Hamilelikte doktor kontrolleri ne sıklıkta olmalıdır?

Hamilelikte doktor kontrolleri ne sıklıkla olmalıdır?

Hamilelikte kontroller en az ayda 1 kez olmalıdır.
Ancak tüm şikayetlerde doktorunuzla birlikte hareket etmeli ve ara kontrol ve testlere devam etmelisiniz.

 • Hamilelikte doktor kontrolleri ne sıklıkla olmalı?
 • Herhangi bir şikayeti veya risk faktörü olmasada hamile bir kadın 28.haftasına kadar dörder haftalık,28 ve 36.hafta arasındada ikişer haftalık aralıkla kontrollerine gitmelidir.36.haftadan sonrada doğuma kadar her hafta gitmelidir.Çünkü kontrollere düzenli olarak gidildiğinde normal dışı bir durum olursa erken tanı ve tedavi yöntemleri uygulanır.
 • Herhangi anî bir şikayette ise kontrol günü beklenmeden takip eden doktora gidilmelidir.Her hangi bir risk olma durumunda ise kontroller daha sık aralıklarla yapılır..
 • AYDAN AYA OLMASI DAHA İYİ OLUR

  AYDAN AYA OLMASI DAHA İYİ OLUR

  Hamilelikte genellikle doktor kontrolü aydan aya olur fakat önemli bir şey olduğunda hafta bir de gidebiliriz.

  Hamileliğin öğrenilmesi ile her ay bir defa kontrollere gidilir. Tabi ki bir aksilik yoksa. Sekizinci ayda ayda iki defa gidilir. Son ay ise bebek çok daha hızlı geliştiğinden her hafta kontrole gidilir.

  Hamilelikte doktor kontrolleri doktorunuzun size belirlemiş olduğu kontrol periyot çizelgesine göre olmalıdır. Tabi bunun yanı sıra ağrınız varsa , bir şeylerin ters gittiğinden şüpheleniyor iseniz doktora gitmenizde tabi ki fayda var.
  Tabi bunun haricinde herhangi bir risk faktörü (epilepsi , yaş , erken doğum, düşük, ağır kaldırma ) olmayan anne adayı hiçbir şikayeti olmasa bil en uygun olarak 28. gebelik haftasına kadar dörder haftalık zamanda, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık zaman diliminde , 36. haftadan doğuma kadar olan süre zarfında ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmesi önemlidir…

  Hamilelikte doktor kontrol kontrolü çok önemlidir. Her ay gidilip gelinmelidir doktora. Herhangi bir sorun olursa diye gidilmesi gerekir.

  Her ay gidilmeidir, öyle tavsiye edilir. Eğer bir sıkıntı olursa bunlar dışında da gidilebilir. Ame sıkıntı yoksa dahi aydan aya gidilmelidir ne olur ne olmaz diyerek.

  Hamilelikte kontroller 2 hafta da bir olması gerekiyor bence zaten aylık yapılıyor diye biliyorum ama bu dönemde aylık iyi ama eski normal olsaydı 2 hafta da bir olması gerektiğini düşünüyorum.

  Geçirilen hamilelik sürecine göre değişir yani sıkıntılıysa sık gidilmelidir doktorla iletişimde olunarak. Ancak genel olarak ayda bir gidilmesi gerekir.

  Hamilelikte sık sık doktora gitmek iyi değildir. özellikler ultrasyonu girmek bebek radyasyona maruz kalır gerekmedikçe ayda bir veya iki ayda bir kontrol amacı gidebilir.

  Bence riskli bir gebelikse sık sık gidilmeli onun dışında doktorun dediği aralıklarla gidilmelidir.

  Bence bu gebeliğin durumuna bağlı. Rahat bir gebelikse 3 4 haftada bir gidilebilir. Ama riskliyse sürekli gidilmeli.