Geceleri okuduğumuz yazılar akılda kalır mı?

Geceleri okuduğumuz kitaplar, işlediğimiz dersler zihinde kalır mı ?

Bence geceleri okuduğumuz yazılar, çalıştığımız dersler akılda zihinde kalır bu yüzden gece ders çalışmak iyi bu yöntemdir.

Bence kalır, önemli olan sakin kafayla okumak zaten uyumadan önce ders çalışmak kitap okumak zihinde daha çok kaldığı söyleniyor.

Evet, özellikle bir şey ezberlemeniz gerektiği zamanlarda gece yatmadan önce birkaç kere tekrar ederseniz sabah hafızanızda bir yer edinmiş olur ve böylece daha kolay ezberlersiniz.

Uyumadan önce okuduklarınız akılda daha kalıcı olur, bir şeyleri ezberlemek istiyorsanız gece, uyumadan önce okumanız faydalı olacaktır.

Her insanın anlama , akılda kalma zamanları farklıdır. Sessizlik geceleri olduğu için daha çok tercih ediliyor ve akılda kalıyor.

Her insanda bir değil bu . Hafızları kuvvetli olanlar her okuduğu aklına kalır bazıları ise tekrar yaparak okuduğu şey aklında kalır. Ama bence gece kafamız daha dolu olduğu için akılda kalması daha zordur.

Genel olarak tekrar edilen ve akşam yatarkende üzerinden bir kere geçilen yazılar akılda kalabiliyor ancak bir kere okumakla çok fazla değişiklik olmaz.

geceleri değil ancak uyumadan önce okuduğumuz bilgiler akılda daha iyi kalır .

Ezberlemek istediğimiz bilgileri gece yatmadan tekrar edip uyumak ezber yapmayı çok daha kolaylaştırıyor araştırmalara göre.

Bir yazıyı yada bir olayı sürekli tekrar edersek beynimiz bunu otomatikman zihnimizde tutacaktır. Yani sürekli tekrar edersek yazılarımızı aklımızda kalır.

Geceleri yazı okumak, kitap okumak , ders çalışmak zihinde kalmaz.Sabah erken saatlerde zihnimiz dinlenmiş ve öğrenmeye açık hale gelir.O nedenle sabah erken saatler daha verimlidir

Kişiden kişiye tabikide farklılık gösterir ama son bir tekrar yaparken gece notlarımızı okumanın daha kalıcı olduğunu duymuştum.

Ben de uyumadan önce okuduklarımızın aklımızda daha çok kaldığıyla ilgili bir araştırma okumuştum ama deneyimle imkanım olmadı. Sanki gece okumaktansa aynı şeyi tekrar tekrar okumak daha işe yarar gibi.

Gece çalışmanın yararlarından bahseden birçok bilimsel araştırma mevcuttur. Herkes için işe yaraması beklenemez fakat uyumadan önce yapılan aklımızda kalma yüzdesi daha fazladır. Bir diğer metot ise çalışırken sağ eli sıkmak hatırlamak içinde sol elinizi sıkmaktır. Bu bağlantıdan detaylı yazıya ulaşabilirsiniz

Zihnini bir tek okuduğun yazıya verirsen bunun gece gündüzü farketmez bence

Yaşanmışlıkları olan insanlara ne okursa o akılda kalır. Bunun gece gündüz ayrımının olduğunu düşünmüyorum.

Kimi zaman rüyalarımıza bile girebilir.Kimi zamansa ne hakkında okuduğumuzu bile hatırlamayız.Etkisiyle alakalı diye sanıyorum

Evet genelde kalır ama dikkat edilmeli ki her zaman kalmaz. Ve bu olay kişinin akıl dengesine göre de değişir.

Kalır ama sen korku kitabı okuma pisikoloji bozulur :rofl::rofl: