Hamilelik sırasında nasıl hareketler yapılmalıdır ?

Hamilelik sırasında nasıl hareketler yapılmalıdır ? Ne yiyip ne içilmelidir ? Hangi sporlar yapılabilir ?

Hamilelik sırasında her hareket yapılmamalıdır. Özellikle eğilip kalkarken çok dikkat etmek gerekir. Ağır bir şeyi bir yerden alıp bir yere götürmek çok tehlikelidir. Yüksek dolaplara uzanmak da sakıncalı bir davranıştır. Ağır spor hareketleri yasaktır. Hamilelikte yapılacak en iyi hareket yürüyüştür. Yarım saati geçmeyecek ve yorulduğunda dinlenecek şekilde yapılmalıdır. Doğuma yakın plates yapılabilir. Tabi doktor kontrolünde olması şartıyla. Yiyecek olarak mayalı gıdaları azaltmak hamilelik boyunca oluşacak ödemi azaltacaktır. Meyve ve kahvaltı ihmal edilmemeli. Protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Kaşar peyniri ve muz bebeğe kilo aldırır. Özellikle hamileliğin başlarında balık tüketmek çok faydalı olacaktır.

Yavaş hareketler yapmalıdır ağır cisimler kaldırmamalıdır çünkü bebeğin dúşme ihtimali olabilir


Hamilelik sırasında fazla yük taşımaktan, eğilip kalkmaktan kaçınmalıyız.Daha çok yürüyüş yapmak ve meyve ,sebze yemeliyiz.Fast food gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.Gebeliğin son aylarında fazla hareket etmemek lazımdır.

Hamilelikte omega 3 içeren besinler çok faydalıdır.

Spor olarak bol bol yürüyüş yapmak ve plates yapmak faydalı olabilir.

Hamilelik sırasında, anne düzenli beslenmelidir. Sağlıklı şeyler yemeye özen göstermelidir. Her gün düzenli olarak spor yapabilir, basit hareketler olmak kaydıyla. Ağır yük taşımaktan kaçınmalıdır. Formuna her zaman dikkat etmesi gerekmektedir.

Yürüyüş yapmak hamileler için en güzel egzersizlerden biri. Hamilelik döneminde maydanoz gibi vücuttaki mikropları temizleyen ürünleri tüketmemek gerekiyor. Çünkü vücut embriyoyu yabancı madde olarak algılıyor.

Hamilelikte ağır hareketler kişinin bünyesine ters etki yapacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Hamile kişi kendini rahatlatacak hafit hareketlerle egzersiz yaparak doğum boyunca yaşayacağı süreye yardımcı olur.

Hamile kişiler asla ve asla ağır bir spor yapmamalıdır. Uzmanlar hamile kişilerin hamileliğin ilk 6 ayında pilates önermektedirler. Pilates topuyla veyahutta pilates lastiği ile çok rahat bir şekilde sporlarını yapıp esneklik kazanabilirler. Esneklik kazanmak kişinin sakatlanmalarını önler. Hamileliğini son zamanlarda yaklaşıldığı zaman kişiler genelde bel ağrısı çekerler bunu önlemek için de genel itibariyle sırt üstü yatmak ya da boyun ve bel masaj yapmak insanı rahatlatır. Hamile kişilerin genelde kilo aldıkları gözlemlendiği için yürüyüş yapmaları çok ideal bir spordur genelde yürüyüş yaparak hem kalori dengesini sağlamış olur hem de ayakları çalışarak insanın birazcık yürümesine sebep olur.

Hamilelikte vücut çok yorulmamalı, ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Bol bol yürüyüşler yapılmalı, nefes alıp-verme egzersizleri yapılmalı, el, kol , ayak ve bacaklar sırt üstü yatarak hareket ettirilmeli ve esnetilmelidir. Bol su tüketilmelidir.

Öncelikle hamilelik sırasında her hareket yapılmamalıdır diyenleri kınıyorum. Örneğin hamileliğin ilk haftası haberiniz olmadan çoğu ‘her’ hareketi yaptığınız olmuştur. Bu nedenle hamilelik bir bütün olarak ele alındığı gibi her hafta da ayrı ayrı düşünülmelidir. Hamilelikte ilk birinci ayda yüksek efor harcayacak hareketler dışında rahat olabilirsiniz. Ancak 3. ve 4. aylara girdiğiniz de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Rahimde ve karın bölgesinde oluşan baskı sizin hareketlerinizi kısıtlayacaktır. Aslında şunu teori olarak belirtmek isterim ki bu baskılar sizin sınırlarınızdır. Yani hareketinizin zarara dönüşmemesi açısından bu baskıların üzerine gitmemeniz ve hareket ediyorken bu baskıları hareketiniz dolayısıyla hissettikten sonra vücut açınızı oturur pozisyona veya uzanır pozisyona getirmenizi tavsiye ederim. Yani işin sırrı şurdadır; hamilelik ilerledikçe vücut pozisyonunuzun açısı daha dar açılardan daha geniş açılara doğru gitmelidir. Hamileliğin son aylarında bebeğin yaptığı baskı nedeniyle solunumunuzun zorlaşması normaldir. Bu zorlanmayı en aza indirmek için başınızı geriye ve vücudunuzu uzanır pozisyonda tutmalısınız.


Pilates yoga yürürüş esneme hareketleri en iyi seçeneklerdir

Ufak; nefesi etkileyen egzersizler yapılarbilir. Özellikle plates etkili biri egzersiz türüdür. Ağır kaldırmak, hızlı hareket etmek, çok yorulmak bunlar yapılmaması gereken hareketlerdir…

Hamilelik sırasında hareket yapılmamalıdır veya ağır ağır hareketler yapılmalısır