Görümce neden gelini sevmez?

Görümce ömrümce demişler. Sizce görümceler neden gelinleri sevmezler?

bence ailenin kızı olduğu için o aileyi başka bir kız girsin istemez bunu çekemez kıskanır.

Ben bu konuda da genelleme yapılmasına karşıyım. Ben ve görümcem kardeş gibiyiz. Sevmeyen görümceler var mıdır ? illa ki vardır. Belki erkek kardeşini çok sevdiğinden paylaşmak istemiyordur. Ama herkes kardeşinin iyiliğini ister. Sevmemek demeyelim , belki kıskanmak…

Toplumsal bir anlayış şeklinden kaynaklanıyor. Başka bir sebebi yok bence. İnsanlar böyle genellemeler yapıp insanlarda böyle algılar yaratıyorlar.

Kıskançlık durumunda bence kıskanıyorlar abilerini veya kardeşlerini o yüzden sevmiyor olabilirler.

Kardeşini kıskanıyor olabilir bu birazda kişilikle alakalı yani saçma bir durum bence kardeşinin karısını neden kiskanir ki insan.

Her görümce için aynı şey diyemeyiz, çok iyi anlaşan ve kardeş gibi olan gelin ve görümceler de vardır.
Fakat ağırlık olarak görümceler gelinleri sevmediği gibi gelinlerde görümceleri sevmiyor, Aslında bu aile büyüklerinden kaynaklanıyor, aile büyükleri kaynana kayınbaba gelinleri kızların yanında kötülüyorlar, laf söylüyorlar kızlarda aile büyüklerini örnek alarak gelinlere karşı hedef alıyorlar. Benimde görümcelerim var genellikle Sevmemelerin nedeni annesinden babasından kaynaklanıyordu.

ailenin kız üyesi olarak hem kardesini paylaşmak istemez hem de eve başka birinin gelmesini istemez

Ya aslında bu sadece bir söz ve saçma iyi geçirenlerde var herkes kötü degil

Genelleme yapılıp her görümce aynı gibi algılanmasına karşıyım. Kötü görümceler olduğu gibi iyileri de vardır. Gelini sevmeyenler de kardeşlerini bir başkası ile paylaşmak istemeyenlerdir.

Bence bu genelleme yanlış olur. Çok iyi anlaşanlarda eminim vardır. Fakat sorun olanlar kardeşlerini yada eşini kıskanmaktan olabilir.

Şimdi görümceler ailelerini içten içe kıskanıyor aslında bir yere kadar bu durumu içerilerinde saklıyorlar , zaman geçtikçe de gerçek yüzlerini ortaya döküyorlar .

Yani herkesin kendine göre bir nedeni vardır ama benim annemle halam babamla halamdan daha iyi anlaşıyor🤣

Bu bir genelleme bence . Çok iyi anlaşan gelin ve görümceler de var . Sevmeme sebebi aileye başka bir kız katıldığı için olabilir ya da kıskanma durumu olabilir .

Sanırım kardeşleri falan kıskandıklarından olabilir yada aileye başka bir kızın girmesini istemediğinden olabilir.

Aile ile kaynaklı bir durum olabilir. Gelin ile görümce kıyaslanıyorsa görümce kıskanabilir. Fakat iyi anlaşan görümcelerde vardı. Topluma böyle lanse edildiği için anlaşamadığı düşünüyoruz.

Genelde olduğu aileye kendisinden başka birisinin girmesini kabullenemez yani kıskanır.

Görümcenin gelini sevmeme konusunda genelleme yapmak biraz yanlış olur kanısındayım…
Ama bazı sebeplerden dolayı belki kabullenememe olabilir.
Bu biraz da gelin ile alakalı olabilir duruş davranış gibi şeyler.
Görümcede abinin yada kardeşin kaybedilme korkusuyla gelişen geline karşı ön yargı oluşabilir.
Kendimden örnek vermek gerekirse bende ilk zamanlar gelin hanımı çok sevip diğer aile üyelerine karşı aşırı savunmama rağmen şu an ondan nefret ediyorum diyebilirim ama bunu kesinlikle belli etmiyorum ve ona karşı pozitif olmaya gayret gösteriyorum.
Abi yada kardeş sevdiyse ve onunla mutlu ise kesinlikle yıkıcı olmamak gerekir bir insan herkesi sevmek zorunda değil ama sevdiklerimizin sevdiklerini hoş görüp sevmekle olumlu adımlar atabiliriz.

Genelleme yapılması yanlıştır fakat böyle bir durum var ne yazıkki. Sebebi de aileye başka kızın gelmesi, anne ve babanın onu sevmesini istemezler.

kendisinin ailesi tarafından ikinci plana atıldığını düşünür bu yüzden de hemcinsi olan gelini çekemez ve sürekli onunla uğraşır