Gölge Boyları Hangi Zamanlarda En Uzun ve En Kısa Boydadır?

Belli dönemler vardır ve bu dönemlerde neden en uzun ve en kısa gölge boyu görülür?

Bu durum,güneş ışınlarının geliş açısına göre değişmektedir. Öğlen vakitleri güneş ışınları dik geldiği için gölge boyu kısa olur.Sabah ve akşamları (güneş olduğu zamanlar)ise eğik olarak geliği için en uzun gölge boyu oluşur.

Güneşin gelis açısı gölge boyunu etkiler. Güneş ne kadar dik açılarla gelirse gölge boyu o kadar kısa ne kadar eğik acılarla gelirse gölge boyu da o kadar uzun olur. Tahmin edersiniz ki ülkemiz kuzey yarım kürede ve matematik konumundan dolayı ülkemizde hiçbir zaman gölge boyu sıfır olmaz. Yalnızca öğle saatleri güneş en dik acida geldiği için en kisa akşam gün batımı ve sabah gün doğumu en uzun olduğu zamanlardir.

Gün içerisinde güneş ışınları farklı açılarla dünyamıza ulaşır. Bu nedenle de gölge boyu gün içerisinde sabit kalmayıp sürekli değişiklik gösterir. Örneğin öğlen vakti gölge boyu en kısa olur çünkü güneş ışınları en dik açılara öğlen vakti ulaşır. En uzun gölge boyu ise gün doğumu ve gün batımında gözlenir. Çünkü en eğik açılar bu vakitlerde dünyamıza ulaşır.

Gölgemiz öğlen saatlerinde kısa sabah ve akşam saatlerinde ise uzun olur.Güneş yeryüzüne yatay olarak ışık sağladığı zaman gölge boyları uzar , dik olarak sağladığı zaman gölge boyları kısalır.

Güneş gün içerisinde sürekli yer degistirmektedir. Bundan dolayı gölgelerimizin boyu da degismektedir. Güneş cisme eğik açıyla geldiyinde cismin gölgesi uzun olur. Dik açıyla geldiğinde ise kısa olur. Golgenin en uzun oldugu zamanlar günün ilk ve son saatleridir. En kisa oldugu zaman ise oğle saatleri dir!!!

Güneş ortada sabit olunca gölgemiz kısa durur, akşam vakitlerine doğru yer degiştirir ve kapanır, o zamanlar gölgemiz 2.3 metre uzunluğunda değişiyor ve çok uzun oluyor.

Bir 8.sınıf öğrencisi olarak bunu işledik ve test kitaplarında çıkan bir soru tipi. Öğlen saatlerinde güneş ışığı dik geldiği için gölge boyu en kısadır. Güneş doğarken ve batarken ise güneş ışığı eğik açıda geldiği için gölge boyu en uzundur.

Öğlen vakitleri en kısadır çünkü güneş dik açı ile gelir.Akşam ve sabahları en uzun olduğu zamanlardır ışınlar yatay şekilde geldiği için.

Güneş gün içerisinde sürekli yer degistirmektedir. Bundan dolayı gölgelerimizin boyu da degismektedir. Güneş cisme eğik açıyla geldiyinde cismin gölgesi uzun olur. Dik açıyla geldiğinde ise kısa olur. Golgenin en uzun oldugu zamanlar günün ilk ve son saatleridir. En kisa oldugu zaman ise oğle saatleri dir!!!

Genellikle güneş ışınları sayesinde uzuyup, kısalırlar. Bu nedenle güneş eğik bir açıyla bize vuruyor ise gölge uzun, dik açıyla vuruyor ise kısa olur.

">

Gölge boyu, güneşten gelen ışınların açılarında oluşan farklılığa göre değişkenlik göstermektedir.

Güneş ışınlarının düşme açısını etkileyen faktörler;

 • Günlük hareket
 • Yıllık hareket (mevsimler)
 • Dünya'nın şekli ve enlemi
 • Eksen eğikliği
 • Bakı ve eğim
 • Güneş Işınlarının Düşme Açısı ve Gölge Boyu

  Güneşten gelen ışınların cismin üzerine düşme açısı ve cisme ait gölge boyu arasında ters orantı bulunmaktadır. Güneşten gelen ışının düşme açısı arttıkça, gölge boyu da ters orantıda kısalmaktadır. Güneş ışınlarının cisme;

 • 90° açıyla düşmesi ile gölge oluşmaz.
 • 45° üstü açıyla düşmesi ile gölgenin boyu, cismin boyundan kısa olur.
 • 45° açıyla düşmesi ile gölgenin boyu, cismin boyu ile aynı olur.
 • 45° altı açıyla düşmesi ile gölgenin boyu, cismin boyundan uzun olur.
 • a - Güneşten yansıyan ışınlar, senede iki kez dönenceler arasına dik olarak düşmektedir. Bu sebeple, dönenceler arasında bulunan konumlarda gölgenin boyu senede iki kez sıfır olmaktadır.

  b - Güneşten gelen ışınlar senede bir kez dönencelere dik açıyla düşmektedir. Bu sebeple, dönencelerde gölgenin boyu senede bir kez sıfır olmaktadır.

  c - Dönencelerin dışında kalan noktalara güneş ışınları asla dik açıyla düşmemektedir. Bu sebepledir ki, dönenceler dışında kalan noktalarda gölgenin boyu da asla sıfır olmamaktadır.

  Gölge Boylarının En Uzun ve En Kısa Olduğu Zamanlar

 • K.Y.K (Kuzey Yarım Küre)'de, gölge boyunun en kısa olduğu tarih 21 Haziran; en uzun olduğu tarih ise 21 Aralık'tır.
 • G.Y.K (Güney Yarım Küre)'de, gölge boyunun en kısa olduğu tarih 21 Aralık; en uzun olduğu tarih ise 21 Haziran'dır.
 • Gölge boyunun gün içerisinde en kısa olduğu an, öğlen vaktidir. Sabah ve akşam ise gölge boyları uzamaktadır.
 • En son 6.sınıfa işlemiştik bu konuyu güneşin doğuşu ve batışı olarak kullanılır.


  Gölge boylarının kısa ya da uzun olmasını belirleyen temel sebep güneş ışınlarının geliş açısıdır. Öğle zamanları güneş ışınlarının geliş açısına göre gölge boyu kısa, akşam vakitleri ise uzun olur.

  Sabah Güneş Doğudan gelir gölge uzundur. Öğlen Güneş dik gelir gölge kısadır. Akşam gölge batıya gider gölge yine uzundur. Yani gölge boyu Güneşin açısı ile alakalıdır.

  Güneş ışınlarının ögle vakitlerinde yuzde 50 sini oldusturdugu vakitler icerisinde oluşur.

  Gölgeler Güneş ışığı sayesinde oluşur. Güneş ışığı ne kadar yatay bir şekilde vurursa gölge de o kadar uzun görünür. Güneş 90 derecelik açıyla tam tepedeyse gölge neredeyse hiç olmaz. Güneş tam doğarken veya batarken, 180 derecelik açıyla baktığında ise görülebilecek en uzun gölgeler oluşur.