Gözetmen nedir? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir?

Gözetmen nedir?

Gözetmen hakkında kısa bilgi veriniz?

Gözetmen ne iş yapmaktadır?

Gözetmen görevleri nelerdir?

Gözetmen herhangi bir iş için gözlem yapar. Misal sınav var diyelim o sınavda gözetmenlik yapan kişi etrafta olup bitene kopya çeken eden var mı diye bakar.

Yani bir yerde bir olayı inceleyip, gözeten, kurallara veya düzene uyuluyor mu? Yoksa uyulmuyor mu? Diye kontroller de bulunan kişilerdir. Sabit bir alanı yoktur işyerinde de gözetmen olabilir okulda da gözetmen hoca olabilir farklı bir alanda da gözetmen olabilir.

Gözetmen bir sınavda,bir uygulamada veya bir başka olayda kurallara uyulup uyulmadığını izleyen sonra da izlenimlerini bir üst mercilere rapor eden kişidir.

Annem bazen gözetmenlik yapıyor sınavlarda. Sanırım öğretmen olması gerekiyor o kişinin. Kendi okulunda sınavlarda gözetmenlik yapabilir. Başka bir okulda gözetmenlik yapabilir ücret karşılığı. Bizim üniversitede de vardı gözetmen öğretmen. Herhangi bir öğretmen geliyordu. Atıyorum formasyon dersinin sınavı oluyordu, müzik dersinden bir hoca bile gelip gözetmenlik yapabiliyordu. Bir ya da iki öğretmen geliyordu. Bakıyorlar öğrencilerden kopya çeken olur mu diye. Görevi bu. Ona göre not alıyorlar.

Bir işin yapılışını takip eden kişilere denir. Bu is bir sınav bir inşaat yada bir görev olabilir.farklılık gösterebilir yani.

Gözetmen kelime anlamı itibari ile okullarda okulun düzenin sağlayan kişi, sinemada ise filmin maddi ve sanat ve de teknik bakımından düzenleyen kişi olarak ifade edilmektedir. Günümüzde ise gözetmen kelimesinin anlamı oldukça geliştirilmiştir. Bir işin yapılmasını mevcut kanun ve kurallar çerçevesinde yapılmasını sağlayan ve denetleyen kişilere de gözetmen denilmektedir. Sınavlarda sınav kurallarına uygun olarak cereyan etmesi için görevlendirilen kişilere gözetmen denir. Bir iş yapılacağı zaman çalışanların başına iş veren tarafından işin doğru yapılmasını sağlayacak bu konuda düzenlemeler yapacak kişi görevlendirilmesine de gözetmen denilmektedir. Gözetmenler yetkin oldukları işlerde düzenlemeler yapmak yapılacak her türlü faaliyetin tam, doğru ve yasal olarak yapmasını sağlarlar.

gözetmen yapılan işin veya yapılmakta olan işlerin denetimini yapar müdahale edebilir ve değerlendirme yapabilen kişilerdir.

GÖZETMEN NE İŞ YAPAR ?

Gözetmenler sınavlarda yada bazı yarış organizasyonlarda katılımcıların kurallara uyup uymadığını gözetler ve kontrol ederler.

 • Karar verme yetkileri yoktur.
 • Sadece yarışma yada sınav esnasında kural dışı hareketleri rapor eder.

  YARIŞMALARDA GÖZETMENLERIN GÖREVLERİ

  Zaman tutma , pist yarışlarında bayrak tutma , rallilerde zaman karnesinin yazılması 
  startı veren kişi, bitiş zamanı geldiğinde bitirme gibi görevleri vardır.</LI></LIST>
 • Gözetmen genelde sınıvlarda sınava giren kişileri kontrol eden, kopya vs durumları önleyen, sınava giren kişilere neler yapması konusunda bilgilendiren görevlilerdir.

  Gözetmen sınavlarda kopya vs gibi durumların önüne geçmek için sınava giren kişileri gözetlemek ile görevli kişilere denir.

  Gözetmenler herhangi bir işle ilgili gözlem yaparak o işle ilgili rapor ve tutanak oluşturan kişilerdir.

  Sınavın kurallara uygun bir biçimde yapılmasını sağlayan kimse, gözcü