Gümüş takıların daha uzun ömürlü olabilmesi için neler yapılabilir?

Gümüş takıların daha uzun ömürlü olabilmesi için neler yapılabilir?

Gümüş takılar kararma yapmalarıyla sahiplerini dertlere salan takılardır. Kararmaları ortadan kaldırmak için en çok kullanılan yöntemler limon tuzla veya diş macunu ile ovalamaktır ki gerçekten takıyı parlatır. Bunun dışında gümüş takıları banyo tuvalet gibi su değmesi yüksek ihtimal olan yerlerde tutmamalı hatta kullanmadığımız zaman kapalı bir ortamda tutmalıyız. Telkari gibi narin ürünler kesinlikle çantaya veya korumasız çekmece benzeri yerlere konulmamalı çünkü kolay yamulabilirler. Mümkün olduğunca kutuyla saklanmalıdır.

Gümüş kimyasal maddelere karşı oldukça duyarlı bir maddedir. Krem, çamaşır suyu, deodorant, deterjan tarzı kimyasal maddeler gümüş takılara karşı oldukça zararlıdır,temasları halinde gümüş üzerinde aşındırıcı ve karartıcı bir etkileri vardır. Ayrıca gümüş takılar deniz suyunda da hızlıca kararabilir,buna karşı da dikkatli olmak gerekir. Denize girildiği zaman gümüş takıların çıkarılmaları en iyisi olacaktır. Yaz aylarında daha çok başımıza gelen bir durumdur bu.Terle temas da gümüş üzerinde olumsuz bir etki yapar. Kişiden kişiye değişen terleme düzeyine bağlı olarak bazı kişilerde kararma olup bazılarında daha geç olmasının sebebi terleme düzeyi farklılığıdır.

Gümüşler karardıktan sonra geriye döndürmesi son derece zordur. O nedenle öncelikle rengini korumak için bir kaç unsura dikkat edilmelidir. İşte takılarınıza zarar verebilecek bir kaç şey:

 • Sabun
 • Parfüm
 • Tuzlu su
 • Başka takılarla aynı yerde korunaksız olarak durması...
 • Yukaarıdaki maddelere dikkat edilmediği takdirde gümüşleriniz daha çabuk kararacaktır. Gümüşleriniz rengini kaybettikten sonra ise sirke kullanarak rengini küçük bir miktar da olsa açmanız mümkün.

  Gümüş takıların uzun ömürlü olması için ne yapılmalıdır?

  1. Kozmetik ürünlerinden uzak tutun.

  Gümüşlerinizi kimyasal maddelerden uzak tutun parfüm, krem, deodorant gibi ürünler gümüş yüzeylere zarar vermketdir.

  Gümüşlerinizi parlatın

  Gümüşler bir süre sonra kararmaya başlar ve gümüşünüzün rengini bozar. Belli aralılar ile gümüşünüzün patlatın. Parlatma yapar iken diş macunu kullanabilirsiniz.

  İş yapar iken çıkarın

  Fazla su ile temas ettirmeyin. Fazla su gümüş takıların alaşımını bozmaktadır.

  Gümüş takılarınızı gümüşçüden alın sertifikalı olmasına dikkat edin ve gümüş takılarınızı mümkün oldukça gümüşçüde parlattırın