Güneş takvimi ve ay takvimi arasındaki fark nedir?

Güneş takvimi ve ay takvimi arasındaki fark nedir? Güneş takvimi ile ay takvimi arasında kaç gün vardır?

Güneş takvimi güneşin hareketlerinin izlenilmesi sonucu ortaya çıkan takvim çeşididir. Mısırlılar tarafından güneşin bir yıldaki gün sayısı hesaplanarak bulunmuştur. Ay takvimi ise ayın gök yüzünde bulunduğu günlerde ki hareketlerini incelenerek oluşturulan takvimdir. Diğer adı Kameri takvimdir. İslamda genellikle kullanılan bu takvim dini günler bu takvime göre belirlenir.

Güneş takvimi 365, ay takvimi 354 gündür. Güneş takvimin de bir ay 30 gündür, ay takviminde 28 gün. Güneş takviminde ekinoks vardır, ay takviminde yoktur. Güneş takvimi ile ay takvimi başlangıç tarihleri farklıdır. Güneş takviminin başlangıcı Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçünü, Ay takvimi ise Hz. İsa’nın doğumu olan 0’ı kabul eder.

Ay yılını esas alan Hicri takvimdir. Güneş yılını esasa alan ise güneş takvimi Celali takvimdir. Aradaki fark ,11gündür.Gunes takvimi 365gün ,ay takvimi354 gündür. Güneş takviminde bir ay 30 gündür,ay takviminde ise bir ayda 28gün vardır.Ay takviminde ekinoks görülmez iken ,Güneş takviminde ekinoks görülür.