Hamilelikte ve doğumdan sonra söylenen hurafeler nelerdir?

Hamilelikte ve doğumdan sonra söylenen hurafeler nelerdir? Bu hurafeler nelerdir?

Birkaç çeşit hurafe vardır hamilelik dönemi için söylenen hurafeler şunlardır.
7 ayını dolduran çocuk yaşar fakat 8. Aynını dolduran çocuk yaşamaz diye söylenir. Bu tamamen toplumun uydurduğu aslı olmayan bir inanıştır.
Hamilelikte mide yanmasını bebeğin saçlarının çıktığına yorarlar. Fakat böyle bir durum yoktur. Bebek plesanta içinde büyür mideye dokunması gibi bir saçmalık yoktur.
Doğum yaptıktan sonra lohusa kadının dışarıya çıkmaması gerektiği söylenir eğer çıkarsa 3 harflilerin musallat olduğu söylenir. Çamaşırlarını dışarı asmaması söylenir. Hepsi hırafedir fakat. Toplumumuz bunlara inanmaktan vaz geçmez gerçekle bir olduğunu düşünürler fakat öyle değildir. Tamamen eskiden günümüze gelmiş insanların uydurmuş olduğu inanışlardır.

Hamile ve lohusa kadin için birçok şey söylenir aslında. Bunların bir kısmına kişi inanmasa da o kadar söylenir ki insanın aklında acabayı dedirtiyor . Bu nedenle bazı söylenenlere kulak asmayip bazılarına da inanmak zorunda kalıyoruz. Bunlardan bazıları şunlardır.

 • - Hamilelikte saç kesilmez. Hamilelikte saç kesilirse bebeğin ömrü kisalirmis.
 • - Hamilelikte eller yukarı kaldirilmamalidir. Çoğu doktor ellerin havaya kaldırılmasıyla bebeğin düşmesinin hiçbir ilgisinin olmadığını söyler.
 • - Hamilelikte kime çok bakarsan bebeğin ona benzermiş.
 • - Hamilelikte nefret ettiğin birine bebeğin benzermiş. Bu sebeple nefret ettiğin kişinin yüzüne çok bakma .
 • - Hamilelikte tatlı yersen erkek , ekşi yersen kız olurmuş. Tamamen insanın hormonlariyla alakalı bir durum. Kimisinin iştahı açıktır herşeyi yer . Kimisinin de iştahı hiç yoktur ve bulantısından hicbirsey yiyemez.
 • - Lohusa kadin tek başına kalamaz.
 • - Lohusa kadin 40'ı çıkmadan dışarı çıkamazmış.
 • - Lohusa kadin ağzına hava kacmamasına dikkat etmelidir . Dişleri çürürmüş . Gibi birçok söylenti vardır. Kiminin doğruluk payı kişiden kişiye değişir. Kimisinin de hiçbir şekilde inandırıcılığı yoktur.
 • Çocuğun cinsiyeti için bir söz vardır. “Ye tatlıyı getir atlıyı, ye ekşiyi getir Ayşe’yi.”

  Tatlı yeyince erkek bebek, ekşi yeyince kız bebek olacağına inanılır. Hamilelik boyunca en çok neye bakarsan çocuk ona benzermiş mesela bu da hurafedir. Hamilelikte vajinal kaşıntılar ya da mide yanması gibi durumlar bebğin saçlı doğacağı anlamına gelir derler. Lohusalıkta ise al basmasın diye anneye kırmızı kurdele takarlar. Lohusa kadını yalnız bırakmazlar. Bebeğin 40’ı çıkana kadar dışarı çıkmak yasaktır.

  kırk gün dışarı çıkma göz,nazar değer ifadeleri kullanılır.

  Hamileyken saç kesersen bebeğin aklı kıt olur, bebeğin üstünden atlayarak geçersen boyu kısa kalır gibi sacma sapan şeyler. Bence hiçbir mantığı yok.

  Hamileyken saç kesilmez, kesersen bebeğin ömrü kısalır, yükseklere uzanma, uzanırsan bebek emzikten düşer, gül koklama yoksa bebekte leke olur, çiğ ete el sürme, elini ete sürüp vücudunun neresine dokunursan bebeğin orasında leke olur, ayva yiyip nereye sürersen bebeğin orasında gamze olur. Bu ve bunun gibi bir sürü şey söylendi ancak ben sadece ayva yedim ve çeneme sürdüm, tesadüf mü bilmiyorum ama kızımın çenesinde gamze var.