Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak?

Meteoroloji: Sıcaklık yurt genelinde düşecek, yağış bekleniyor.

image">image

Meteoroloji’den edinilen bilgilere göre yağışlı hava, gelecek hafta da etkisini sürdürecek. Yapılan değerlendirmeler, ülke genelinde etkili olan yağışlı havanın devam edeceği yönünde. Türkiye’de, Cumartesi günü ile birlikte serin ve yağışlı hava etkili olacak. Yurt genelinde sıcakların mevsim normalleri altında olacağı belirtiliyor.

MGM tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, yurtta etkili olan yağışlı havanın ardından Cumartesi günüyle birlikte yeni bir yağışlı havanın etkisine girilecek. Sıcaklığın ülke genelinde düşeceği tahmin ediliyor.

Hafta sonu ve gelecek hafta ülkede etkili olacak sağanak yağışın özellikle Kuzey, Batı ve iç bölgelerde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Etkisini sürdürmesi beklenen yağışlı havayla birlikte sıcaklığın, yarından (Cumartesi) itibaren Batı ve iç bölgelerde azalarak bazı kesimlerde düşmesi bekleniyor.

HAFTA SONU HAVA NASIL OLACAK?

11 Haziran Cumartesi hava durumu, ülke genelinde parçalı ve bazı kesimlerde çok bulutlu. Sağanak ve gök gürültülü yağışın ise Ege, Marmara, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgesinin kuzey kesimi ile Adana ili çevresinde hakim olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışın etkili olacağı bölgeler ise İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Marmara ve Ege Bölgeleri ile Batı ve Orta Karadeniz.

Cumartesi günü rüzgarın Güney Ege’de, İç Anadolu’nun güney bölgesinde ve Akdeniz’in iç bölgelerinde güney yönünden etkili olarak saatte 40/70 km eseceği belirtiliyor.

12 Haziran Pazar hava durumu, ülke geneli parçalı ve yer yer çok bulutlu. Yağışlı havanın Ege’nin iç bölgelerinde, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde, Karadeniz’de ve Doğu Anadolu’da görüleceği aktarılıyor. Rüzgarın Pazar günü güney yönlerinden saatte 40/60 km eserek Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da etkili olması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre gelecek hafta yağışlı havanın, kuzey bölgelerde ve iç kesimlerde ağırlıklı olarak sürmesi bekleniyor.

Günlerdir yağmur bekliyorduk. Dün gece bayağı gök gürledi, biraz da yağdı. Ancak bu yağış dalgası tarladaki mısırlar için faydalı olur. Yağışla birlikte hava da serinler tabii. Sakarya’da bunaltıcı bir hava var. Ve daha yazın ortasında değiliz.

Şu devirde en çok korktuğum şey kuraklık.

Havalar bu aralar çok ilginç bir şekilde bozuk gitmekte, sanki yaz gelmedi. İnsan kışın yazı, yazında kışı özlüyor. Sıcağın yeri başka tabi. Nem olduğu sürece yağmurun ıslaklığı hoşnut insanı ediyor. sanırım önümüzdeki haftada yağış devam edecek.

Ben Sivas’ta yaşıyorum. Burada havalar aşırı kötü. 2 gündür baya yağmur yağdı sel gitti resmen. Yağmuru çok severim ancak çok şiddetlisi maddi manevi büyğk zararlar veriyor.

Biz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde oturuyoruz. yaklaşık bir ay önceye kadar her gün yağışlı geçiyordu. 2 haftadır Sıcaktan patlıyoruz. Bu hafta sonu hava güneşli ve oldukça sıcaktır. Keşke yağış birazcık bu tarafa da gelse, en azından biraz hava serin olurdu, sıcaktan kavruluyoruz.

Ben ankaradayım kral hava aşırı derece de yağmurlu şimdiden ama yaz yağmuru bunlar tabi ilerisi için önceden havanın rahatlaması diyelim :slight_smile: hepimize keyifli kutsal cumartesiler

İklim değişimleri o kadar etkili ki artık yaz yerine baharı yaşıyoruz. Yaz ayını da sonbaharda yaşarız. Tüm canlı ve bitki nufusunun dengesi değişir. Bakalım daha neler olacak ama insan böyle yıktığını onarmazsa sonumuz pek hayırlı değil.

Ankara için konuşuyorum; önümüzdeki hafta da yağışlar aynen devam. Özellikle 13 haziran pazartesi (yarın) ve 14 haziran salı günü yoğun yağış bekleniyor.
(Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü)

Gezmeye diye Ankaraya geldim geldiğimden beri yağmur yağıyor. Zaten moralim bozuktu ağlaya ağlaya gelmiştim gözyaşlarım gökten akıyor sanki. Valla kuraklık olmasında yağsın ve sonrasında da bol ekinlerimiz olsun. Yapacak birşey yok. Haftaya da yağmur gösteriyor zaten hep. Nasip.

Hafta sonu Samsun’ da 2 günden beri ara ara sağanak yağış ve arada bir gök gürültüsü oluyor, birazda rüzgarlı bir hava var, halen böyle devam ediyor.