Granit tencere ve çelik tencere arasındaki fark nedir ?

Granit tencere ve çelik tencere arasındaki fark nedir ? Hangisi daha sağlıklıdır ?

Granit tencere ve çelik tencere arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Çelik tencere, krom ve nikel karışımından yapılır. Çelik tencere kullanım açısından çok kolay kullanılır, yemekler kolay kolay yapışmaz ve temizliği kolay olur. Çelik tencerede yemekler hemen soğumaz ve ısıya dayanıklıdır. Uzun süre kullanılabilir. Çelik tencerelerde yemek yapılırken yemeye toksin madde vermez ve sağlıklı bir ürün olarak kullanılabilir. Sağlığa hiç bir zararı yoktur. Granit tencerede az yağ koyup yemekler yapışmadan pişirilebilir. Altı tuttu derdi olmaz bu tencerelerde ama çizildikten sonra yemekler tencereye yapılabilir. Yemekleri soğutmaz. Ama kolay çizilebilen bir üründür. Granit tencere yemek pişirirken gıda maddelerine geçebilecek kurşun bulunur. Güvenilir marka granit tencere almak gerekir. Çok sağlıklı bir tencere değildir.

Granit tencere kullanımı son derece kolay olan bir tencere seti olarak bilinmektedir. Granit tencerenin tabanı özel olarak bir kaplamaya sahip olduğu için çizilme karşı son derece dayanıklı ve yapıştırmama özelliği ile çorbadan tutun, et yemeklerine kadar birçok yemeği güvenle yapabileceğiniz bir tencere çeşididir. Bunların yanı sıra granit tencereleri temizlemesi oldukça kolaydır. Herhangi bir yapışma vs söz konusu olmadığı için bir deterjan ve sünger yardımıyla çabucak temizliğini yapabilmektesiniz. Uzun ömürlüdür ve yemeği uzun vakitlerde sıcak tutabilmektedir.
Çelik tencere ise yine özel bir taban kaplamasına sahip olduğu için yemeği uzun süre boyunca sıcak tutabilmektedir. Kapakları diğer tencerelere oranla daha sıkı kapandığı için ısı kaybı olmamaktadır.
Sağlık konusu tartışılır. Sizin ne aradığınıza göre etkileri farklılık gösterecektir. Yemeği asla yakmıyor oluşundan ve çizilmeye karşı dirençli bir yapısı olduğundan granit daha sağlıklıdır. Çelik tencereler ise ısıyı içerisine hapsettiği için yemeğin bir şekilde kendi buharında pişmesini sağlamaktadır. Bu açından dolayı da hem daha sağlıklı hem daha lezzetli yemekler yapabilmektedir.

granit tencere ile çelik tencere arasındaki fark granit tencere daha sağlam ve kaygandır özellikle yemek yaparkendibi tutmasın diye tercih edilir çelik tencere ise ekonomik bakımdan daha ucuz olduğu için tercih edilir

Granşt daha sağlıklı diyorlar ama hemen çiziliyor dikkat etmek gerekiyor ama çelik kullanımı kolay rahat