Geceleri bilgisayarları açık bırakmak zararlı mıdır?

Geceleri bilgisayarları açık bırakmak zararlı mıdır?

yani bi nevi zararlıdır hem radyasyon yayar hem bilgisayar açık durumda olduğu için ve kullanmadığın için ömrü azalır hem de boşa elektrik yer en iyisi kapatmaktır

Geceleri fisleri bile çekerken bilgisayarı açık bırakmak çok akıllıca bir iş olmaz.Hem evde sürekli ve radyasyon akışına neden olurken hem de elektrik faturasını az miktarda olsa yansıyacaktır.

Geceleri bilgisayarları açık bırakmak;

 • Bilgisayarın kullanım ömrünü azaltır.
 • Fazladan elektrik tüketimine neden olur.
 • Bilgisayar sürekli çalıştığı için fanlar devreye girer ve gürültüye sebep olur. Işık ve sesten dolayı gece rahatsız edici olabilir.
 • Bildiğim kadarıyla gece bilgisayar açık kalırsa ortamda ki oksijen miktarını da azaltabiliyor.Fanların sürekli çalışması odaya kuru bir sıcak yayar.Bir aralar her sabah başım ağrıyarak kalkıyordum oradan biliyorum.

  Açık bırakma bence kardeşim. Kullanmadığımız elektronik eşyaların fişini prizde bırakmamalıyız, akım gidiyor açık olmasa bile Allah göstermesin elektrik tesisatında bir arıza olursa yangın çıkabilir, bilgisayar türü elektronik cihazlarını açık ve prizde takılı bırakmamalı tedbirli olmalıyız.

  yaydığı bir radyasyon var sonuçta, telefonu bile başucunuza koymayın hatta odanızın içindeki tüm elektronik aletleri uyurken kapatın diyorlar. ileride bu kadar radyasyona maruz kaldığımız için çok ciddi hastalıklar ortaya çıkacak. dikkat edilmesi gereken bir konu.

  Gece ilgisayarı açık bırakmak hem radyasyon yaydığı için sağlığa zararlıdır hem de bilgisayar çok açık olduğu için bilgisayarın ısınması daha fazla olur.Ve bu da bilgisayarımın bozulmasına neden olur. Bir de elektrik tüketimini boşu boşuna harcamış olursunuz.

  Mantıklı bir hareket değildir.Çünkü elektrik faturası fazla gelir ve etrafa radyasyon yayar.

  Bilgisayarlar teknoloji ilerledikçe güçlendiriliyorlar. Bu nedenle eğer bilgisayarınızı açık bırakırsanız sizin belirleyebileceğiniz bir süre sonra bilgisayar uyku moduna girer ve daha az güç tüketmeye başlar. Fakat bu tamamen bilgisayar için iyi bir şey denilemez. Geceleri uyurken bilgisayarı kapatmamanın pek zor zararları mevcuttur.

 • 1. Öncelikle bilgisayarınızı uzun süre çalıştırarak enerji tasarrufunun önüne geçmiş olursunuz.
 • 2. Bazı bilgisayarların fan sistemleri yeterince güçlü olmadığı için uzun süre çalışma süreci bilgisayarınız ısınabilir. Bu da bilgisayarınızın ana kartına zarar verebilir. Özellikle de bilgisayarınızı yatak, koltuk gibi alanlar üzerinde uzun süre bırakmamaya çalışın. Bu şekilde fan çalıştığında daha rahat hava akışı sağlanır.
 • 3. Bilgisayarın açık kaldığı süre boyunca, bilgisayarınızın kullanım ömründen yediğinizi unutmayın. Siz uyurken bilgisayarınızın açık kalması onun daha çabuk eskimesine neden olur.
 • 4. Bilgisayarınız uzun süre açık kaldığında belleğiniz dolabilir. Bu da bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına neden olur.
 • Basit bir mantıkla bilgisayar açık kaldığı sürece devrelerde akım geçecektir . Bunun sonucunda ısınmaya bağlı devre kartlarında bulunan lehimler , çipler ve dirençler bozulmaya mahkumdur . Enerji israfı da işin ayrı bir boyutudur .

