Güneşin Doğuşu Ve Batması Nasıl Gerçekleşiyor?

Güneşin Doğuşu Ve Batması Nasıl Gerçekleşiyor

">

Güneşin batışı ile doğuşu dünyanın hareketleri ve güneşin hareketleri ile ilişkilidir. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz oluşur.
Güneşin batması ve doğması ise bu sırada gerçekleşir. Güneş Ekvatora yaklaştıkça çok hızlı batar aynı zamanda çok hızlı doğar, ancak kutuplara doğru gidildikce güneşin doğuşu ve batışı yavaşlar.

image">image

Dünyayı doğu ve batı olarak eşit şekilde bölersek güneş dünyanın doğu tarafına bakar ve batı yüzü ise karanlıkta kalır, bir tarafı gündüzü yaşarken diğer taraf geceyi yaşar, Türkiyede gündüz yaşanırken Amerikada gece yaşanır.
Böyle olmasının nedeni Türkiye amerikanın doğusunda kaldığı içindir. Dünyanın elips şeklinde olması ve güney yarım küre, kuzey yarım küre gibi kürelerin güneşe bakış açıları farklı olması aynı boylamda olmalarına rağmen kuzey tarafta yaz yaşanıyorken güney yarım kürede kış yaşanıyorsa yaz olan yerde güneş daha erken doğar, kış hâlâ devam eden güney yarım kürede ise gece uzun sürer, gün daha geç doğar.

Şöyle hayal edebiliriz dünya kendi etrafında dönerken bir tarafı güneşi görürken diğer tarafı güneşi görmez, güneşe bakan kısım aydınlık, güneşi görmeyen tarafta karanlık olur. Dünya kendi etrafında döndüğünden dolayı karanlık kısım aydınlık kısma geçerken güneşin doğduğunu görür, aydınlık olan kısım da karanlık tarafa geçtiği için güneşin battığını görür. Güneşin doğması karanlıktan gündüze geçtiğimizi ifade eder, güneşin batması ise aydınlıktan karanlığa geçmiş olduğumuzu ifade eder.

image">image

Güneşin hareketlerini izlediğimizde gün doğarken farklı bir renkte, öğle vakti farklı bir renkte ve gün batarken yani akşam farklı bir renkte olduğunu görürüz.

Hocam özgün olmayan kısımlar var. Düzenleyebilirsiniz.

düzenledim hocam yayınlayabilirsiniz

hocam düzenledim ama hangi kısımları özgün değil di acaba?

Hocam, belirttiğim kısımları tekrar gözden geçirip düzenlerseniz kontrol edeyim,

“Güneşin batışı dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken güneş ışınlarını almamaya başlaması sonucu oluşur. Güneşin doğması ise dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken güneş ışınlarını alması ile oluşur”

“Gün içerisinde güneşin hareketlerini izlersek sabah farklı bir renkte, öğlen farklı bir renkte, akşam vaktinde ise farklı bir renkte olduğunu görürüz. Güneş bir yerde batarken başka bir yer de yeniden doğar”.

tekrar düzenledim hocam.

hocam makaleyi yayınla mış sınız ama ücreti hesabıma geçmemiş neden?

Hocam Gold üyelerin makale yazarken kaç kelime ve üzeri yazması gerektiğini biliyor musunuz? Sitede mevcut, siz statünüzün gerektirdiği kelime sayısından daha az yazdığınız için ücret yansımadı.

hocam diğer makalemi kontrol ettiniz mi? Ve öbür yayınlamış olduğunuz makalemin ücreti hesabıma yansımadı neden acaba?

Hocam konu hakkında size açıklama notu iletmiştim.

Gezegenler ve güneş sistemi çok mükemmel bir işleyiş halinde. Dünya ve güneş kendi etrafında döndüğü için Dünyanın bir tarafına doğan Güneş diğer taraftan batıyor.