Günümüzde evlenmek ne kadara mal oluyor?

Günümüzde bir yuva kurmak ne kadar masraf ile olabiliyor?

Beyaz eşyalar, takılar ve diğer eşyalar artık yaklaşık 40 bin lira tutuyor. bir de düğün için salon tutacak olursanız 15 bin de onu varsaysak en düşük 55-60 bin lirayı gözden çıkarmak gerek. Ben olsam düğün salonunu o kadar para vermem. Basar nikahı geçerim.

Günümüzde doların ve piyasa kurunun fazlası ile artması sebebi ile bu durum 50-60 milyar arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Ortalama bir 40-50 bin birikim ile evlenilebilir diyorum. Bu verdiğim rakam ortalamadır. Ayrıca şöylede bir şey 20 binede evlenileceği gibi 200 binede evlenilebilir.

Uzakta oldugum için anneme burda ayakkabi alip yollayabilirim büyük ihtimal.

Günümüzde evlenmek oldukça masraflı. Eğer evlendikten sonra kendinize ait olan eve taşınmayacak ve kiraya çıkacaksanız masraflar 2 kat daha artıyor. Bunun öncesinde tabii ki düğün masrafları var. Düğün salonu, orkestra, resimler, dış çekim, gelinlik falan derken bir de kuracağın yuvada eve alacağın koltuk takımları, yatak odası takımı, tabak çanak takımı gibi birçok eşya oluyor. Haliyle bu devirde en az 30 bin TL parası olmayan evlenemiyor. Bu da minimum rakam yani. Düğün salonu falan olmazsa belki aşağı indirgenebilir.

100 Bin TL en az harcama oluyor. Ev almaya eklersek gençler evlenmesin daha iyi.

50 veya 60 bin normal düğün , altın masrafları bide ayrıca ev alınsa ya da yapılsa bir 250 ya da 300 bine çıkar .

Günümüzde evlenmek bayaz eşyası takı seti düğün salonu damatlık gelinlik vs diğer giderlerle birlikte 200.000 TL yi bulur.

Bu kişinin bütçesine göre değişir, dar ve orta gelirli en az 30.000 - 50.000₺ arası anca harcayabilir. Zengin olan zaten her türlü harcar, parayı su gibi akıtır.

günümüz de evlenmek bir yuva kurmak neredeyse 50 milyar para gereklidir tabi bu orta halle çok lüks olursa yetmez bile

Ev ve aile kurmak günümüzde çok zor. 10.000 tl ye ev döşersin, 20.000 tl dügün yaparsın , aylık 1000 tl de ev kirası olur. Yani asgari ücretle çalışan bir işçinin evlenmesi çok zordur.

Tamamen maddi duruma bağlı bir şey ama en az ne kadara mal olur diye sorarsanız, düğün yapılmazsa ,eşyalar orta halli alınırsa 20 25 bin tutacaktır .