Haciz ile icra arasındaki fark nedir ?

Haciz ile icra arasındaki fark nedir ? Lütfen kısaca açıklayınız.

İkiside hemen hemen aynı şey icra olursa adam bir kuruluşa gider ve o borcunu senden alır. Misal ben birisinden borç aldım ve senet imzaladım ben o borcu ödeyemezsem evime haciz geliyor neyin varsa alıyorlar. İcraya gelecek olursak ben birsinden borç aldım aldığım o parayla gittim araba aldım ve o arabanın borcunu ödeyemezsem o arabayı benden alıyorlar üstüne birde para alıyorlar alacaklı bir kuruluşa gider ve kuruluşta görevini yapar. İkiside aynı şey zaten alacaklının borcunu alamaması durumunda olan birşey bu. İyi günler ve bayramınız mübarek olsun :raised_hand_with_fingers_splayed:

Haciz alacaklının tedbir amaçlı yaptığı eylem,icra ise alacaklının haczettiği malı alacağına karşılık değerde alma eylemi.

İcra;borçlunun alacaklıya ödemekle yükümlü olduğu borcunu ödememesi durumunda alacaklının ya da alacaklı adına avukatının resmi olarak başvurduğu ve işlem başlattığı adli kuruluşun yaptığı görev ve adli kuruluştur. Haciz ise borçlu kimsenin borcunu ödeyememesi ya da ödememesi durumunda icra vasıtasıyla borçlunun tüm mal ve para varlığının üzerine konulan tedbir işlemidir.

Eve haciz gelir, gelenler icra memurları olur. Kuruyemiş ile kuruyemişçi arasındaki fark gibidir, aşağı yukarı aynı şeyden bahsediliyordur ama farklı anlatımlar için kullanılıyordur.

borcunuzu ödemediğiniz zaman evinize haciz gelir dahada ödememeye devam ettiğiniz zaman evinize icra gelir.