Gezegen nedir ?

Gezegen kelimesinin anlamı nedir ?

İlk gezegen hangi tarihte bulunmuştur ?

Gezegen kelimesinin anlamı, güneşin çevresinde bulunan, herhangi bir ışığa sahip olmayan, kendi ışığı olmadığı için ışığını güneşten alıp etrafa saçan gök cisimlerinin hepsine verilen isimdir. İlk gezegen 1781 yılında bulunmuştur. Bilimsel olarak da ilk gezegen Uranüs olmuştur.

Sonsuz uzayın içerisine dolanan bir sürü gök cismi bulunmaktadır Bu gök cisimleri arasında gezegenleri ayırt edebilmek oldukça zordur bunun için özel teleskoplar ve uzay araştırma cihazları yani uydular gerekmektedir bunların yardımı ile Bir gezegenin gezegen sayılabilmesi için öncelikli olarak bir miktarda bulunan yani belirli oranlarda olan bir kapı mevcut olması gerekmektedir Bunun için de gezegenin Dikkat et kendine has bir atmosferinin bulunması gerekmektedir gezegen sayılabilmesi için sadece Bu da yeterli değil aynı zamanda çevresinde dolanan bir uydu yani kendisinden küçük bir gök cismi olması gerekmektedir bu kriterleri sağlayan bütün gök cisimlerinin gezegen adı verilmektedir.

Bir gök cisminin gezegen olarak sınıflandırılabilir mesi için değişik kurallar ve yöntemler bulunmaktadır fakat ilk gezegen olan gezegen Uranüs gezegeni nedir 1781 yılında ilk olarak keşfedilmiştir o tarihten sonra gezegen sınıflara birbirinden ayrılmış büyüklüğü ve küçüklüğü yapılar halinde sıralanmıştır bir gök cisminin gezegen sayılabilmesi için o gök cisminin yüzeyinde 4 kilometre boyunca bir genişlik bulması arkasından bu genişlik tamamlandıktan sonra belirli kriterlere uygunluk gösterdikten sonra gezegenin kendine has bir atmosferinin bulunması ve bu atmosferin içerisinde kendine has bir döngüsünün olması dahildir bunun dünya gibi düşünmek oldukça yanlış olur Zira gök cisimlerinin çoğunda yaşam fonksiyonları yoktur Ama kendine has kendine ait bir çekim kuvveti bulunmaktadır Bu yüzden bir şeyin gezegen sayılabilmesi için bir gök cismini olarak kendi atmosferinin kendi çekim kuvvetinin ve kendi uydusunun bulunması gerekmektedir.

Gezegen; evrende, güneş sisteminde bulunan, hem kendi yörüngesinde ve hem de güne yörüngesinde dönen, hareket halindeki gök cisimleridir. Ancak bütün gök cisimleri gezegen değildir. Gezegen sayılabilmeleri için; kendine özgü atmosfer yapısı ve katmanları bulunması, belli bir büyüklüğe sahip olması gerekmektedir. Tabi bütün gezegenlerde hayat olacak diye bir şart bulunmamaktadır. Kimilerinde hayat bulunmayabilir.

Gezegen güneşin etrafında bulunan ışığı olmayan ve sürekli hareket halinde bulunan gök cisimleridir.

Güneşin etrafında dolaşan gökcisimlerine verilen addır.

Yaşadığımız Yer planetinin de bulunduğu bir sisteme gezegen değilir. Gezegen planetlerin Güneşin çevresinde dönmesini sağlar

Gezegen güneşin etrafında bulunan ve kendi ışığı olamayan gök cisimlerine denir. İlk gezegen Uranüs tür ve 1781 yılında keşfedilmiştir.

Gezegen taş cisim gibi bişeydir.

Gezegen güneş sisteminde kendi yörüngesinde dönen, kendi ışığı olmayıp güneşten aldığı ışığı yansıtan gökcisimlerine denmektedir.