Göz renklerinin farklılık nedenleri

Her insanın göz rengi farklıdır. Kimisinin mavi kimisinin yeşil. Peki bu renkleri belirleyen etken nedir?

Gözlerde renkli olan kısma iris adı verilir. Gözde iris kısmının renkli olması icerdigi pigmentler yüzündendir. Eğer iris renkli olmasaydı gözümüze gelen ışık geri yansır ve görüşürümüz bozulurdu. Işık yansımasını kesen ya da büyük ölçüde azaltan bu göz renkleridir. Melanin pigmenti göze rengini veren maddedir ve iris içerisinde yayılış şekli göz rengini belirler. Gözde pigment sayısı fazla olursa göz kahverengi , pigment sayısı az olursa göz mavi rengini alır. Yeşil ise yağlı pigmentlerin oluşturduğu bir renktir. Yeni doğan bebeklerde görülen gri, mavi ve lacivert tonları vücutları henüz yeteri kadar melanin salgılamadığı içindir. Sonra ki aylarda vücut melanin seviyesi belirlenen düzeye gelir ve gözleri sabit rengini alır.

Göz rengi kalıtımsal olarak ortaya çıksa da renk farklılıklarının asıl sebebi irisde bulunan pigmentlerdir. Pigment eksikliği, renkli gözlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

İrisin renkli olmasının sebebi içindeki pigmentlerdir. İris renksiz olsaydı gözümüze gelen ışık içerden tekrar dışarı yansıyarak görüşümüzü bozardı.

Tamamiyle genetik birşey bu. Ailenizin gen yapısına göre sizin de göz renginiz farklı oluyor.