Google Yaz Kodlaması (Google Summer of Code - GSoC) nedir?

Google Yaz Kodlaması (Google Summer of Code - GSoC) nedir? Kimler katılmaktadır? Kısaca açıklayınız

bildiğim kadarıyla çocukları, öğrencileri müzik, moda, oyun tasarımı gibi temalarla ücretsiz tanıştırmak amaçlı oluşturulan bir uygulama olup çocuklarda güçlü bir temel oluşturmayı hedefliyorlar. Özellikle yazılım için etkili bir öğrenme süreci var.

Bugün özellikle de kodlamaya merakı olanlar için çok güzel bir projeden bahsedeceğim: “Google Summer of Code”(GSoC).

Bu yıl 12.si düzenlenecek olan Projenin ilki 2005 yılında düzenlendi. Fikir Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’den çıkmış. 11 yıldır her yıl devam ediyor fakat ülkemizde henüz bilinirliği çok zayıf. Kısaca programı anlatmam gerekirse: Google tarafından düzenleniyor. 18 yaş ve üzeri lise üstünde okuyan tüm öğrencilerin ücret karşılığında (4500-5000$ gibi bir rakam) açık kaynak kodlu projelere katkı sağlamalarına olanak sağlıyor. Program yılda bir kez düzenleniyor.

Bir öğrenci için kod yazarak 4500$ kazanmak fena bir fikir değil gibi. Özellikle de tek işiniz öğrenci olmaksa ve başka yapacak bir işiniz yok ise. Peki bu projeye nasıl kabul alıyorsunuz? Başvuru şartları neler?

Öncelikle proses şöyle işliyor: Açık kaynak kod projesi fikrleri, firmalar tarafından ortaya koyuyorlar. Google fikirlerden eleme yapıyor sonra da firmaya al sana şu kadar adam veriyorum bu fikriyatı hayata geçir diyor. Organizasyonlar başvuruyor projeye ve kabul alıyorlar. Projede yer almak isteyen ogrenciler seçtikleri projelere bir niyet mektubu ile başvuruyorlar ve bir kabul sürecine giriyorlar. Öğrenciler birden fazla projeye başvuruda bulunabiliyorlar. Başvuru kabulu alırlarsa o yaz o projeyi yapıyorlar. Böylece google açık kaynaklı projelere her yıl 1000×5000= 5 milyon $ katkıda bulunmuş oluyor.

Bazen web güvenliği gibi bir başlıkta yetereince başvuru olmadığı için neredeyse tüm projelerin kabul aldığı durumlar da oluyor. (2008) 2011 de Turkiyeden 7 ogrenci kabul almıştı.

Bu yılki Proje Takvimi şu şekilde belirlenmiş.

takvim

Kaynak: https://developers.google.com/open-source/gsoc/timeline

Takvime göre 29 Şubat 2016‘dan itibaren firmaların google tarafından kabul edilen projeler “Google Summer of Code 2016” internet sitesinde yayınlanacak.

Bu tarihten 13 Mart 2016‘ya kadar katılım konusunda tartışmalar yapılacak, 14 Mart 2016’da ise öğrenciler için başvurular başlıyor. Öğrenci bir yıl için 20 projeye kadar başvuru yapabiliyor. 22 Nisan 2016 tarihi kazananların ilan edilme tarihi. 14 Mart ile 22 Nisan arasında google’ın 3 aşamada yapılan mülakatları bulunuyor.

Mülakat Süreci

Mülakat sürecinin ilk aşaması iletişim becerilerinin sorgulandığı aşama.

İkinci aşama öğrencinin programlama becerilerinin sorgulandığı aşamadır.

Son aşama ise öğrencinin proje üzerindeki hakimiyetinin sorgulandığı aşamadır.

Kabul edilme ihtimalini yükselten durumlar,

Daha önceden açık kaynak kodlu bir projede yer almış olmak.

Öğrencinin okuldaki başarı durumu

Niyet Mektubu. İnternette niyet mektubu örneklerini bulabilirsiniz. Örnek olarak: http://onurguzel.com/gsoc/2013/proposal.html

Kabul Sonrası

Seçilen öğrenciler mentörleri eşliğinde çalışmaya başlıyor. Yaz boyunca devam eden çalışmalar uzaktan da yapılabiliyor. Yüz yüze görüşme zorunluluğu bulunmuyor.