Graves hastalığı belirtileri nelerdir?

Graves hastalığı belirtileri nelerdir?

Boyunda bulunan tiroid bezleri, tiroid hormonlarının salgılanmasından sorumludur. Graves hastalığı, bu bezlerden aşırı miktarda tiroid hormonu salgılanmasına bağlı olarak gelişen bir otoimmün hastalıktır. Hipertiroidizme sebep olur, bir diğer deyişle bir hipertiroidi çeşididir. Tiroid hormonları vücut üzerinde metabolizma hızının ayarlanması, enerji üretiminin sağlanması, vücut ısısının düzenlenmesi gibi birçok göreve sahiptir. Bu nedenle Graves hastalığında bu hormonların aşırı salınımına bağlı olarak vücudun işleyişinde geniş çaplı bozukluklara rastlanır. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu hastalık her yaşta görülebilmekle birlikte genellikle kadınlarda ve 40 yaş altında daha sık görülür. Tedavi edilmediği takdirde ikincil olarak ortaya çıkabilen farklı hastalıklara yol açarak ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin görülmesinin ardından mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, bu hastalığın tanısını alan bireylerde derhal tedavi planına başlanmalıdır.

İçindekiler
Graves hastalığı nedir?
Graves hastalığı belirtileri nelerdir?
Graves hastalığı nedenleri nelerdir?
Graves hastalığı teşhisi nasıl konulur?
Graves hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir?
Graves hastalığı nedir?
Graves hastalığı (zehirli guatr), en yaygın olarak rastlanan tiroid bezi hastalıklarından bir tanesidir. “Zehirli guatr nedir?” sorusunun cevabını kısaca açıklamak gerekirse, bu hastalık vücudun kendine karşı savunma geliştirmesi olarak tanımlayabileceğimiz otoimmün bir hastalıktır ve bir hipertiroidi türüdür. Toksik diffüz guatr olarak da adlandırılır. Hastalığa sahip kişilerde otoimmün saldırılar sonucunda tiroid bezlerinden aşırı miktarda tiroid hormonu salgılanır. Guatr olarak bilinen durum olan boyunda tiroid bezlerinin hacminin artışına bağlı olarak genişleme sorununa yol açar. Kadınlarda erkeklere oranla 4-5 kat daha sık görülür. Pek çok türü ve oluşum nedeni bulunan hipertiroidi hastalığının büyük bir kısmı Graves Hastalığı’ndan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Her yaştan bireyde görülebilir. Fakat 25-40 yaş arası hastalığın en yaygın görüldüğü yaş aralığıdır. Otoimmün bir hastalık olması nedeniyle bazı kişilerde farklı otoimmün hastalık türleri ile bir arada gelişebilir. Bu hastalıklar sistemik lupus eritematosus, vitiligo, romatoid artrit ve benzeri olarak örneklendirilebilir. Graves hastalığı aynı zamanda patlak göz olarak da adlandırılan göz görünümü ile karakterize olan guatr türüdür.

Graves hastalığı belirtileri nelerdir?
Zehirli guatr belirtileri başlangıç döneminde oldukça hafif olabilmekle birlikte hastalık ilerledikçe belirginleşmeye başlar. En belirgin belirtisi sıcağa karşı hassasiyet ve tahammülsüzlüktür. Graves hastaları sağlıklı bireylerin üşüdüğü havalarda bile çok sıcak hissederek ince giysilerle dolaşmak ister. Guatr tipi boyun kalınlaşması, gözlerin patlaklaşması ve deride birtakım belirtiler ile de kendini gösterebilir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak guatr büyük olması durumunda gözle görülebilir ve dokunulduğunda hissedilebilir. Bunların haricinde hastalarda görülen en yaygın Graves hastalığı belirtileri şunlardır:

Çarpıntı
Terleme
Hızlı kilo kaybı
Saç dökülmesi
El ve ayaklarda titreme
Kadınlarda adet düzensizliği
İshal
Cinsel istek kaybı
Gözlerde büyüme (ekzoftalmi) ve canlı bakış
Tırnaklarda tırnak ile et ayrımının belirginleşmesi

Bağışıklık sistemi tiroid bezine karşı antikorlar üretir.
Tiroid bezi buna karşı daha fazla tiroksin hormonu üretmeye başlar.
Hastalığın nedeni bilinmiyor ve kronik bir hastalık.
Belirtileri ise:
Kilo kaybı
Yüksek vücut ısısı
İştah artışı
Tiroid bezi büyümesi
Sürekli düşen kan şekeri
Bu hastalığa özel bir belirti ise gözlerin dışarı çıkıyor olması.
Tedavisi ise tiroid hormonunun salgılanmasını azaltan ilaçlar kullanılır hatta duruma göre tiroid bezi bile alınabiliyor.

graves bir otoimmün hastalıktır. hipertroidi ile seyreder buda sıcak basması terleme hipertermi gibi semptomlara yol açabilir.