Göçmen güvercin nedir? Özellikleri nelerdir? Soyu nasıl tükenmiştir?

Göçmen güvercin, bilimsel adıyla Ectopistes migratorius nedir? Özellikleri nelerdir?
Göçmen güvercinlerin soyu nasıl tükenmiştir?

">

1800’lerin başlarında Kuzey Amerika’nın doğusunda, göç eden sürüleri günlerce gökyüzünü karartan milyarlarca göçmen güvercin yaşıyordu. Kuzey Amerika’da insan nüfusunun artmasıyla birlikte, her yıl öldürülen milyonlarca göçmen güvercin trenlerle büyük kentlere gönderilmeye başladı. Göçmen güvercin sayısı 1870’ten sonra iyice azalmış ve bilinen son göçmen güvercinin 1 Eylül 1914’te Ohio eyaletindeki Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nde ölmesiyle türün soyu tükenmiştir.

Göçmen güvercin Eskidünya’da yaşayan üveyiğe benzemekle birlikte daha iri yapılıydı (yaklaşık 32 cm uzunluğunda); ayrıca daha uzun ve sivri uçlu bir kuyruğu vardı. Erkeğin başı mavi-gri, gövdesi pembemsiydi. Dişiler çalı çırpıdan yapılmış basit bir yuvaya tek bir beyaz yumurta bırakırken aynı ağaçta yüzden fazla yuva bulunabiliyordu. Göçmen güvercinin doğal düşmanları yırtıcı kuşlar, sansar, kokarca ve ağaç yılanlarıydı.

Ara sıra yeni tohum atılmış ekin tarlalarına girmesine karşın genel olarak tarım ürünlerine önemli bir zarar vermeyen bu kuşlar insanlığa en büyük hizmeti, soylarının tükenmesiyle doğa koruma çalışmalarına hız verilmesinin yolunu açarak yaptı. Wisconsin’deki Wyalusing Eyalet Parkı’nda, göçmen güvercin için dikilen bir anıtta “Bu tür, insanın açgözlülüğü ve düşüncesizliği yüzünden yok olmuştur” cümlesi yazılıdır

Göçmen Güvercin:

Aşırı avlanma yüzünden soyu tükenmiş olan bir kuş türüdür, iri yapılı güvercin türüdür, uzun ve sivri uçlu kuyruğu vardır.
Dişiler çalı çırpıdan yapılmış bir yuvaya bir yumurta bırakırlar ama ağaçta birden fazla yuva bulabilirsiniz.

image">image

Erkeğin gövdesi pembemsi ve başı, gri, mavi gibi renklerden oluşuyor, bazen yeni tohum atılmış ekin tarlalarına girmelerine rağmen, tarım ürünlerine zararı olmayan bu kuşların, soyları tükenmeye başlaması, doğa koruma çalışmalarının hızlandırılması, insanlığa en büyük hizmeti olmuştur.

İnsanların soyunu kuruttuğu gariban güvercin ailesi üyesi.

Aşırı avlanma yüzünden soyu tükenmiş olan bir kuş türü. Martta isimli bilinen son göçmen güvercin, 1 Eylül 1914’te Ohio’m eyaletindeki Cincinnati’n hayvanat bahçesinde ölmüş.