kullanılabilmektedir.