Görme engellilerin bastonları neden beyaza boyanır?

Görme engelli kişilerin bastonu neden beyaza boyanır?

Kırmızı ve beyaz boyanmış ise anlamı nedir?

Görme engelli insanların gece dışarı çıkma durumuna göre araçlar ve insanlar tarafından görülebilirliğini artırmak maksadı ile tasarlanmıştır. Açık renk gece sürücüler tarafından kolay fark edilebilmektedir.

Görme engelli bireyleri diğer sağlam insanlar fark esip o engelli bireyin yolunu kolaylaştırsınlar diyerek beyaz renk kullanılmaktadır. Bu beyaz renk gece dışarı çıktıkları zaman Işık’ta daha çok belli olur ve normal kişiler daha çabuk o kişiyi fark ederler.

Beyaz renk farkedilsin diye bir yerde yürürken karşısındaki insan farketsin diye

Beyaz baston görme engellilerin sembolü haline gelmiştir. Beyaz baston taşıyan birisi görme engelli olarak bilinir. Beyaz baston dikkat çekmesi için, gece görülebilmesi için beyaz olduğuna dair bir çok rivayet vardır ancak 1921 yılında fotoğrafçı olan James Biggs görme engelli olunca farkedilmek için bastonunu beyaz boyaması sonucu ile baston beyaz olarak kabul edilmiştir. Ayrıca 15 Ekim tarihi “Dünya Beyaz Baston Günü” ilan edilmiştir. Görme engelli birinin bastonu hem beyaz hem de kırmızı renge boyanmışsa bu kişinin aynı zamanda işitme engelli olduğunu da belirtmektedir.

görme engelli kişilerin bastonlarının beyaza boyanmasının sebebi onlar için bağımsız ve güvenlik sembolüdür. kırmızı beyaz renkli baston taşımasının sebebi ise ayrıca işitme sorunu olduğunu belli etmesidir.

Beyaz renk özgürlüğü ifade eder özgür ve temiz bir ruhu temsil eder onlarında gözü açık olmasa bile kalp gözünden gorebilirler onlarin bu hali elindeki bastonada yansir

Gece dışarıya çıktıklarında koyu renkler kolay bir şekilde ayırt edilemeyeceğinden açık renk yani beyaz tercih edilir


daha belirgin olduğu için yoksa koyu renk olsa fark etmezler onun için beyaza boyanmıştır.Saygılar

Görme engelliler için Beyaz Baston özel olarak yapılır. Dışarıda gezdiği zaman belirgin olması için beyaza boyanır yani kişi bu bastonu taşıdığı zaman görme engelli olduğu belli olmak amacıyla tasarlanıyor.

aslında bunun sebebi insanların dikkatini çekmek oluyor yani yürürken insanlar görsün ve dikkat etsin diye

Beyaz bastonlu insanların görme engelli olduklarını anlarız. Hem görme hem de işitme engelli kişilerin bastonu beyaz ve kırmızı renklidir.

Görme engellilerin astonun beyaz olmasının sebebi güven ve bağımsızlık sembolünü işaret etmesidir.

tabiki de geceleri daha net görünmesini sağlamak artık görme engelli insanların bir sembolü haline gelmiş beyaz baston ama daha da geliştirilebilir örneğin bazı yerlerde sokak lambası olmayan yerler var gerçekten o karanlıkta birşeyin geçtiğini orada olduğunu göremezsiniz tabi yanınızda başka bir araç yoksa mesela bastonlara led yapılabilir son derce basit bir işlem üzerine ledi döşe bide ona uygun açma kapama düğmesi koy böylelikle herkes tarafından kolayca görülebilir

Hem kırmızı hem beyaz ise hem görme engelli hem de duyma engelli olduğunu ifade eder diye biliyorum

Görme engelli insanlar gece dışarı çıktıklarında araçlar ve insanlar tarafından görülebilmek amacı ile tasarlanmıştır. Açık renk gece sürücüler tarafından kolay fark edilebilmektedir.

görme engelli vatandaşlar dışarı çıktıklarında insanlar tarafından daha kolay görünebilsin diye beyaza boyanır.

Eğer görme engelli akşam dışarı çıkıyorsa bastonunun ucu beyaza yada kırmızıya boyanıyorsa görme engelli sürücülerin onu fark etmesini ve görme engelli olduğunu anlamasını kolaylaştırıyor. Bu sayede böyle gerçekleşen trafik kazaları daha az görülmesi sağlanıyor.

Fark edilmesi daha kolay ve göze çarpan renkler oldukları için kullanılır.
Beyaz boyalı : Görme engelli
Kırmızı boyalı : İşitme engelli
İki renk de varsa ‘hem görme hem işitme engellidir’ anlamına gelir.

image">image

Geceleri karanlıkta daha dikkat cekerek , olası kazaları önleme amacıyla beyaza boyanır.