Hangi durumlar rüşvete girer?

Hangi durumlar rüşvete girer, rüşvet hakkında detaylı bilgi verir misiniz?


Yaptırılmak istenen bir işin, yasaya uygun olmayan bir biçimde yaptırılması için görevli kişilere gizlice para, mal ya da başka bir şekilde haksız kazanç olarak verilmesidir.

Avukat, polis yada açıkçası tüm memurlara para verip onu karşılığında haklı yada haksız işini gördümektir. Günümüzde böyle pislikler çok sırf paraları var diye herşeyi onunla çözmeye çalışıyolar.

Rüşvet herhangi bir kurum çalışanının rüşveti veren müşterisine para karşılığı özel imtiyaz sağlamasıdır. Zaten görevi olan bir şeyi yapmak için ekstra ücret alınması durumunda rüşvet alınmış olur.

Vicdanlı ve onurlu bir çalışanın cebine giren paranın içine sinmediği her türlüsü iş babında alındıysa benim gözümde rüşvettiir fazla açıklamaya gerek yok bence

Olması imkansız bir işi veya yapılmaması gereken bir işi durumu para karşılığı yaptırmak rüşvete girer.

Rüşvet kişilerin işlerini ön plana alarak hakkı olmayan bir şeye sahip olması gelmesi gibi durumları içerir. Rüşvet alenen hak yemektir para mal mülk gibi karşı kişilerin hoşuna gidecek menfaat karşılığı karşılıklı yapılan iş olarak görülebilir.

İstediğin bir işi veya bir yere gitmeyi kendi iradenle yapamadığın takdirde parasal gücünle yapmak.

Olması mümkün olmayan bir işi, konumu ya da başarıyı, para ya da değerli eşyalar karşılığında başkasının gücünü kullanarak elde etmektir.

Rüşvet hakkı olmadan kazanılan paradır. Birisinin işini halletmesi için torpil karşılığı verdiği paradır.

Resmiyette işini torpille gördürmek istiyenler para verdiğinde rüşvet olmuş olur.

Bir iş yapılacağı zaman karşılığında para istemek rüşvettir.

devlet tarafından yapılmayacak bir şeyi yapılması yasak olan şeyleri para ile yapptırmaya rüşvet denir. islam dininde rüşveti alanda verende zarardadır.

Mesela tanıdık bulursun , usulsüz bir şekilde şirket , devlet veya herhangi bir yerde yetkisini kötüye kullanır işini görmek için.Sen de ona ödeme yaparsın.

Devlet kurumlarında işini öne atmak için veya uğraşmak istemeyen memurlara uzatılır genellikle ama benim mantığıma göre mahalle muhtarı bile bir kağıt çıkartmak İçin ücret alıyor bu bile rüşvete girer bana göre hakkı olmayan para sonuçta

mesela bir ceza alırsın ve bunun karşılığında cezayı veren kişiye maddi bir miktar verirsin işte bu olay rüşvet olur.

yasal olmayan bir şekilde para(maddi kazanç hatta herhangi bir anlamda kazanç elde etmek ) vererek işini yaptırma veya öne çekmek için teşebbüste bulunmaktır.

mesela trafikte gidiyorsun hız sınırını açtığın için polis seni çeviriyor ve ceza yazarken sen ona para teklifi yapıyorsun buna rüşfet denir bu bir kanun olarak suçtur

Bir kamu görevlisine işini yapması veya yapmaması için para veriyor veya teklif ediyorsanız bu rüşvettir. İrtikapla karıştırmamak gerekir. Rüşvette kendisiniz buna mecbur hissetmezsiniz. Kamu görevlisiyle bir anlaşma yaparsınız. Buna rüşvet anlaşması denir. Anlaşmanın yapılmasıyla rüşvet suçu tamamlanır. Paranın verilmiş olması şart değildir.

Mesela düğün merasimi var ve dışarıda silah veya tüfek atışları yapan kişiler oluyor, o sırada düğüne polisler baskın yapıyor silah atışı yapan kişilere ceza yazılacak ama silah atışını gerçekleştiren kişiler ceza kesilmesin diye polisle anlaşmaya girmeye çalışıyorlar ve rüşvet teklifi yapıyorlar.