Gözler kendilerine, kulaklar başkalarına inanır atasözünün anlamı nedir?

“Gözler kendilerine, kulaklar başkalarına inanırlar” atasözünün anlamı nedir?

Göz gördüğüne inanır ama kulaksa hep başkalarından çıkan sesi duyar ve ona göre hareket eder. Yani Ona inanır. Bu sebeple de herkes kendi gördüğüne inanır duyduğuna değil. Görmek önemlidir anlamında kullanılan bir sözdür.

Göz gördüğüne, gerçekten şahit olduğu şeye inanır. Fakat kulak doğru olmayan, gerçeklik payı olmasa bile duyduğu şeye inanır. Yani duyduğumuz her şey, doğru olacağı anlamına gelmiyor.

Gözler kendilerine kulaklar başkalarına inanır atasözünün anlamı nedir?

  • insan gözleri ile gördüklerine İnanır. Çünkü gözle görülen bir şey kendisi görmüştür. Fakat kulak ise bir olayı başkasından duyduğu zaman doğru yanlış araştırmadan inanırlar. Burada atasözünün içinde geçen en önemli cümleler; insan kulağı ile başkasından dinlediği sözleri Araştırmadan doğru yanlış olduğunu bilmeden inanmamalı, Çünkü başkası yalan söyleyebilir, fakat gözleri ile gördüğünde kendisi görür burada yanılma payı yoktur gözleriyle gördüğüne inanması gerekir anlamında söylenen bir atasözüdür.
  • Kişi :eyes: gözleri ile olaylara bizzat şahit olduğu için kendisine inanır. :ear: Kulaklar ise olay anında orda olmasa bile başkasından duyduğu şeylere inanma eğilimindedir.

    Gözler kendi gördüğüne inanır , görmediği bir şeye inanmaz fakat kulaklat herkesten duyma bilgilerle doğru ya da yanlış ona inanırlar .

    Başkalarından duyduklarımız yalan olabilir ama gözlerimiz bizi yanıltmaz anlamına gelir.