Gençlerin enerjisi neden bu kadar düşüktür?

Gençlerin enerjisi neden bu kadar düşüktür? Düşüncelerinizi belirtiniz?

Pc nin yada cep telefonunun başından kalkmayan herşeyi başkasından bekleyen rahat ve bencil bir nesil olduklarından, yaşam enerjileride düşük oluyor maalesef…

devir çok değişti artık gençlerimiz günlerini bilgisayar ve telefon başında geçirerek öldürüyor ve gençlerimizin enerjilerini atabileceği aktiviteler çok az ben kendimden örnek vereyim arabaları çok seven birisiyim fakat bursada bir pist yok bununla alakalı bir şeyler yapıp enerjimi atıp zevkimi alamıyorum ve bunun için oyunlarda zevkimi almaya çalışarak günümü evde geçiriyorum.

Gençler genellikle teknolojinin de etkisi ile asosyal hale gelmiştir. Sokakta zaman geçirmek yerine evlere tıkılıp bilgisayar yahut oyun konsolları ile vakit öldürüyorlar. Gece sabaha dek uyanık kalıp, tüm gün uyumayı tercih ediyorlar. Bu da onları uyuşuk ve enerjisiz hale getiriyor.

çünkü eski gençlik gibi değiller eskiden sokağa cikarlar diye kizarlardi şimdi evden cikmiyolar hep teknoloji yüzünden iyi akşamlar…

Gençlerin enerjinin düşük olmasının en büyük etkeni ellerindeki telefonlarıdır. Sabah kalkmak bilmiyorlar akşam yatmak. Sosyalleşmeleri, aktiviteden aktiviteye koşmaları gereken vakitte ellerine aldıkları telefonlarda zaman öldürüyorlar. Sonra uyumayıp enerjilerini tam olarak alamıyorlar.

Devir artık değişti.Teknolojik bir çağda olduğumuz için herkes bu aletlerin bağımlısı olmuş.Dışarı çıkmayı bırak, kalkıp mutfaktan bir su almaya bile üşeniyorlar.Yemeğini bilgisayarin başında yiyorlar.Sadece ihtiyaçlarını gidermek için kalkıp tekrardan geri oturuyolar. Sağlık açısından hemde sosyal bakımdan çok kötü bir durum.

Tek bir nedeni olduğunu düşünmüyorum. Bir yerden başlamak gerekirse buna yiyeceklerden başlamanın doğru olduğunu düşünüyorum. Fazlasıyla karbonhidrat içeren yiyecekler yiyiyoruz ve eski nesil gibi günlük yaşantımızı sürdürmemiz için fiziksel bir çalışma yapmamız gerekmiyor, ee tabi ülke çapında spor bir gelenek haline hiç gelmedi. Sağlıklı beslenmemiz ise bize pahalıymış gibi empoze ediliyor. Karşımıza çıkan reklamlar ve rol model alınan kişiler hem çok sağlıklı görünürken hem de bunları o pahalı yiyecekler sayesinde olduğunu söylüyorlar. Ve bununda insanda büyük bir olumsuzluk havası yaratacağını düşünüyorum. Kişi zaten oldukça yorgun ve bitkinken birde cebinde pek parası olmadığı için o sağlıklı kişiliğe dönüşme umudunu yitiriyor ve iyice içine kapanıyor. Ya daha fazla yiyor ya da hiç yemiyor. Her iki türlü de sağlıksız bireyler ortaya çıkıyor. Bu insanlardan enerjik bir hava beklememiz pek olası değil gibime geliyor. Aslında verdiğim örnekle yiyecekten sonra gelen ikinci maddenin sosyal medya olduğunu anlatmaya çalıştım. O kadar özellikle ilkokul çağlarındaki çocukların gerçek arkadaşları olmamaya başladı. Eskiden olan gerçek arkadaşlıklarla kurulan gerçek oyunların yerini, sahte arkadaşlarla kurulan yapay oyunlar alıyor. Ben açıkçası bu durumlar karşısında gençleri sorgulamak yerine onlara yardım eli uzatmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bence hayatta zevk almadıkları icin

Bence dünyadan hayattan çok fazla bir cevap alamamalari

Gün boyu elinde telefonla dolaşarak ve sosyal aktivitesi olmayan gençler genelde böyledir benim fikrim bu toplumla iç içe olan aktivitelere katılan ve merak duygusu içerisinde olan gençlerde yok değildir tabikide.

Gençlerin kaygıları artmış durumdadır ondan dolayı düşüktür gençlerde şaşırmış durumda.

Gençlerin enerjisini düşüren çok sayıda etmen vardır. Hatta bu etmenlerin çeşitliliği ve sorunsal kökleri de gitgide artmaktadır, Özellikle modern hayat yorucu ve baskılayıcı bir yönü vardır. Fiziksel hareket azdır çoğu zaman. Hayata karşı bakış açıları genç değil bir kere.

Tabii ki eğitim sistemi yüzünden. Dünyada okuldan en çok kaçan öğrencilerin Türkiye’de olduğu da kanıtlanmıştır biliyor musunuz? Çocukların ilgi alanlarını köreltip onlara bir şeyler dayatıyorsunuz. Hayallerinin önüne sırf siz istediğiniz için geçiyorsunuz. “Benim oğlum mimar olsun” diye diye çocuklara okulun verdiği 8 saatlik ezber ve eğitimsiz öğretimin yanında bir de özel ders aldırıp onu boğuyorsunuz. Üniversite mezunlarına bir şey diyemiyorum bile. Adamlar resmen işsiz. Devletin bu insanları desteklemesi lazım. Ama yapılan tek şey suriyelilerin desteklenmesi.
Kendimden örnek vereyim. Ben bu sene YKS sınavına (Üniversite sınavı) girdim. Gecemi gündüzüme kattım hayatımı kurtarmaya çalıştım, ailemin yüzünü kara çıkarmamak adına çalıştım. Ama benim yaşımda bir suriyeli gerçekten de sınavsız giriş yapabiliyor üniversiteye. Ben kazanırsam ne alâ! Bir de kazanırsam bunun masrafını düşünebiliyor musunuz? Bilin bakalım ne oldu(!) Suriyeliler masrafsız okuyor ve yetmezmiş gibi her ay devletten maaş alıyorlar. Arkadaşlar ben dahil, gençlerimizin bu denli mutsuz ve bitkin olasının en büyük nedeni budur.

Yeni nesil üşenme özellikli çünkü her istenilenin olması,hayatlarının kolay olması,zorluk görmeme gibi birçok etken onları enerjisiz yapıyor.

Telefonla günlerin geçirdikleri için olabilirmi yada bilgisayar hep teknolojik aletlerle zaman geçirdikleri içindir