Hangi nedenlerle dinden çıkmış oluruz?

Hangi nedenlerle dinden çıkmış oluruz?Dinden çıkmış bir kişinin geri dönme ihtimali yok mudur?


Allaha şirk koşmak, Allah’tan başkasına dua, yakarış ve dilekte bulunmak, kâfirlere itaat etmek, onların müslümanlara karşı düşündüğü ve gerçekleştirdiği kötü eylemlere yardım etmek, dinimizi ve dinimize tâbi değerleri aşağılamak, hor görmek ve alay etmek, yine alay edip hor görenlere karşı çıkıp itiraz etmemek ya da tepki göstermemek yani kabul etmek, Allah’ın gönderdiği kanunları reddetmek ve yerine kanun üretmek, Müslüman bir kimseye kafir demek dinden çıkaran bazı davranış ve hareketlerdir.

Allahtan başka bir şeye tapınmak yani şirk koşarak dinden çıkılmış olur. Tabi tek sebebi bu değil Kuran ayetlerini inkar etmek yada bir kısmına inanıp bir kısmına inanmamakta insanı dinden çıkarır. İmanın şartlarından bir kısmınıda inkar etmek yada hepsini dinden çıkarır. Bunlar gibi bir sürü dinden çıkmaya sebep olan etkenler vardır.

Allah’ın varlığını ve birliğini inkar etmek dinden çıkmaya sebep olur ,tabii ki dinden çıkan biri samimi ihlaslı bir şekilde tövbe ederse ve tövbesinde durursa Allah çok affedicidir, merhamet edicidir.