Geçmişe takılı yaşayan insanlar mutlu olabilir mi?

Sizce sürekli geçmişini düşünüp eskileri yad eden insanlar mutlu olabilir mi?

Mutlu olamazlar. Geçmişi geçmişte bırakmak gerek. Yoksa hayatının hiçbir anını mutlu geçiremezsin.

Maalesef mutlu olamazlar. Sürekli geçmişi düşünmek, geçmişi istemek anın tadını çıkarmamıza engel olur. Psikolojik sorunlara dahi yol açabilir. Insanı huzursuz hissettirir. Geçmişi bir an önce hatalarımızı anlayıp ders çıkardıktan sonra unutmak gerekir.

Sürekli geçmişe dalmak doğru değil. Bugünü yaşayıp şuan elimizde olanlarla mutlu olmaya çalışmalıyız. Sürekli geçmişe takılı kalırsak mutlu olamayız.

Geçmişe takılı kalmak mutlu olmanın önünde en büyük engel. Sürekli geçmişteki olumsuz anıları hatırlamak insanın sinirlerini yıpranmasına, her anımsadığında öfke duymaya neden oluyor. Oysa geçmişte olmuş bitmiş bir durumun sürekli hatırlamasında bir fayda olmasa da bir haksızlık, belki yapılan bir kötülük sanki şu an yaşanıyormuş gibi hatırlanabiliyor.
Ne yalan söyleyeyim bazen benim de yaptığım bir şey. Zaman her şeyin ilacı desek de anlam veremediğim bir şekilde bazen bazı yapılanlar unutulmuyor.
Affetsen olmuyor, unutmaya çalışsan olmuyor, kızsan olmuyor. Bu konuya bir çözüm bulamadım nedense.

Her insanın mutluluk anlayışı farklıdır. Geriye dönük düşüncelere giriyorsa öyle mutluysa sıkıntı yok.

Geçmişi bilmek önemlidir insanı nereden geldiğimizi unutmamalıyız.ama geçmişe takılıp her yaptığımız sonuçları geçmişe bağlamamalıyız.

Geçmişe takılı kalan insanlar, zihninin tutsağı oluyor. Ne şimdiye sağlıklı bakabiliyor, ne geleceğe. Sürekli eski olayların etkisinde savrulup duruyor ve mutluluğu kaçırıyor.

Geçmişe takılıp kalan insan geleceğini göremez ve şu anın kıymetini bilemez. Hiçbir zamanda mutlu olamaz. Keşkelerle yaşar hep.

Bir insan geçmişe takılıp kalırsa, geleceğini göremez. Sürekli geçmiş aklındauken mutlu olma şansları hiç yoktur. Çünkü sürekli geçmişteki olayları kafasında canlandırıyor. Bu nedenle de mutsuzluğa yol açıyor. Eğer insan geçmişine takılı kalırsa, geleceğine yön veremez, geçmişi geçmişte bırakıp geleceğe bakmak lazım mutlu olmaya çalışmak lazımdır.

Mutlu olmaları çok zor.Geçmişe takılı insanlar yaşanan şeyleri hiç unutmazlar ve bu yüzden süğrekli üzülürler.

Mutlu yaşayamaz çünkü geçmiş peşlerini bırakmaz bu da anı yaşamaya engel olur.

Mutlu olmak için geçmişe bakıyorsa bu çok faydalı ders çıkarır ama takılı kalıp ilerleyemez ve kendine zarar verirse geçmişe hiç bakılmamalıdır.

Sürekli geçmişi düşünmek insana acı verir sıkıntı verir bence geçmişi değil geleceği düşünmek lazım

Olamazlar çünkü geleceği kaçırırlar. Evren sürekli hareket halindedir dolayısıyla ilerlemeyen şey geriler eğer sürekli geçmişte yaşarsanız ilerleyemezsiniz.

Bence durumdan duruma değişkenlik gösterebilir. Geçmişi mutlu veya mutsuz yad etmek arasında bana göre dağlar kadar fark var. Sonuçta geçmişte takılı kaldığımız olay veya olgu mutlu bir an ise en kötü durumda bile bunu hatırlayıp kendimizi motive edebiliriz lâkin olay veya ani kötüyse tabiki mutlu olamayız

Gecmişimden güç alıyorum. Herşeyi her zerresine kadar kabullenip daha çok güçleniyorum. Ve bir süre sonra bu eğlenceli bir hal alıyor.

Geçmişi tabiki unutmamak lazım fakat geçmişe takılıp kalmak kişiye her zaman geleceği görmekten yoksun kılar. Geçmişe takılıp kaldigimizda onumuzde yaşayacağımız birçok şeyi kacirabiliriz

Geçmişe takılıp kalınırsa bir adım bile ileriye gidemez insan. Sürekli olumsuz düşünceler ve iç huzursuzluk peşini bırakmaz.

Kesinlikle mutlu olamazlar geleceğe bakmamız lazım elimde olanlarla mutlu olmayı bilmeliyiz.