Haberleşmede kullanılan teknolojik aletler nelerdir?

Haberleşmede kullanılan teknolojik aletler nelerdir? Haberleşmede hangi teknolojik aletler kullanılır?

3 Beğeni

Haberleşmede kullanılan teknolojik aletler neler?
1.Telefon; Telefon en bildiğimiz ve en çok kullanılan teknolojik aletlerden birisidir.Hayatımızı oldukça kolaylaştıran ve birbirimizle haberleşmemizi sağlayan en önemli iletişim aracıdır.
2.Televizyon; Televizyon elektrikle çalışan,ses ve görüntü aktaran haber almamızı sağlayan önemli bir haberleşme araçlarındandır.
3.Bilgisayar; Bilgisayar,haberleşmenin yanısıra üzerinde bir çok işlem yapılan ve hayatımızı oldukça kolaylaştıran teknolojik aletlerdendir.

5 Beğeni

Geçmişten günümüze teknolojinin sürekli gelişmesiyle iletişim araçları icat edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

İlk zamanlar ateş ve dumanla haberleşme ile başlayan süreç, milattan önce 1200 lere dayanan tarihlerde posta güvercinleri devam etmiştir. Daha sonra tarih milattan önce 3200 lere gelince ulaklar ile haberleşme başlamıştır. Kağıdın ve yazının icadının birleştirilip kullanılması ile yani mektuplaşma ile yeni bir çağa geçilmiştir. 1600 lü yıllarda gazeteler çıkmaya başlanmış ve insanlara daha kolay ulaşılmaya başlanmıştır. 1792 senesinde ise ilk teknolojik iletişim aracı olan telgraf kullanılmaya başlanmış , iletişim süreci daha hızlı ilerlemeye başlamıştır. 1829 yılında daktilo icat edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. 1843 yılında faks makinesi ile iletişim kurulmaya başlanmıştır ve süreç daha da hızlanmıştır. 1875 senesinde çevirmeli telefonlar ile artık çoğu evde iletişim için araç vardır. 1896 tarihinde Guglielmo Marconi radyoyu icat eder ve teknolojinin hızla gelişmesi ile daha hızlı iletişim kurulur hale gelir. 1923 yılında televizyonun icadı ile görsel ve sesli iletişim ilk defa karşımıza çıkmıştır. 1947 yılında ilk bilgisayar kullanılmaya başlanmıştır fakat 30 tonluk bu alet çok fazla büyük olduğu için pek de kullanışlı olmamıştır.

1970 senesinde bugün kullandığımız ilk bilgisayarların temelleri atılmış ve bilgisayarlar kullanılmaya başlanmıştır. 1973 senesinde ilk cep telefonları çıkmıştır. 1994 yılında ilk akıllı cep telefonu icat edilir ve iletişim çok daha hızlanmıştır. İnternet 1969 senesinde icat edilmesine rağmen, o zamanlar sadece ABD Savunma Bakanlığı kullandığı için seneler sonra halk kullanabilmiştir. 1971 senesinde ise ilk e postanın kurulması ise günümüz sosyal medya uygulamalarının temeli atılmıştır.

s-3e915123a5946b59610b921aa101a506126cc974

telefon ilk

pc

tv

radyo

indir (21)

indir (22)

indir (23)

indir (24)

indir (25)

@Alshain

6 Beğeni

Haberleşmede kullanılan teknolojik aletlerin başında cep telefonları gelmektedir. Ardından bilgisayarlar, faks makinaları ve televizyonu sayabiliriz.

3 Beğeni

Haberleşmede kullandığımız teknolojik aletler; telefon, e-posta, faxs, televizyon ve sosyal medya hesaplarını çoğunlukla haberleşme için kullanıyoruz; facebook, ınstagram gibi…

3 Beğeni

Bu konu son yanıttan 60 dakika sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.