Hafıza geliştirme yolları nelerdir? Hafıza nasıl güçlendirilir?

Hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri nelerdir ?

Hafıza ne kadar çok ezber yapar ne kadar çok dil öğrenirseniz öyle gelişir.Yabancı dil öğrenmek , farklı yerler keşfetmek,bulmaca çözmek, çok konuşmamak, yeni bilgiler öğrenmek beynin gelişmesinde önemli rol oynar.

kitap okumak, ezber yapmak, bağzı besinler.

Yolculuk esnasında etrafı gözlemleyerek tabelalar, afişler ve plakaları aklımda tutmaya çalışarak hatta çoğu zamanda onları zihnimde görselleştirerek hafıza teknikleri çalışırım. Eve ya da işe haftada bir gün farklı bir yoldan gitmeyi deneyerek monotonluktan kurtulmaya çalışıyorum. Özellikle monotonluk hafızayı geri çeken bir kavram o yüzden her daim yeni şeyler öğrenmek gerek. Bence en iyi yöntemde bu :slight_smile:

kişiden kişiye değişir sayısal zeka olan bir öğrenciyseniz bol bol soru çözülmeli yok sözel zeka ise o zaman da bol bol kitap okutulmalıdır yalnız bunu yaparken sevmeli yoksa ne olursa olsun bi faydası olmayacaktır

Daha çok okuyarak ve tekrar yaparak

Hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri nelerdir?

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1596407264-925440-images-2.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1596407264-925440-images-2.jpeg)

 • Hayal Etme ile Hafızayı Geliştirme Yolları: Hayal etmek hatırlanması zor objeyi yada durumu kolay hatırlamanızı sağlar. Edinmeniz gereken bilgiyi ilk duyduğunuzda zihinde oluşan ilk hayali canlandırın, canlandırma nekadar komik ve esprili olursa hatırlamak o denli rahat olacaktır. Olayları hayalimizde hikayeleştirmek hatırlamayı kolaylaştırır.
 • Çağrışım Tekniği ile Hafızayı Geliştirme: Hayal kurarken edindiğimiz bilgiler ve imgeler arasında çağrışım yapacak bağlar kurun. Görsel bilgileri hatırlamak daha kolaydır. Edinmek istediğimiz bilgi ile görsel nesneler arasında ilişki kurun. Böylelikle hatırlamak daha kolay olacaktır.
 • Bilgileri Gruplandırma Tekniği ile Hafıza Geliştirme: Hatırlamak istediğimiz farlı türdeki bilgi ve olayları ortak özelliklerinden yararlanarak gruplandırmak hatırlamayı kolaylaştırır.
 • Beş Duyu Organları ile Hafıza Geliştirme Teknikleri: Duyu organları kullanılarak elde edilen bilgiler daha kolay hatırlanır ve öğrenilir. Bilgi edinirken deney yapmak , bazı teorik derslerin uygulamalı olarak verilmesi daha iyi öğrenmeyi sağlar.
 • Nimonik Yöntem ile Hafıza Geliştirme: Akılda tutulması zor bilgi ve kavramların daha önce edindiğimiz kavram ve bilgilerle yer değiştirmesi ile daha kolay hatırlanması sağlanır.
 • Hafıza Geliştirme Egzersizleri Yapmak: Hafıza geliştirmeye yönelik yapılan egzersizler ve hafıza gelişimini destekleyen oyunlar görsel ve işitsel hafıza üzerinde son derece önemlidir.
 • Sağlıklı Beslenme: Vitamin ve minerallerden zengin hafızayı güçlendiren beslenme alışkanlığı hafıza üzerinde çok etkilidir. B12 eksikliği olan kişiler çok unuturlar. Ceviz, havuç, Omega yönünden zengin besinler, süt ve süt ürünleri hafızayı güçlendirir.
 • Düzenli Uyku: Düzenli ve kaliteli bir uyku hafıza üzerinde oldukça etkilidir. Dikkat ve konsantrasyonu artırarak olaylara daha iyi hakim olmamızı sağlar.

 • günde 6 saat uyku
  Spor yapmak hafızayı geliştirmede önemli bir farktördür
  kitab okumak vb şeyler.

  Öncelikle duyuşsal belleğinizi güçlendirmeniz gerekir. Bunun için de ceviz iyi bir can dostu olacaktır.
  Ondan sonra belli aralarda tekrar yapmalısınız.l

  ceviz fındık devammmke :slight_smile:)

  Uyku düzenine dikkat etmek , kafein alımını azaltmak , stresli ortamlardan olabildiğince uzak durmak , zeka oyunları oynamak hafıza geliştirme de etkilidir.

  Saglıkli beslenme( ceviz,balık…)
  Düzenli uyku;
  Hafıza oyunları ve hafiza kitaplari;
  Beyin jimnastikleri;
  Kitap okumak,tekrar yapmak;
  Meditasyon ve düzenli egzersiz;
  Nimonik yöntemleri;
  Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak : sigara, alkol,madde…

  Merhaba,
  Sinir bozucudur , bir şeyi hatırlamaya çalışmak , Hafızamızı güç tutmak için,
  Beyninizi Eğitin , Yeni bilgiler öğrenin
  sudoku , Bulmaca çözün,
  Sakız Çiğneyin
  Biberiye Koklayın
  Aynı anda tek bir işe odaklanmaya çalışın ,
  Satranç Oynayın,
  Tekrar edin,
  Günlük spor yapın,
  Stresten Uzak durun

  Bol bol kuruyemiş omega 3 balık gibi gıdalar tüketerek , zeka oyunları oynarak , ezber yaparak ve bol bol kitap okuyarak hafızanızı geliştirebilirsiniz.

  Bunun için pek çok yöntem vardır. Öncelikle yediklerimize dikkat etmeli ve beyin için faydalı gıdaları tüketerek yararlı yağları vücudumuza almalıyız. Bu gıdalara örnek olarak balık,ıspanak, bezelye, ceviz,kaju vb. gibi sağlıklı yağ barındıran gıdalar öğünlerimizde sık sık bulunmalı.
  Bunun yanı sıra bol miktarda bulmaca çözmek, kitap okumak, beyin egzersizleriyle zihni meşgul etmek de hafıza güçlendirmek konusunda oldukça faydalı aktivitelerdir.

  Şevval Orucu. Ay takviminde ramazan ayından sonraki ay, şevval ayıdır.

  Bol bol kitap okumak, ezber yapmak ve bunları sık sık tekrar etmek hafızanızı geliştirir

  kitap okumak dizi izlemek yararlı olan makaleler

  hafıza geliştirmek çok önemlidir. Hem kültür düzeyinizi hem de çoğu beyinsel fonksiyonunuzu geliştirecektir. Çoğu kişinin dediği gibi kitap okumak buna bir örnektir. Kitap okumak dışında zeka oyunları da çok önemlidir.oyunun gidişatını izleyip muhtemel hamleleri tahmin etmeye çalışmak çok yarar sağlayacaktır. Bulmaca çözmek. Çoğu yaşlı insan bulmaca çözer çünkü bildiklerini bilgileri hem tazelerler hem de yenilerini katarlar ayrıca bulmaca çözmenin alzhemır hastalığına karşı çok büyük önemlerden biri olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır

  Dil öğrenmek ŞİİR VB yazıları ezberlemek yararlıdır