Geceleri Ay'dan sonra görülen en parlak gök cismi nedir?

Güneş battıktan sonra gökyüzünde görülen Ay haricindeki en parlak cisim nedir?
Gözlem yaptığımız zaman bu cismin bir yıldız mı yoksa bir gezegen mi olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Ay’dan sonra en parlak görünen şey Venüs gezegenidir.

Aslında genel olarak bakarsak Kutup Yıldızı’dır.
Genel olarak dedim, çünkü geceleri görülmesinden dolayı. Gün batımlarından sonra ilkbahar ve yaz aylarında gökyüzünde görülen Venüs’tür. Ve Jüpiter’de belli zamanlarda Venüs’ün yerini alabilmektedir. O yüzden genel olarak aydan sonra en parlak görebileceğimiz Kutup Yıldızı.

Aydan sonra gece göğünün en parlak gök cismi Venüs gezegenidir. Yıldız olarak en parlak yıldız ise Büyük Köpek takım yıldızının, iki yıldızlı bir parçası olan Sirius veya Akyıldız adlarıyla bilinen yıldızdır.

Geceleri aydan sonra en parlak olan gök cismi güneşten gelen ışığın yüzde seksenini yansıtan Venüs gezegenidir. Büyüklüğü ve şekli dünyaya oldukça benzediğinden dünyanın ikiz kardeşi olarak bilinir. Venüs gezegeninin bu kadar parlak olmasının sebebi güneşten gelen ışığın yüzde seksenini yansıtmasıdır. Gece gökyüzünde aydan sonra enparlak yıldız ise kutup yıldızıdır.

aydan sonra “VENÜS” gökyüzünde en parlak gök cismidir. ama eğer gezegen olarak bakarsakta yıldızlarda en parlak olarak görülebilir

Aydan sonraki en parlak gök cismi Güneş sisteminin ikinci gezegeni olan Venüs’tür. Çünkü Venüs geceleri güneşten gelen ışığın hemen hemen %80-85’ini yansıtabilir.

Kutup Yıldızı sanılanın aksine parlak bir yıldız değildir, soluk bile sayılır.

Aydan sonra en parlak ışık öobanyıldızı olarak bilinen venüs gezegendir. Yıldız ve gezegenler arasındaki fark yıldızlara baktığımız zaman ışığı snki yanıp sönüyormuş gibi görülür
Gezegen ise sabit bir ışık yayar.

aydan sonra en parlak gök cismi VENÜS ya da JÜPİTERdir.ama bazen bu satürn gezegenide olabilir
ayırt etmek için yıldızlar dalgalanmalardan ötürü göz kırpar gibi görünürler.gezegenlerde ise bu etki çok azdır.
venüs ay gibi evreler gösterir.

ÇOBAN YILDIZI OLRAK BILIYORUM DGER AD ISE VENUSTUR AMA KUTUP YILDIZI DIYENLERDE VAR JUPITER DIYENLERDE VAR

VENÜS JÜPİTER VEYA SATÜRN OLABİLİR DİYE TAHMİN EDİYORUM

benim bildiğim aydan sonra yıldız gelir o yıldızın adıda serius dur

Kutup yıldızi, coban yildizu venüs, buyuk ayi ve kucuk ayi takim yildizlari

Kutup yıldızı olarak bilinsede o gördüğümüz parlak sey Venüsdür. Bazen jupiterde görülebilir tabi ama Venüs her zaman gorduğumuz parlak şeydır.
yaz aylarında hava henuz kararmadan bile o parıltıyı gorebılırsınız.