Gezmeye nereden başlamak isterdiniz?

Elinizde bir imkam olsa, dünyayı bir baştan bir başa gezmek isteseydiniz? hangi ülkeden bu işe başlardınız? Neden?

Aslında gezmeye başlayabileceğim birçok ülke var ama meraktan olsa gerek ingiltereden başlardım dünyayı gezmeye, hep merak etmişimdir nasıl bir ülkedir diye.

En merak ettiğim ülkelerden biri Afrika ve gitmek bir türlü nasip olmadı. Safari yapmayı ve hayvanları doğal ortamlarında görmeyi çok isterim. Daha sonraki durağım Japonya olurdu.

İmkanlarım olsa; Fransa’dan Paris’ten başlardım gezmeye. Işıltılı sokaklarında, mağazalarında dolaşmak isterdim. Sonra İtalya’yı gezmek isterdim. Pizza ve spagettiyi yerinde denerdim. Daha birçok ülke de var tabii gezmek istediğim☺

Eğer öyle bir imkanım olsaydı başta kendi ülkemin bütün şehirlerini gezmek isterdim. Her şehrin birbirinden ayrı havası, iklimi, denizi, gölü, doğal güzellikleri, tarihî güzellikleri var ki. Elin ülkesini ne yapayım. Hangi ülke var ki bizim gibi eşsiz bir tarihe, maziye, doğal, güzelliklere sahip olsun.

Gezmeye nereden başlamak isterdiniz?

Kesinlikle Türkiyeden başlamak isterim. Vatanım olması bir yana geçmiş bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültür çeşitliliği çok fazla. Haliyle yemek kültürü, dil, din, mimari çeşitliliği de bolca mevcut.
Türk vatandaşlarının geneli olarak bu konuda yeterli bilgiye sahip değiliz ve gerekli kıymeti veremiyoruz maalesef ve bu bir çok mercinin işine geliyor.
Mezopotamya toprakları bereketli topraklardır ve kıymetlidir, her yerden önce bu toprakları gezmek isterim vesselam.

">