Gölgede duranın gölgesi olmaz atasözünün anlamı nedir?

Gölgede duranın gölgesi olmaz atasözünün anlamı nedir?

Başka insanların söylediği ve yaptığı şeylerle hareket edersen kendi yaşamını ve kendi yolunu çizemezsin, başkasının karakteri altında kendi karakterin gelişemez anlamına gelir.

Başka inanların dediği her şeyi yaparsan onların dediği gibi hareket edersen gelişemezsin

Gölgede duranın gölgesi olmaz atasözünün anlamı nedir?
■ Gölge hiçbir zaman yerinde duramaz. Güneş hangi tarafa geçerse gölge de diğer tarafa geçer. Önemli olan gölge olduğu zaman değerini bilmelidir. Eğer gölge gidip, Güneş yerini aldıysa o gölgenin bir değeri kalmaz.
Deyiminin içinde geçen cümleler; insan hayatında geçici şeylere önem vermemesi gerekir.
■ Önemli olan kalıcı şeylere önem vermektir, geçici şeylere önem verirse sonunda pişman olur anlamında söylenir.

Yani güneşte duracaksın ki, gölgen olacak bir şeyleri başarmak için yanacaksın ki gölgen olsun. Gölgede durunca gölgeni göremezsin.

bişeyleri başarmak, elde etmek için konfor alanından çıkıp risk almak, çabalamak gerektiğini ifade eden bir deyimdir.


Gölgede duranın kendine ait bir hayatı ve bağımsızlığının olmadığı anlamını verir. Çünkü gölge güneşe göre değişkenlik gösterir. Başkasının gölgesine sığınan ona göre hareket etmek zorundadır. Bu nedenle insanın bağımsız olabilmesinin önemine değinmiştir.

Gölgede duranın gölgesi olmaz atasözünün anlamı nedir?

  • insan hayatında hiç kimseden beklentisi olmamalıdır. Kendi çabasıyla ayaklarının üstünde durmasını bilmesi gerekir. Birine güvenerek bir işe kalkışmamalıdır. Güvendiği kişi kendisine destek vermezse dımdızlak ortada kalır. insan hayatında hiç kimsenin arkasına sığınıp bir şey yapmamasını anlatan bir atasözüdür.