Günah ve haram arasındaki farklar nelerdir?

Günah ve haram arasındaki farklar nelerdir? Günah ve harama dair bilgi veriniz?

Günah ile haram aynı anlamda kullanılabilmektedir.Fakat ikisinin tanımı da çok farklı olabilmektedir. Haram olan herşey günahtır.Yani haram olan bir işi yapan günah kazanır. Helal olan bir işi yapanın sevap kazandığı gibi.

Haram Allah (c.c ) kesin olarak yasak ve men ettiği hal ve davranışlardır. Günah ise; haramın gerçekleşmesi ile kazanılanlar diyebiliriz.
Mesela içki iiçmek hararam edilmiş bir davranıştır. Bu haramın işlenmesi ile kazanılan ise günah olarak nitelendirilir.
Bir kumbara misali olarak düşünürsek ;kumbarada biriktiğinizi düşünün. Günahlar ve sevaplar bu kumbaraya attığınız belki de hiç önem vermediğiniz miktarlarda bozukluklardır. Bir zaman gelir bu kumbaranın içindekilerle ne alacağınıza şimdiden karar verin . Çünkü bu ikisi sadece tek kapıda geçiyor. Günahlar ile cenehhem kapısını çalıyorsunuz, sevaolarla da Cennet kapısını. Hangi kapıdan grçmek ve orda ebedi bir zaman kalmayı istiyorsunuz?

Günah dinimizin yasaklarının genel adıdır. Haram ise bu günahlardan sadece birisidir. Örnek vermek gerekir ise gıybet, küfür, kul hakkı gibi kavramlar haram gibi günah olan kavramlardır.

Günah ; Allah tarafından yapılmasının istenmediği kötü davranışlar olarak bilinir bir nevi ahlaki durumlar olarak da algılayabiliriz. Haram ise kendine verilen zararın dışında topluma, çevreye zarar verme olasılığının arttırdığı ve kul hakkına girme olasılığını arttıran faktörler haram olarak kılınmıştır. Eğer buna bir örnek isterseniz ‘‘Alkol’’ en güzel örnek olabilir. Çünkü kişi kendisinin dışında çevresindeki insanlara da zarar verme ihtimalini arttıran Alkol dinimizce haram kılınmıştır. İslam dini sadece kişiyi değil diğer yaratılan kullarında can ve mal güvenliğini esas alarak bir şeyleri haram olarak nitelendirebilir. Tabii ki kapalı istiare sanatının bolca içinde bulunduğu kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i anlamak ciddi anlamda zordur.

Bu konu rahatça ayırt edilebilir örneğin küfür etmek günahtır ama alkol içmek haramdır bunun nedeni ise vücudun dengesini bozup sarhoş bırakmaktır küfür böyle bir şey yapmadığı için günahtır.

Günah: Yapılması Allah tarafından yapılması istenmeyen iş ve fiillerdir, yapılmaması kesin olarak Kuran’ı Kerim’de belirtilmiştir.
Haram: Yapılması hoş olmayan, günah kadar kesin olmayan iş ve fiillerdir.
Günah ve haram arasındaki fark;
Günahın kesin olarak yapılmaması gerektiğinin belirtilmiş olmasıdır.

Haramda günahtır ikiside yapılmaması gereken seylerdir

Günah ve Haram aynı anlamda kullanılır. Velhasıl Günah işleyen Haram bir olayıda işlemiş olabilir.Ama haramı büyük günahlardan sayabiliriz.Günah kavramınıda ehvenişer meselesi işlenebilir.Ama sonuçta günah ,günahtır.