  Benim düşüncelerime göre,geceleri bilgisayarı açık halde bırakmak fiş prizde kaldığı için evin yanmasına sebebiyet verebilir.Hemde elektrik faturası yüksek gelebilir.Dolayısıyla her iki tarafta da maliyet söz konusu ve sonucunda bilgisayar kapatılır.Teşekkürler.

  Her elektronik cihazın belirlenmiş bir ömrü vardır. Doğru kullanım için oluşturulan bu parçalar kullanımın yanlış olmasından dolayı (bilgisayarı hiç kapatmadan sürekli olarak çalıştırmak) bu elektronik cihazların ömürlerini kısaltmaktadır. Bir elektronik teknikeri olarak bilgisayarı tüm gün açık bırakmayı sağlıklı bulmuyorum. Uyku moduna almak ise elektrik kullanımını düşüreceği için tavsiye edilecek en max ayardır.

  Tabiki de zararlıdır .Kullanmadığınız sürece işiniz yoksa kapatmanız lazım.Çünkü gece boyunca radyasyon yayacaktır. Tabi belli bir süre sonra hareket sensörü devre dışı kaldığı için otomatik uykuya geçecektir fakat çalıştığı sürece az da çok da olsa radyasyon yayacaktır.Özellikle laptop kullananlar daha fazla dikkat etmelidir.Çünkü temas ettiği yüzeyde hava alamayacak şekilde bırakılırsa bilgisayarınız normalden 2 kat daha fazla ısınacaktır ve fazla ısınmadan dolayı koltuk gibi yüzeylerde tutuşmaya sebep verebilirsiniz.Masaüstü bilgisayarlarda da dikkat edilmesi gerekir .Belli bir derece sıcaklığın üstüne çıkan kasada anlık kapanmalar bilgisayarda büyük hasarlara sebep olabiliyor ve ayrıca daha da fazla ısındığı zaman son nokta olarak kasanın hava basıncıyla patlaması olağandır fakat çok nadir görülen bir olaydır.Gece boyu açık kalan bilgisayar hem elektrik faturasına yansır ayrıca sürekli açık kaldığı için parçalarda hızlı eskime ve yanma olayları görülebilir.Fazla ısıdan kablolarda erimeler bile görülebilir

  tabi ki zararlıdır normalde bile radyasyon yaydıgı için gece radyasyona maruz kalırsın
  ısınıp patlayabilir
  ömrünü kısaltırsın bilgisayarın bence açık bırakmadan uyuyun eğer yükleme falan yapıyorsa erkenden kalkıp ayarlayın akşama kadar gözünüzün önünde bitsin güncelleme yada yükleme falan

  Gece bilgisayarları açık bırakmak tehlikelidir çünkü bilgisayar açık kalınca fazla radyasyon yayar bu da sağlık açısından tehlikeli olabilir.
  Ayrıca bilgisayar tüm gece boyunca açık kalırsa fanı bataryasını yeterince soğutmayabilir bu yüzden batarya yanabilir eğer fark edilmezse ciddi sonuçlara neden olur. Bu yüzde gece bilgisayar açık kalırsa en azından arada bir kontrol edilmeli bilgisayarın fanınsın çalıştığından emin olunmalıdır.

  eğer yattığın odada ise zararlıdır ama illa da odamda olacak diyorsan yanına çiçek koy nötr olur :grinning:

  geceleri bilgisarayı açık bırakmak zararlıır çünkü yaydığı radyasyon ile beynimize büyük ölçüde zarar verir.

  Zararlıdır çünkü açık kalan bilgisayar radyasyon yayar ve uyku halinde hareketsiz kalan vücut radyasyondan aşırı etkilenir bu yüzden elektronik tüm eşyaları yatılan odalardan uzak tutmak en iyisidir.

  bence zararlı çünkü durduğu yerde hem elektrik yiyor güç harcıyor hemde etrafa radyasyon yayıyor gece açık bırakmamanı tavsiye ederim